Δημοσιεύθηκε στην Εκδηλώσεις, Χωρίς κατηγορία

Η γιορτή των Τριών Ιεραρχών, των γραμμάτων, των δασκάλων και των μαθητών!

Την Δευτέρα, 30 Ιανουαρίου 2023, πραγματοποιήθηκε εκκλησιασμός των μαθητών και εκπαιδευτικών στον Ιερό Ναό Παναγίτσας Κανδήλας. Στον Ναό παραστάθηκε σύσσωμη η Σημαία του Σχολείου, με τον σημαιοφόρο και τους παραστάτες της Α΄ Περιόδου.

Ορισμένοι μαθητές/τριες του Σχολείου εκφώνησαν ομιλία, με τη μορφή σύντομων λόγων των Τριών Ιεραρχών.

3 Ιεραρχών Λόγοι

Στους παρευρισκόμενους στον Ναό δόθηκαν αναμνηστικές μικρές κάρτες με λόγους των Τριών Ιεραρχών.

3 Ιεραρχών ενθύμιο

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων ανέλαβε να προσφέρει την Αρτοκλασία, αλλά και κέρασμα.

Μετά το πέρας του εκκλησιασμού η λειτουργία του σχολείου συνεχίστηκε κανονικά και πραγματοποιήθηκαν εκπαιδευτικές δράσεις σχετικές με τη ζωή και την προσφορά των Τριών Ιεραρχών στα Γράμματα και στον Άνθρωπο, με την αξιοποίηση βιντεοπροβολών, κατασκευών/ζωγραφικής και διαδραστικών παιχνιδιών.

20230130 115008 3 Ιεραρχών κατασκευή

Την ιδέα για την κατασκευή πήραμε από: https://mycreationsfromtheheart.blogspot.com/2023/01/30.html.

Χρόνια Πολλά, με τον φωτισμό των Τριών Ιεραρχών, ώστε ό,τι διδάσκουμε ή διδασκόμαστε να είναι ωφέλιμο για εμάς και τους συνανθρώπους μας!