Πανελλήνιες εξετάσεις: Επανάληψη στους μιγαδικούς αριθμούς

Δείτε μερικές χρήσιμες ασκήσεις στους μιγαδικούς αριθμούς καθώς και τις λύσεις τους που φτιάχτηκαν από τους μαθηματικούς Γεώργιο Καριπίδη και Ανθούλα Σοφιανοπούλου μαζί με τις υποδείξεις τους. Οι ασκήσεις αυτές είναι μια πολύ καλή δουλειά των συναδέλφων μια και οι ασκήσεις είναι κατηγοριοποιημένες και δείχνουν μια μεθοδολογία αντιμετώπισης τους. Οι μαθητές θα πρέπει πρώτα να δικιμάσουν να λύσουν μόνοι τους τις ασκήσεις και στο τέλος να συμβουλευτούν τις υποδείξεις που δίνονται.

ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΙΓΑΔΙΚΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Δείτε επίσης ένα προτεινόμενο διαγώνισμα στους μιγαδικούς αριθμούς με τις λύσεις του φτιαγμένο από τον Σχολικό Σύμβουλο των μαθηματικών Ν. Δωδεκανήσου Καραγιάννη Ιωάννη

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ ΜΙΓΑΔΙΚΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Δείτε τα video-μαθήματα για τους μιγαδικούς αριθμούς (ψηφιακό σχολείο ΥΠΔΒΜΘ)