ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ BLOG

¨ΚΥΠΡΟΣ …ΠΩΣ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ;¨

δημιουργήθηκε το σχολικό έτος 2021-2022, από μαθητές και καθηγητές του  2ου Γυμνασίου Χρυσούπολης  στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος-διαγωνισμού :

Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες

που συνδιοργάνωσε

H Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης), η Πρεσβεία της Κύπρου στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο – Σπίτι της Κύπρου και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της .

Ο διαγωνισμός τελεί

Υπό την Αιγίδα της Α.Ε. της Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου

και

Υπό την Αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας Νίκου Αναστασιάδη

Βασική επιδίωξη του διαγωνισμού είναι να αποτελέσει εκπαιδευτική «γέφυρα» ανάμεσα στην Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια και να ενδυναμώσει τη συνεργασία και την επικοινωνία ανάμεσα σε όλες τις μαθητικές κοινότητες του Ελληνισμού.

Ευχαριστούμε:

• Τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών
  • Το Υπουργείο Εσωτερικών (πρώην Υπουργείο Μακεδονίας και Θράκης)
  • Την Πρεσβεία της Κύπρου στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο – Σπίτι της Κύπρου
  • Το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων

για την ευκαιρία που μας έδωσαν, μέσω του προγράμματος-διαγωνισμού να δημιουργήσουμε το blog για την Κύπρο.

• Τον κ. Γιάννη Πούλιο για τις προτάσεις δραστηριοτήτων και το χρήσιμο υλικό που μας έστειλε.
  • Τους γονείς των μαθητών μας που συμμετείχαν σε αυτήν την προσπάθεια ως κριτές της προσπάθειάς μας πριν την παρουσίασή της σε όλους εσάς.
  • Toν κ. Μιχάλη Ττερλικκά  για τη συνέντευξη που μας έδωσε και για την πολύτιμη βοήθειά του.
  • Τον κ. Αλκίνοο Ιωαννίδη που  μας επέτρεψε να χρησιμοποιήσουμε τραγούδια του και πληροφορίες από τη σελίδα του.
  • Την  κ. Μαρίνα Σχίζα από την POLIGNOSI που μας έδωσε την άδεια να χρησιμοποιήσουμε κείμενα και άρθρα από την πρώτη ηλεκτρονική εγκυκλοπαίδεια της Κύπρου.
  • To Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου ΡΙΚ και την Προϊστάμενη Αρχείου κ. Φοίβια Σάββα που μας παραχώρησε την άδεια για χρήση του περιεχομένου της ιστοσελίδας του ΡΙΚ  http://cybc.com.cy/video-on-demand/ και http://cybc.com.cy/audio-on-demand/
    και μας παρέπεμψε  στην Πλατφόρμα του Αρχείου του ΡΙΚ “Ψηφιακός Ηρόδοτος”, ὀπου βρήκαμε αξιόλογο υλικό :
  • Tον κ. Μιχάλη Βιολάρη που μας επέτρεψε να χρησιμοποιήσουμε τραγούδια του και πληροφορίες από τη σελίδα του.
  • Tην κ. Λίνα Κατσάνη που μας μίλησε για την ιστορία του πατέρα της ,του ήρωα Γεώργιου Κατσάνη, απάντησε  στις ερωτήσεις των παιδιών  και για το φωτογραφικό υλικό που μας χάρισε.

Αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε αυτό το blog για πολλούς λόγους. Για :

• Να ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ τον Κυπριακό Ελληνισμό.
  • Να ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ τη σκλαβωμένη κυπριακή γη.
  • Να ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ και να κατανοήσουμε το εθνικό μας πρόβλημα (το Κυπριακό), να προβληματιζόμαστε και να νοιαζόμαστε για αυτό και να τοποθετούμαστε κριτικά και γόνιμα ως προς αυτό.
  • Να ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ και να διεκδικούμε την επανένωση της Κύπρου.
  • Να ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ και να κατανοούμε, διεκδικούμε τα δημοκρατικά ιδεώδη καλλιεργώντας πνεύμα αγάπης, αποδοχής, ομόνοιας.
  • Να ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ και να ενθαρρυνθούν σχολεία της Ελλάδας ώστε να επισκεφτούν την Κύπρο και σχολεία της Κύπρου ώστε να επισκεφτούν την Ελλάδα.

Ετοιμάσαμε αυτό το blog … ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ.

Προσπαθήσαμε να ενώσουμε το παρελθόν με το παρόν και το μέλλον. Η αλήθεια είναι ότι ο χρόνος δε μας έφτασε. Πώς να χωρέσεις ιστορία τόσων ετών σε κάποιες σελίδες και άρθρα μέσα σε 5 μήνες; Ίσως κάναμε λάθη. Μπορεί να ξεχάσαμε κάποιους. Σίγουρα όμως δεν το κάναμε σκόπιμα. Είναι τόσα πολλά αυτά που γίνονται στο νησί της Κύπρου. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια να ενημερώσουμε και να ζητήσουμε έγκριση για καθετί που αναδημοσιεύσαμε. Αρκετούς τους βρήκαμε ,μερικοί δεν μας απάντησαν και για μερικούς δεν βρήκαμε στοιχεία επικοινωνίας. Σχεδόν σε όλες τις σελίδες, τα άρθρα και τις φωτογραφίες έχουμε και ενεργά link  των πηγών. Πολλές από τις πηγές μας, τις βάλαμε και στους σελιδοδείκτες για να τις επισκεφτείτε και εσείς και να αναζητήσετε και άλλες πληροφορίες για την Κύπρο. Με τη βοήθεια όλων σας και χωρίς πίεση χρόνου θα προσπαθήσουμε να εντοπίσουμε τις τυχόν αστοχίες και παραλείψεις και να τις διορθώσουμε. Η προσπάθεια δεν τελειώνει εδώ.Η Κύπρος είναι μέσα στην καρδιά μας.

Οι μαθητές του Σχολείου μας, που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, ήταν:

Αντωνιάδη Δήμητρα (Β2)

Γιαλένιου Κατερίνα (Α3)

Καμπόσου Θεοδώρα (Γ1)

Καραμούζη Ιωάννα (Β1)

Μπασούκου Σοφία (Β2)

Ξανθόπουλος Αλέξανδρος (Α4)

Παντζοπούλου Αθανασία (Γ2)

Σαλή Αιολία (Γ2)

Σινάνη Κατερίνα (Α5)

Τσαγγίρης Γιάννης (Α2)

Φραγκούλη Χριστίνα (Γ3)

Την παιδαγωγική καθοδήγηση της μαθητικής ομάδας είχαν οι καθηγητές:

Αμοιρίδου Σοφία,  φιλόλογος

Ξανθόπουλος Γιώργος, τεχνολόγος

Σας ευχόμαστε καλή περιήγηση!!!!