Η e-φημερίδα του σχολείου μας... με πολλή διάθεση και φαντασία!!!

Ημέρα: 4 Απριλίου 2011

Επιτραπέζια παιχνίδια.

ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ. ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΕ 2-4 ΠΑΙΧΤΕΣ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΝΩ. ΚΑΘΕ ΠΑΙΧΤΗΣ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ 4 ΠΙΟΝΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ. ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΥΤΟ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΕ 1 ΖΑΡΙ. ΤΑ ΠΙΟΝΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΩΝ ΤΕΤΡΑΓΩΝΩΝ. ΟΙ ΠΑΙΧΤΕΣ ΡΙΧΝΟΥΝ ΤΟ ΖΑΡΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΙΖΕΙ ΠΡΩΤΟΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΝΑ ΠΙΟΝΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ ΣΤΗΝ ΑΦΕΤΗΡΙΑ, ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΠΑΙΧΤΗΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΖΑΡΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ 6.

ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΙΧΤΕΣ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΟΛΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΙΟΝΙΑ ΣΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΡΩΜΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ. ΟΤΑΝ Ο ΠΑΙΧΤΗΣ ΦΕΡΕΙ 6 ΞΑΝΑΠΑΙΖΕΙ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΙΟΝΙ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΑ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΠΙΟΝΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΠΙΟΝΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ (ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑΚΙ ΤΟΥ). ΔΥΟ ΙΔΙΑ ΠΙΟΝΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ  ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ, ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΤΥΠΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΠΙΟΝΙ. ΦΘΑΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΠΙΟΝΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΖΑΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ. Ο ΠΑΙΧΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΙΟΝΙΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ, ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣ.

Κλικ ΕΔΩ για να παίξεις σ’ όλη την οθόνη.

Πέτρος Κ. Μαθητής Ε΄ τάξης

Επιτραπέζια παιχνίδια.

Cluedo

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Ταμπλό παιχνιδιού  6 χρωματιστά πιόνια,6 μινιατούρες  όπλο (σχοινί  σιδερένιος , σωλήνας, στιλέτο, γαλλικό κλειδί, κηροπήγιο και πιστόλι) 6 κάρτες υπόπτων, 6 κάρτες όπλων, 9 κάρτες δωματίων, 1 μπλοκ – σημειωματάριο για τον ντέντεκτιβ, 1 χαρτοφύλακας και 2 ζάρια.

ΣΤΗΣΙΜΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

1.     Κάθε παίκτης επιλέγει ένα χρωματιστό πιόνι και το τοποθετεί στο ταμπλό του παιχνιδιού πάνω στο αντίστοιχο όνομα/σημείο αφετηρίας. Εάν οι παίκτες είναι λιγότερο από έξι, τοποθετήστε τα υπόλοιπα πιόνια στα αντίστοιχα σημεία αφετηρίας – ίσως, τελικά, να είναι μπλεγμένη στο έγκλημα και να πρέπει να βρίσκονται στο χώρο της έπαυλης.

2.     Τοποθετήστε κάθε ένα από τα όπλα σε διαφορετικό δωμάτιο. Επιλέξτε έξι από τα εννέα δωμάτια.

3.     Τοποθετήστε τον άδειο χαρτοφύλακα στις σκάλες στο κέντρο του ταμπλό του παιχνιδιού.

4.     Ταξινομήστε τις κάρτες σε τρεις ομάδες: ύποπτοι, δωμάτια και όπλα. Ανακατέψτε τις κάρτες κάθε ομάδας χωριστά και τοποθετήστε τις κάρτες ανάποδα στο χώρο του παιχνιδιού. Στη συνέχεια – έτσι ώστε κανείς να μην μπορεί να τις δει. Μετά πάρτε τις κάρτες που βρίσκονται πάνω και τις τοποθετούμε μέσα στο χαρτοφύλακα. Ο φάκελος τώρα περιέχει τις απαντήσεις των ερωτήσεων: Ποιος; Πού; Τι όπλο;

5.     Ανακατέψτε μαζί όλες τις υπόλοιπες κάρτες και στη συνέχεια μοιράστε τις ανάποδα, σύμφωνα με τη φορά των δεικτών του ρολογιού, γύρω στο τραπέζι. (Δεν πειράζει εάν κάποιοι παίκτες πάρουν περισσότερες κάρτες από κάποιους άλλους). Κοιτάξτε κρυφά τις κάρτες σας. Επειδή είναι στο χέρι σας, δεν μπορούν να είναι στο χαρτοφύλακα και δεν συμμετείχαν στο έγκλημα.

6.     Πάρτε ένα φύλλο από το σημειωματάριο του ντέντεκτιβ. Σιγουρευτείτε ότι κανείς δεν μπορεί να δει τις σημειώσεις σας και διαγράψτε τους υπόπτους, τα όπλα και τα δωμάτια που έχετε στα χέρια σας.

ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Πρώτη ξεκινά πάντοτε η δεσποινίς Φλόγα. Μετά, το παιχνίδι συνεχίζεται από τα δεξιά προς τα αριστερά. Όταν έρθει η σειρά σας, μετακινήστε το χρωματιστό πιόνι σας, είτε ρίχνοντας το ζάρι, είτε εάν είστε σε γωνιακό δωμάτιο, χρησιμοποιώντας ένα μυστικό πέρασμα. Προσπαθήστε να επισκέπτεστε διαφορετικά δωμάτια του σπιτιού σε κάθε γύρο για να κάνετε τις έρευνές σας.

ΝΙΚΗΤΗΣ

Εάν το κατηγορητήριό σας είναι απόλυτα σωστό και οι τρεις κάρτες που κατονομάσατε βρίσκονται στο φάκελο της υπόθεσης, έχετε λύσει την υπόθεση και είστε ο νικητής. Αποκαλύψτε και τις τρεις κάρτες για να τις δουν όλοι.

Ευδοξία.Μ. Μαθήτρια Ε΄ τάξης

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén