Athens Science Festival: «Ο μικρός Ήρων: σύγχρονο ή αρχαίο Ρομπότ;»

Logo ASF school 1

🚀 To #AthensScienceFestival επιστρέφει στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων 16-21 Απριλίου και γιορτάζει τα 10 του χρόνια μέσα από καθηλωτικές «Ιστορίες Αλλαγής».

🎉 Ανυπομονούμε να πάρουμε μέρος!

Σας προσκαλούμε 21 Απριλίου – από τις 11:00 μέχρι 19:00 για να γνωριστούμε και να αλληλεπιδράσουμε μέσω της δράσης μας «Ο μικρός Ήρων: σύγχρονο ή αρχαίο Ρομπότ;».

Στο παρόν έργο επιχειρείται η διασύνδεση της αρχαίας ελληνικής τεχνολογίας, μέσω του «Κινητού Αυτομάτου» του Ήρωνα του Αλεξανδρινού, με τη σύγχρονη εκπαιδευτική ρομποτική. Ειδικότερα, παρουσιάζεται το σχέδιο δράσης που εφαρμόστηκε στον εκπαιδευτικό όμιλο “Αλγοριθμικής Σκέψης και Προγραμματισμού” της σχολικής μονάδας μας, του 16ου ΔΣ Κορυδαλλού – με επιμέρους δραστηριότητες από τον σχεδιασμό μέχρι την κατασκευή και τον προγραμματισμό του “Μικρού Ήρωνα”, σύμφωνες με τη διεπιστημονική εκπαιδευτική προσέγγιση STEM, την εκπαιδευτική ρομποτική , τα περιβάλλοντα οπτικού προγραμματισμού και την τρισδιάστατη (3D) σχεδίαση και εκτύπωση.