ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΔΗΜΟΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΤΗΓΑΝΕΛΑΙΩΝ

Την Παρασκευή 5-4-2019 και την Τετάρτη 10-4-2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄Δημοτικού ξεχύθηκαν στους δρόμους και στα μαγαζιά του δήμου Κορδελιού-Ευόσμου για να ενημερώσουν και να ευαισθητοποιήσουν τους δημότες του Δήμου Κορδελιού Ευόσμου αναφορικά με την ανακύκλωση τηγανέλαιων.

Μίλησαν με περαστικούς και με θαμώνες καταστημάτων για το πρόβλημα που προκύπτει από την κακή διαχείριση των αποβλήτων τηγανέλαιων και τους ενθάρρυναν για την υπεύθυνη διαχείρισή τους και την αξιοποίησή τους με την ανακύκλωση, καθώς έτσι μπορεί να μετατραπεί σε βιοκαύσιμο.

Μίλησαν και με υπεύθυνους καταστημάτων.

Τέλος, ενημέρωσαν τους δημότες ότι μπορούν να συλλέγουν το τηγανέλαιο σε μπουκάλια και να το προσκομίζουν στο σχολείο μας που διαθέτει τον ειδικό κάδο ανακύκλωσης.

Η δράση υλοποιείται στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Νοιάζομαι και δρω για τον εαυτό μου, τον συνάνθρωπό μου, το σχολείο μου, τη γειτονιά μου και τον δήμο μου»  το οποίο εντάσσεται στη θεματολογία του Ενεργού Πολίτη και υλοποιείται από τους εκπαιδευτικούς Νικοπούλου Μαρία ΠΕ06, Σαρρούδη Ιωάννα ΠΕ70-ΠΕ05 και Τσοπανίδη Σταμάτιο ΠΕ70.

ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ-ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ

Στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου μας στη σχολική εβδομάδα εθελοντισμού την Παρασκευή 5 Απριλίου 2019 οι μαθητές των Α , Β1, Β2, Δ1, Δ2 τάξεων του σχολείου μας  έκαναν εξόρμηση καθαρισμού του περιβάλλοντα χώρου του σχολείου μας καθώς, επίσης, ευρύτερου τμήματος στη γειτονιά. Ήταν τόσος πολύς ο ενθουσιασμός τους που είχαν την επιθυμία να καθαρίσουν και περιοχές που δεν εντάσσονταν στον αρχικό μας σχεδιασμό.

Κατόπιν, συγκεντρώθηκαν όλες οι τάξεις στον χώρο του δημοτικού θεάτρου της γειτονιάς μας  και διαχώρισαν τα απορρίμματα σε ανακυκλώσιμα και μη.

Στη συνέχεια, με υπεύθυνη την γυμνάστρια του σχολείου μας, Γερμανού Ευαγγελία, οι μικροί μας εθελοντές και οι μικρές μας εθελόντριες με παιγνιώδη τρόπο διαχώρισαν περαιτέρω τα ανακυκλώσιμα υλικά στις παρακάτω κατηγορίες: χαρτί, γυαλί, πλαστικό και αλουμίνιο.

Παιχνίδι και μάθηση ταυτόχρονα. Τι καλύτερο;

Ευχαριστούμε την μητέρα της συναδέλφου της Β2 τάξης,  Γκράνας Βασιλικής, για την προσφορά των γαντιών προκειμένου να πραγματοποιηθεί η δράση.

Εκπαιδευτικοί που συνεργάστηκαν:

Χατζηδημητρίου Βασιλική δασκάλα Α΄ τάξης

Ιωακειμίδου Δέσποινα δασκάλα Β1΄τάξης

Ζανέτας Αλέξανδρος δάσκαλος παράλληλης στήριξης

Γκράνα Βασιλική  δασκάλα Β2΄τάξης

Μαλιούφας Γιώργος δάσκαλος Δ1΄τάξης

Αγγίδου Χρύσα δασκάλα Δ2΄τάξης

Γερμανού Ευαγγελία γυμνάστρια

ΔΡΑΣΗ: ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΤΗΓΑΝΕΛΑΙΩΝ

Αρχικά, η διευθύντρια του σχολείου συμμετείχε σε επιμορφωτκή ημερίδα με θέμα «Προώθηση της συμμετοχής της σχολικής κοινότητας στο πρόγραμμα ανακύκλωσης τηγανέλαιων του Δήμου Κορδελιού Ευόσμου» στις 22/11/2018 η οποία διοργανώθηκε από τον Δήμο Κορδελιού Ευόσμου σε συνεργασία με το ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού και Βερτίσκου και τα Γραφεία Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης των Δ/νσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης.

Στόχος του Προγράμματος Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης Τηγανέλαιων είναι η ευαισθητοποίηση και η προαγωγή της ενεργού συμμετοχής των μαθητών, των γονέων και της σχολικής κοινότητας γενικότερα σε ένα πρόγραμμα ορθής διαχείρισης απορριμμάτων και προστασίας του περιβάλλοντος.

Συνεργαστήκαμε με τον Δήμο Κορδελιού Ευόσμου και απευθύναμε επιστολή στους γονείς των μαθητών μας ζητώντας τη συνεργασία τους για να αρχίσουμε τη συλλογή τηγανέλαιων. Στη συνέχεια, οι μαθητές όλων των τάξεων ενημερώθηκαν για τη δράση συλλογής τηγανέλαιων και το νόημα συμμετοχής της σ΄αυτήν.

Οι μαθητές/ήτριες των Δ΄και Ε΄τάξεων ασχολήθηκαν εκτενέστερα με το θέμα της ανακύκλωσης τηγανέλαιων  και εκπόνησαν σχετικές δραστηριότητες στα πλαίσια των περιβαλλοντικών τους προγραμμάτων.

Την Πέμπτη 4/4/2019 εκπρόσωποι της εταιρίας  που συνεργάζεται με τον Δήμο έφεραν τον κάδο για την επίσημη έναρξη της  συλλογής και ενημέρωσαν τους μαθητές μας για τις επιπτώσεις της μη ορθολογικής διαχείρισης του υγρού απόβλητου..

Τα εγκαίνια του κάδου έκανε μια μαθήτρια της Α΄Τάξης, η οποία ήδη είχε φέρει ένα μπουκαλάκι με τηγανέλαιο. Τι πιο ελπιδοφόρο;

Μαθήτριες της Ε΄τάξης παρουσίασαν το φυλλάδιο που ετοίμασαν για τη διάχυση της δράσης στην ευρύτερη περιοχή του σχολείου την οποία πραγματοποίησαν στις 5/5/2019.

Η εκδήλωση έκλεισε με τραγούδι το οποίο συνέθεσαν οι μαθητές/ήτριες του Δ1 και το οποίο μελοποίησε η μουσικός του σχολείου μας κα Αναστασία Ρουβολή.