Όπου υπάρχει αγάπη!

Η φετινή χρονιά έφτασε στο τέλος της! Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού σχολείου Κανδήλας έστειλαν ένα ηχηρό μήνυμα αγάπης, επιμονής, ευτυχίας, υγείας, αλληλεγγύης, βοήθειας, σεβασμού, χαράς, πίστης, φιλίας, υπομονής, ελευθερίας, αξιοπρέπειας, δικαιοσύνης, ομαδικότητας, ισότητας, κατανόησης, ειρήνης, ευγένειας και ελπίδας στη νοηματική γλώσσα!

Τα παιδιά αφού άκουσαν το τραγούδι “Όπου υπάρχει αγάπη” (στίχοι-μουσική Στέφανος Βαρελάς), σκέφτηκαν όλες εκείνες τις αξίες που πρέπει να χαρακτηρίζουν την κοινωνία μας και τον καθένα μας ξεχωριστά. Στη συνέχεια, τις αποτύπωσαν σε ζωγραφιές!
Με τη βοήθεια του κύριου Σταύρου Χατζηβασιλείου, έμαθαν το ρεφρέν του τραγουδιού στη νοηματική γλώσσα!
Τον ευχαριστούμε θερμά καθώς μας έστειλε σε βίντεο κάθε στίχο ξεχωριστά έτσι ώστε να το μάθουμε ευκολότερα!

Την τελευταία μέρα των μαθημάτων, όλοι μαζί στην αυλή του σχολείου μας σχηματίσαμε μια καρδιά και τραγουδήσαμε μεταδίδοντας παντού το μήνυμα πως:

“Όλοι μαζί εμείς θα φτιάξουμε, έναν κόσμο απ’ αγάπη κι ελπίδα,
με χρώματα ουράνια θα βάψουμε τη ζωή μας, ν’ αλλάξει σελίδα.
Χέρια σφιχτά θα ενώσουμε κι οι καρδιές θα κερδίσουν τη μάχη,
με ένα φιλί θ’ ανταμώσουμε μοναχά σαν υπάρχει αγάπη¨.

Στο σχολείο μας υπάρχει πολλή αγάπη για όλους τους ανθρώπους ανεξαιρέτως! Εξάλλου, όπως έχει πει ο Μικρός Πρίγκιπας:

“Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά! Την ουσία, τα μάτια δεν τη βλέπουν…”

Μπορείτε να δείτε το βίντεο με τα παιδιά που τραγουδούν αν πατήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Σε όλη τη διάρκεια της προετοιμασίας αλλά και της παρουσίασης του τραγουδιού τηρήθηκαν αυστηρά τα μέτρα του ΕΟΔΥ και του Υπουργείου Παιδείας για τη μείωση της διασποράς του κορωνοϊού Covid 19.