ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ-ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΛΑΜΠΑΔΑΣ

Στα πλαίσια της σχολικής εβδομάδας εθελοντισμού οι μαθητές/ήτριες της Στ΄έμειναν εθελοντικά μετά τη λήξη του πρωινού προγράμματος και με την καθοδήγηση της Κας Καλογνώμου Μαρίας, της εικαστικού του σχολείου μας, έφεραν υλικά, συνεργάστηκαν και δούλεψαν με μεράκι για να διακοσμήσουν  λαμπάδες για το μπαζάρ που διοργανώνουμε εν όψει των εορτών του Πάσχα.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους εθελοντές και τις εθελόντριες του σχολείου μας που θυσίασαν τον ελεύθερό τους χρόνο για να προσφέρουν.

Επίσκεψη στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή

Οι μαθητές/ήτριες των  Β΄ και Γ΄τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Αμερικανική Γεωργική Σχολή στα πλαίσια των προγραμμάτων για τη διατροφή. Πιο συγκεκριμένα, παρακολούθησαν το πρόγραμμα ” Από το σιτάρι στο ψωμί”

Οι μαθητές  παρατήρησαν από κοντά ζώα (κότες και μοσχαράκια), έμαθαν πληροφορίες για το πώς γίνονται τα αυγά, αντιλήφθηκαν με πείραμα ότι η μαγιά έχει την ιδιότητα να φουσκώνει τη ζύμη  και τάισαν τα μοσχαράκια. Ενημερώθηκαν για το όργωμα, τη σπορά του σιταριού  και το θέρισμα, όπως γίνονταν τα παλιά χρόνια. Είδαν εικόνες από εκείνη την εποχή,έκαναν αναπαράσταση των κινήσεων με τα εργαλεία εκείνης της εποχής(π.χ. με το δρεπάνι), έμαθαν τι σημαίνει “τεμπέλα” και “γαϊδούρα” , εργαλείο που αποτελούνταν από δύο πέτρες όπου  έριχναν το σιτάρι και γινόταν αλεύρι, και  αντίκρισαν για πρώτη φορά φούρνο όπου  έψηναν το ψωμί. Ζύμωσαν ακολουθώντας μια  συνταγή για ψωμί και πήραν ζυμαράκι για να το ψήσουν στο σπίτι τους.

Αργότερα, έριξαν το σιτάρι στο ειδικό μηχάνημα, το οποίο καθώς το γύριζαν, από ένα σημείο έβγαζε  το αλεύρι. Στη συνέχεια, έριξαν χώμα σε  μπολάκια και έβαλαν σπόρους. Μετά πήγαν σε ένα χωράφι και έριξαν σπόρους με τον τρόπο που γινόταν παλιά (πετώντας τους στον αέρα). Τέλος, κατανόησαν ότι οι αγρότες τοποθετούν σκιάχτρο στο χωράφι τους για να μην τρώνε τα πουλιά τους σπόρους.