Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις

Εγγραφές στην Α΄ Δημοτικού για το σχολικό έτος 2023-24

Σας ενημερώνουμε ότι οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου, για το σχολικό έτος 2023-2024, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2023, όλες τις εργάσιμες ημέρες, από ώρα 13:30 έως 14:00, σε προγραμματισμένη συνάντηση, κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας. Για την αποφυγή διασποράς του COVID-19 θα τηρηθούν τα προβλεπόμενα μέτρα.

Κατά το σχολικό έτος 2023-2024, στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που
γεννήθηκαν από 1-1-2017 έως και 31-12-2017.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

1. Υπεύθυνη δήλωση γονέα/κηδεμόνα στην οποία αναγράφονται τα στοιχεία: επώνυμο μαθητή/τριας, όνομα μαθητή/τριας, όνομα πατέρα, όνομα μητέρας, ημερομηνία γέννησης μαθητή/τριας, διεύθυνση κατοικίας,
  2. Βιβλιάριο Υγείας μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι
    έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών,
  3. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, συμπληρωμένο/υπογεγραμμένο από παιδίατρο. (Το έντυπο χορηγείται από τη σχολική μονάδα),
  4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας (π.χ. λογαριασμός ΔΕΚΟ),
  5. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου (κατόπιν αίτησης του γονέα/κηδεμόνα, παραλαμβάνεται από το Νηπιαγωγείο στο οποίο φοιτά ο/η μαθητής/τρια).

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΩΙΝΗΣ ΖΩΝΗΣ

Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα, το οποίο λειτουργεί καθημερινά από 13:30-16:00, κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους.

Στο τμήμα Πρωινής Ζώνης (7:00-8:00) δικαίωμα συμμετοχής έχουν μαθητές/τριες οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι/ες και φοιτούν στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα.

Για διευκρινίσεις καλέστε στο τηλέφωνο του σχολείου 27960 31205 (ώρες επικοινωνίας: 13:30-14:00).

Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, Πολιτιστικές, Χωρίς κατηγορία

Συναυλία Κρατικής Ορχήστρας στο σχολείο γίνεται; Γίνεται!!!

Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη Οικογενειακή 06
Travelling Europe with the TSSO.
Educational project for students aged 4-12.
Idea-texts-presentation: Mariana Bozapalidou.
Conductor: Konstantinos Diminakis.
TSSO Production.
Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη Οικογενειακή 23
Travelling Europe with the TSSO.
Educational project for students aged 4-12.
Idea-texts-presentation: Mariana Bozapalidou.
Conductor: Konstantinos Diminakis.
TSSO Production.

‘’Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη με την Κ.Ο.Θ.”.

Την Πέμπτη, 16 Φεβρουαρίου 2023 οι μαθητές συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη με την Κ.Ο.Θ.”, δηλαδή την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης, η οποία χάρη στις Νέες Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση… “βρέθηκε” για λίγο, έστω και εξ αποστάσεως στο σχολείο μας! Έτσι είδαμε και ακούσαμε ζωντανά τα μουσικά όργανα της συμφωνικής ορχήστρας, με τα οποία είχαμε ασχοληθεί στο μάθημα της Μουσικής!

Το “Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη με την Κ.Ο.Θ.” ήταν ένα δωρεάν εκπαιδευτικό πρόγραμμα διάρκειας 45 λεπτών που προσκαλούσε μικρούς και μεγάλους σε ένα μουσικό ταξίδι σε διάφορες χώρες της ευρωπαϊκής οικογένειας.

Με τη βοήθεια, μέσω βίντεο, παιδιών από κάθε γωνιά της Ευρώπης, εξετάστηκε το ζήτημα της εθνικής ταυτότητας στη μουσική και το πώς η παράδοση, το περιβάλλον, το κλίμα, η γλώσσα, η ιστορία και κατά συνέπεια οι χοροί και τα τραγούδια μιας χώρας αποτυπώνονται στη λόγια μουσική της.

Ήταν μια ευκαιρία για ενδιαφέροντα, νέα μουσικά ακούσματα! Ευχαριστούμε πολύ την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης!

κοθ