Επισήμανση για τις βεβαιώσεις rapid test

covid rapid point of careΟι βεβαιώσεις που χορηγεί το σχολείο για τη διενέργεια rapid test σε περίπτωση κρούσματος στην τάξη, αφορούν απλώς τη δυνατότητα να γίνει αυτό σε δημόσια δομή δωρεάν. Είναι ευνόητο όμως πως η διενέργεια του ελέγχου μπορεί να γίνει οπουδήποτε επιθυμούν οι οικογένειες των μαθητών (ιδιωτικά εργαστήρια, φαρμακεία κ.λπ.), όπως άλλωστε αναγράφεται και πάνω στο κείμενο  της βεβαίωσης που χορηγούμε στους μαθητές και περιλαμβάνει απόσπασμα της σχετικής Υπουργικής Απόφασης (Διευκρινίζεται ότι αποδεκτά είναι και τα rapid test που μπορεί να πραγματοποιηθούν ιδία δαπάνη σε ιδιωτικά εργαστήρια).