Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, Πολιτιστικές, Χωρίς κατηγορία

Συναυλία Κρατικής Ορχήστρας στο σχολείο γίνεται; Γίνεται!!!

Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη Οικογενειακή 06
Travelling Europe with the TSSO.
Educational project for students aged 4-12.
Idea-texts-presentation: Mariana Bozapalidou.
Conductor: Konstantinos Diminakis.
TSSO Production.
Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη Οικογενειακή 23
Travelling Europe with the TSSO.
Educational project for students aged 4-12.
Idea-texts-presentation: Mariana Bozapalidou.
Conductor: Konstantinos Diminakis.
TSSO Production.

‘’Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη με την Κ.Ο.Θ.”.

Την Πέμπτη, 16 Φεβρουαρίου 2023 οι μαθητές συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη με την Κ.Ο.Θ.”, δηλαδή την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης, η οποία χάρη στις Νέες Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση… “βρέθηκε” για λίγο, έστω και εξ αποστάσεως στο σχολείο μας! Έτσι είδαμε και ακούσαμε ζωντανά τα μουσικά όργανα της συμφωνικής ορχήστρας, με τα οποία είχαμε ασχοληθεί στο μάθημα της Μουσικής!

Το “Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη με την Κ.Ο.Θ.” ήταν ένα δωρεάν εκπαιδευτικό πρόγραμμα διάρκειας 45 λεπτών που προσκαλούσε μικρούς και μεγάλους σε ένα μουσικό ταξίδι σε διάφορες χώρες της ευρωπαϊκής οικογένειας.

Με τη βοήθεια, μέσω βίντεο, παιδιών από κάθε γωνιά της Ευρώπης, εξετάστηκε το ζήτημα της εθνικής ταυτότητας στη μουσική και το πώς η παράδοση, το περιβάλλον, το κλίμα, η γλώσσα, η ιστορία και κατά συνέπεια οι χοροί και τα τραγούδια μιας χώρας αποτυπώνονται στη λόγια μουσική της.

Ήταν μια ευκαιρία για ενδιαφέροντα, νέα μουσικά ακούσματα! Ευχαριστούμε πολύ την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης!

κοθ