Εορτή των Τριών Ιεραρχών!

Κάθε χρόνο, στις 30 Ιανουαρίου, η Χριστιανική Εκκλησία τιμά από κοινού τους τρεις Μεγάλους Πατέρες και Οικουμενικούς Δασκάλους, τον Μέγα Βασίλειο, τον Γρηγόριο τον Θεολόγο και τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο. Στην Ελλάδα τιμώνται ως προστάτες της εκπαίδευσης και των γραμμάτων.

Πηγή: https://www.sansimera.gr/articles/73

Εορτασμός των Τριών Ιεραρχών!

Την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου αφιερώσαμε ένα δίωρο για να μιλήσουμε για τους Τρεις Ιεράρχες!! Αφού διαβάσαμε το μήνυμα της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος και της Υπουργού Παιδείας, παρακολουθήσαμε βίντεο για τη ζωή και τη δράση των Τριών Πατέρων της εκκλησίας μας και κατασκευάσαμε ένα καδρακι!

Τα ημερολόγια του 2021!

Έτοιμα και φέτος τα ημερολόγια για τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας!! Ευχόμαστε σε όλους και όλες υγεία, αγάπη κι ευτυχία!!

Κλειστά σχολεία 18 & 19 Ιανουαρίου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε πως σήμερα και αύριο το σχολείο θα παραμείνει κλειστό με απόφαση του Δήμου Τρίπολης, λόγω της χιονόπτωσης και του παγετού. Τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν με τηλεκπαίδευση.