Συνεργασία σχολείων για δεντροφύτευση

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος που εκπονούν οι Δ1 και Δ2 τάξεις του σχολείου μας για το δάσος αναπτύχθηκε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Ποδοχωρίου. Το Ποδοχώρι είναι ένα ημιορεινό χωριό του Δήμου Παγγαίου χτισμένο στους νοτιοδυτικούς πρόποδες του Παγγαίου Όρους. Αρχικά , προηγήθηκε επικοινωνία μέσω Skype και  οι μαθητές γνωρίστηκαν μεταξύ τους.

Προγραμματίστηκε επίσκεψη στο Ποδοχώρι και συνεργασία μεταξύ των σχολείων, ώστε να γίνει δεντροφύτευση στον χώρο της πλατείας.

Εντάξαμε τη δεντροφύτευση στο πλαίσιο της εβδομάδας εθελοντισμού η οποία διοργανώνεται από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Νοιάζομαι και Δρω και το Lets do it Greece.

Με τη βοήθεια της εικαστικού του σχολείου μας κατασκευάσαμε χελιδόνια για να τους μεταφέρουμε μηνύματα συνεργασίας για τη δημιουργία ενός μέλλοντος αειφορικού.

Ξεκινήσαμε το πρωί της Παρασκευή με τη συνοδεία αρκετών γονέων. Οι μαθητές μάς υποδέχτηκαν

και εμείς τους τραγουδήσαμε «΄Οπου υπάρχει αγάπη» , ενώ τα χελιδόνια στο ίδιο κλίμα μετέφεραν μηνύματα αγάπης, συνεργασίας, νοιαξίματος και δράσης για το περιβάλλον.

Μας καλωσόρισε και η Διευθύντρια.

Ο Σύλλογος Γονέων του Ποδοχωρίου ετοίμασε έναν καταπληκτικό μπουφέ .Τον τιμήσαμε δεόντως.

Στη συνέχεια, υπάλληλοι του δασαρχείου της Καβάλας έκαναν ενημέρωση σε δύο κύκλους για το δάσος και απάντησαν στις απορίες των μαθητών.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παίξουν  παιχνίδια και να γνωριστούν καλύτερα μεταξύ τους.

Βγήκαμε αναμνηστική φωτογραφία και κατευθυνθήκαμε προς την πλατεία του χωριού όπου έγινε η δεντροφύτευση.

Αρχικά οι υπεύθυνοι από το δασαρχείο ενημέρωσαν τα παιδιά για το είδος των δέντρων και των φυτών  και τους έδωσαν τις κατάλληλες οδηγίες για ένα σωστό φύτεμα.

Με πολύ μεράκι οι μαθητές σε ομάδες με μέλη και από τα δύο σχολεία συνεργάστηκαν για να φυτέψουν το δεντράκι τους.

Στο τέλος τα πότισαν. Μαζί μας ήταν και ο πρόεδρος του χωριού, ο οποίος υποσχέθηκε να αναλάβει το πότισμα των δέντρων μέχρι να τοποθετηθούν τα ειδικά λάστιχα.

Πήραμε και τα δωράκια μας, ένα καλάθι γεμάτο με τοπικά προϊόντα.

Ευχαριστούμε πολύ τη διευθύντρια του δημοτικού σχολείου Ποδοχωρίου κα Μανίτσα Αικατερίνη  την εκπαιδευτικό της Δ΄τάξης του σχολείου του Ποδοχωρίου Ελισάβετ Χατζηδιαμανού,  τον Σύλλογο Γονέων του Ποδοχωρίου, τους υπαλλήλους του δασαρχείου, τον πρόεδρο του χωριού και τους μαθητές/ήτριες για τη θερμή φιλοξενία και την άριστη συνεργασία.

Μερικές από τις δηλώσεις των μαθητών μας:

Κάναμε καινούριους φίλους.

Παίξαμε καινούρια παιχνίδια.

Μάθαμε για τα δάση.

Μάθαμε πώς να φυτεύουμε δένδρα.

Νιώσαμε χαρά με τον τρόπο που μας υποδέχτηκαν.

Τραγουδήσαμε.

Είχε ωραίο μπουφέ.

Θα μας θυμούνται άραγε;

Συνεργαστήκαμε.

Αμέτρητα τα οφέλη της συνεργασίας σε όλους τους τομείς. Στο χέρι μας είναι η συνεργασία αυτή να συνεχιστεί. Κι ας μην ξεχνάμε η ζωή κύκλους κάνει. Πολλά πολλά χρόνια πριν ήταν και η γράφουσα εκπαιδευτικός σ΄αυτό το σχολείο.

Υπεύθυνοι για την εκπόνηση του περιβαλλοντικού προγράμματος του σχολείου μας οι εκπαιδευτικοί των Δ1 και Δ2 τάξεων: Αγγίδου Χρυσή και Μαλιούφας Γεώργιος