Ημέρα του μικρού καλλιτέχνη

Αγαπημένα μας παιδιά,
Μας έχετε λείψει πάρα πολύ και κάθε μέρα σκεφτόμαστε όλα αυτά τα ωραία που φτιάχναμε, παίζαμε και τραγουδούσαμε στο σχολείο όλοι μαζί.
Παρασκευή σήμερα, μέρα μουσικής και μέρα του μικρού καλλιτέχνη για το νηπιαγωγείο μας.
Σας στέλνουμε το τραγούδι “Όλα είναι μουσική“, που λέει ότι η μουσική βρίσκεται παντού: στο γέλιο, στα παλαμάκια, στην μπάλα που χτυπάει, στο βάζο που σπάει…
Ζητήστε από τους γονείς σας να σας διαβάσουν τους στίχους, που βρίσκονται κάτω από το βίντεο κι ακούστε το τραγούδι 2-3 φορές. Ύστερα ανακαλύψτε τους δικούς σας ήχους- μουσική: την βρύση που στάζει, ένα χαρτί που κουνάμε πέρα δώθε, την κουτάλα που χορεύει μέσα στην κατσαρόλα κι ότι άλλο βρείτε εσείς, που είστε σούπερ ντετέκτιβ!
Μετά, μπορείτε να χωρίσετε ένα χαρτί σε 4 μέρη και σε κάθε κουτάκι να ζωγραφίσετε το αντικείμενο- μουσικό όργανο για να το δοκιμάσουν και οι φίλοι σας. Θα ήταν καλό να φαίνονται τα ονόματα των αντικειμένων και φυσικά το δικό σας όνομα στην ζωγραφιά. Περιμένουμε τις ιδέες σας.
Μα δεν τελειώσαμε εδώ..
Τέχνη όπως είπαμε παιδιά είναι ότι μπορούμε να δημιουργήσουμε με τα μικρά χεράκια μας.
Στο σχολείο μας οι μικροί καλλιτέχνες πειραματιζόσασταν με διάφορες τεχνικές ζωγραφικής και όχι μόνο. Τι λέτε να φτιάξουμε λουλούδια ή στεφάνια για την Πρωτομαγιά χρησιμοποιώντας όποια από τις τεχνικές έχουμε γνωρίσει;;;
Σας υπενθυμίζουμε ορισμένες από αυτές τις τεχνικές  (ζωγραφική με πιρούνι, τεχνική πουαντιγισμού, ζωγραφική με ρολό και χαρτί υγείας, τυπώματα με λουλούδια) και περιμένουμε τα δικά σας λουλουδάκια….
Να έχετε τα μάτια σας και τα αυτιά σας ανοιχτά !
Σας αγαπάμε!
Οι δάσκαλοι σας

Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση στα Νηπιαγωγεία

Αγαπητοί γονείς,  λαμβάνοντας υπόψη την με αρ.πρωτ. Φ8/47901/ΓΔ4/22-4-2020 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, σας ενημερώνουμε ότι  μετά την  εφαρμογή της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (σύγχρονη και ασύγχρονη) στα σχολεία της Β/μιας εκπαίδευσης αλλά και στα Δημοτικά, διευρύνεται πλέον και στα Νηπιαγωγεία.

Στόχος είναι η διατήρηση της επαφής των παιδιών με το σχολείο, την ομάδα του τμήματος του και την μαθησιακή διαδικασία.

Παρακαλούμε όπως  παρακολουθείτε  τακτικά την ιστοσελίδα του  Νηπιαγωγείου , ώστε να έχετε πρόσβαση στο υλικό που προσφέρεται  και παροτρύνεται τα παιδιά σας στην συμμετοχή τους . Η συμβολή όλων μας είναι καθοριστική για την επαφή και επικοινωνία με το σχολικό και εκπαιδευτικό περιβάλλον.

Επισυνάπτουμε τις οδηγίες του ΥΠΑΙΘ για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Εδώ μπορείτε να ενημερωθείτε σχετικά με τον τρόπο υλοποίησης της σύγχρονης εξ αποστάσεως.

Παραμένουμε  στη διάθεση σας