ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΓΕΝΙΚΑ

Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ

Παρά το γεγονός ότι, η Κύπρος είναι ένα μικρό νησί με πληθυσμό περίπου 1 εκατομμύριο, η πλειοψηφία των ανθρώπων ασχολούνται με τον αθλητισμό, είτε ως θεατές είτε ως αθλητές. Τα πιο δημοφιλή αθλήματα σε όλο το νησί είναι το ποδόσφαιρο, με ορισμένες αξιοσημείωτες επιτυχίες τα προηγούμενα χρόνια, στίβος / Ολυμπιακοί Αγώνες, μπάσκετ, ποδόσφαιρο φούτσαλ, το οποίο είναι ένα νέο-εισαχθέντα άθλημα στη χώρα, τένις, με τους περισσότερους ανθρώπους να ενασχολούνται μετά τις επιτυχίες του Μάρκου Παγδατή τα τελευταία χρόνια, το Ράλλυ Κύπρος, η οποία πραγματοποιείται ετησίως από το 1970 και θεωρείται ως ένα από τα πιο σημαντικά γεγονότα κάθε χρόνο στη χώρα. Μερικοί άνθρωποι παίρνουν επίσης συμμετέχει στο σκι, το χάντμπολ και το βόλεϊ.

Ποδόσφαιρο:

Το Ποδόσφαιρο, το πιο δημοφιλές άθλημα στο νησί  όσον αφορά θέαση και συμμετοχή, εισήχθη στην Κύπρο στις αρχές του 20ου αιώνα Πολύ σύντομα, διάφορα ποδοσφαιρικά σωματεία δημιουργήθηκαν και συμμετοχή σε φιλικούς αγώνες μεταξύ τους. Η ανάπτυξη του ποδοσφαίρου συνεχίστηκε με τα χρόνια, ως αποτέλεσμα ιδέας για τη δημιουργία μια οργάνωση ποδοσφαίρου και το Σεπτέμβριο του 1934 η Κυπριακή Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου (ΚΟΠ) δημιουργήθηκε με σκοπό να ρυθμίσει το άθλημα. Το 1948, η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Κύπρου έγινε μέλος της FIFA και μέλος της UEFA το 1962. Το Κυπριακό ποδόσφαιρο τα τελευταία χρόνια έχει επιτύχει μεγάλα επιτεύγματα, κυρίως στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα Champions League και Europa League.  Από την άλλη πλευρά, η Κυπριακή Εθνική ομάδα δεν έχει προκριθεί ακόμη σε μεγάλο διαγωνισμό της FIFA ή της UEFA.  Σε γενικές γραμμές, το Κυπριακό ποδόσφαιρο πήγε στο «επόμενο επίπεδο» τα τελευταία χρόνια και αυτό έχει ως αποτέλεσμα την προσέλκυση παίκτες υψηλότερης φήμης στον ποδοσφαιρικών συλλόγων του νησιού.

Καλαθοσφαίριση:

Το μπάσκετ είναι επίσης αρκετά δημοφιλή στο νησί, αλλά χτυπήθηκε από μια μικρή κρίση, οικονομική και οργανωτική. Τα λάθη από τις προηγούμενες δεκαετίες έθεσε το μπάσκετ στην Κύπρο σε μια κρίση και πολλές ομάδες, οι παίκτες μπάσκετ, και άτομα που ασχολούνται με το μπάσκετ, επηρεάστηκαν από αυτήν την κατάσταση. Η Εθνική Ομάδα Κύπρου στο μπάσκετ τα προηγούμενα χρόνια δεν λαμβάνει μέρος στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και δεν έχει τίποτα σημαντικό να δείξει σε εθνικό επίπεδο στο μπάσκετ μέχρι τώρα. Τώρα, η Εθνική ομάδα σιγά-σιγά συμμετέχει και πάλι στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Μετά από την κρίση, το μπάσκετ στην Κύπρο έκανε ”επανεκκίνηση” με αργό και ισορροπημένο τρόπο.

Στίβος:

Κατά τα τελευταία χρόνια, οι Κύπριοι αθλητές έχουν επιτύχει ορισμένες σημαντικές επιτυχίες στον στίβο και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η Κύπρος έχει στείλει αθλητές σε κάθε θερινών και χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων που πραγματοποιήθηκε από το 1980. Ο Παύλος Κοντίδης, που ανταγωνίζονται στην κατηγορία Laser ιστιοπλοΐα των ανδρών, έγινε ο πρώτος Κύπριος αθλητής ποτέ να κερδίσει ένα ολυμπιακό μετάλλιο για τη χώρα του με αργυρό μετάλλιο το καλοκαίρι στους Ολυμπιακού Αγώνες του 2012 που πραγματοποιήθηκε στο Λονδίνο, πίσω από την αυστραλιανό Tom Slingsby.

Pavlos Kontides cherishes his silver medal 1

Πηγή Βικιπαίδεια -Πατήστε στο κίτρινο πλαίσιο : Βιογραφικό Κοντίδης

Τέννις:

Το τένις, από το 2006 και μετά, έγινε αρκετά δημοφιλής στο νησί, με πολλούς ανθρώπους να εμπλέκονται είτε επαγγελματικά ή απλά να διασκεδάσουν ως χόμπι. Ο κύριος λόγος για αυτό είναι ο Μάρκος Παγδατής, ο Κύπριος επαγγελματίας παίκτης του τένις. Ο Μάρκος Παγδατής κέρδισε 4 πρωταθλήματα σε την καριέρα του.  Ένα το 2006, το 2007, το 2009 και το τελευταίο το 2010.

1024px Marcos Baghdatis 2006 1

Πηγή Βικιπαίδεια -Πατήστε στο κίτρινο πλαίσιο : Βιογραφικό Παγδατής

WRC-Ράλι:

Το Ράλι στην Κύπρο, είναι ένα άλλο άθλημα που είναι διάσημη και του προσελκύει πολλούς οπαδούς. Το Ράλλυ Κύπρος είναι ένας διαγωνισμός που πραγματοποιείται ετησίως στην Κύπρο από το 1970, η εκδήλωση οργανώνεται από το Σύνδεσμο Αυτοκινήτου Κύπρου και διαδραμίζεται στη Λεμεσό, στους δρόμους των βουνών γύρω από του Τροόδους. Το Ράλλυ Κύπρος ήταν μέρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλι της FIA (WRC) από το 2000 έως το 2006. Το 2007 και το 2008, η εκδήλωση ήταν μέρος του FIA Μέσης Ανατολής Πρωτάθλημα Ράλι (MERC). Το 2009, η εκδήλωση επανασυνδέθηκε με το WRC, αξιοποιώντας τις νέες ρυθμίσεις για να γίνει η μόνη στη κατηγορία μικτής επιφάνειας. Μεταξύ το 2010 και το 2012, η ​​εκδήλωση ήταν ο τελικός γύρος του Intercontinental Rally Challenge.

149707b13a 1

Πηγή: https://www.cyprusrally.com.cy/

Ο αθλητισμός έχει γίνει πολυδιάστατος. Νέα αθλήματα δημιουργούνται μέρα με τη μέρα. Λόγω το μεταβαλλόμενο περιβάλλον, ο αθλητισμός γίνεται πιο σημαντικό στη ζωή των ανθρώπων στην κυπριακή κοινωνία από ό, τα παλαιότερα χρόνια. Οι νέοι συμμετέχουν περισσότερο και δίνουν μεγαλύτερη σημασία στον αθλητισμό στη ζωή από ό, τι οι γονείς και οι παππούδες τους έκαναν όταν ήταν σε παρόμοια ηλικία.

Η Κύπρος προωθεί τον αθλητισμό με πιο επαγγελματικό τρόπο, μέσω της τεχνολογίας ως επί το πλείστον, και δημιουργούνται περισσότερα αθλήματα έτσι οι άνθρωποι να έλκονται.

ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΚΕΙΜΕΝΟΥ: https://www.cyprusalive.com/el/sports-in-cyprus

Eπίσης  μπορείτε να περιηγηθείτε σε αρχεία βίντεο από το  Έργο «Ψηφιακός Ηρόδοτος» το οποίο  αποτελεί ένα φιλόδοξο πρόγραμμα ψηφιοποίησης και ανάδειξης αρχειακού υλικού ιδιαίτερης ιστορικής σημασίας.

Μπορείτε να επιλέξετε την κατηγορία που σας ενδιαφέρει πατώντας πάνω στους παρακάτω συνδέσμους:

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Πρωτάθλημα/Κύπελλο/Ασπίδες