ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου και με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων είχαμε τη χαρά να επισκεφτεί το σχολείο μας ο συνάδελφος και συγγραφέας Μηνάς Μητσόπουλος και να συνομιλήσει με τους μαθητές και τις μαθήτριες των Α, Β1, Β2 και Γ τάξεων για τη φιλία,  τον εκφοβισμό, την τεχνολογία, «τα πολλά και επιτακτικά θέλω» των παιδιών, τη συνεργασία, τον σεβασμό των κανόνων και των ορίων, θέματα που αφορούν κάθε παιδί και κάθε γονέα. Τραγούδησε μαζί μας, έπαιξε κιθάρα και μετέφερε το μήνυμα της δύναμης που έχει ο καθένας από εμάς να υπερνικά κάθε εμπόδιο με τη δύναμη της ψυχής και τους συνετούς συνοδοιπόρους.

Συγχαρητήρια στον κ. Μητσόπουλο. “Εγώ ένας μικρός Οδυσσέας” , ένα εξαιρετικό βιβλίο που μπορεί να αποτελέσει μια καλή αφορμή για προβληματισμό, συζήτηση και γόνιμο διάλογο ανάμεσα στο παιδί και τον γονέα.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΒΙΒΛΙΟΥ-ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ “ΕΙΡΗΝΗ¨

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Βιβλίου οι μαθητές των Β1 και Β2 και Γ΄ τάξεων συμμετείχαν σε θεατρικό εργαστήρι. Με αφορμή το παραμύθι «Ειρήνη», που διαπραγματεύεται την  ιστορία ενός παιδιού πρόσφυγα, και την ταινία κινουμένων σχεδίων «Ειρήνη»οι μαθητές και οι μαθήτριες μέσα από τεχνικές εκπαιδευτικού δράματος διερεύνησαν με βιωματικό τρόπο θέματα που σχετίζονται με την διαφορετικότητα, την ανεκτικότητα και τις πολιτισμικές διαφορές.

Έγινε καταγραφή των δικαιωμάτων των παιδιών και τέλος, οι μαθητές δημιούργησαν μια όμορφη αφίσα με θέμα την Ειρήνη, το μικρό κορίτσι, όπου στο εσωτερικό κατέγραψαν όσα λαχταρούσε το κοριτσάκι να βρει και εξωτερικά όλα αυτά με τα οποία ήρθε αντιμέτωπη.

Εμψυχώτρια του εργαστηρίου ήταν η κα Αντιγόνη Τσαρμποπούλου, εκπαιδευμένη και πιστοποιημένη θεατροπαιδαγωγός του προγράμματος.

Το θεατρικό εργαστήρι εντάσσεται στο πλαίσιο του Προγράμματος «κι αν ήσουν εσύ;» που υλοποιεί το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες.

ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ-ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΦΥΤΕΥΟΥΝ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ

Στα πλαίσια της σχολικής εβδομάδας εθελοντισμού οι μαθητές και οι μαθήτριες των Δ1 και Δ2 τάξεων με τη βοήθεια των γονέων χρησιμοποίησαν ανακυκλώσιμα υλικά και φύτεψαν λουλούδια για τον εξωραισμό των τάξεων.