Το Σπίτι της Αντουανέττας ανοιχτό στα σχολεία

Τη μεταπτυχιακή Γαλλίδα φοιτήτρια κ. Ève Truch από το Πανεπιστήμιο Aix en Provence υποδεχθήκαμε στις 2.11.23 στο 9ο Δημοτικό σχολείο Αλεξ-πολης. Η Γαλλίδα φοιτήτρια, στο πλαίσιο της πρακτικής της άσκησης και σε συνεργασία με τον Σύλλογο Ελληνογαλλικής φιλίας “La Maison d’Antoinette” -«Το Σπίτι της Αντουανέττας» παρουσίασε στους μικρούς μαθητές των Ε και ΣΤ τάξεων την περιοχή από την οποία κατάγεται (Provence-Alpes-Côte d’Azur), τον πολιτισμό και τις παραδόσεις της.
Έτσι, με έναν ιδιαίτερο και ξεχωριστό τρόπο τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με την Γαλλική κουλτούρα. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι εγκεκριμένο από την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και υλοποιείται κατά το αχολικό έτος 2023-24. Με την καθοδήγηση της καθηγήτριας γαλλικής γλώσσας του σχολείου, κ.Τσχαρτισβίλι Σοφίας οι μικροί μαθητές που μαθαίνουν τα Γαλλικά ως δεύτερη ξένη γλώσσα κατανόησαν την έννοια της γαλλοφωνίας και άλλων λέξεων που αναφέρθηκαν από την καλεσμένη μας και με ενθουσιασμό απομνημόνευσαν την κάθε πληροφορία σχετικά με την Γαλλία, τα τοπικά ήθη και έθιμα και τον τρόπο ζωής των Γάλλων συνομήλικων τους. Όπως ήταν αναμενόμενο, τα παιδιά εξέφρασαν την επιθυμία της επανάληψης της δράσης. Είναι σίγουρο πως θα έχουμε την συνέχεια και με τέτοιες δράσεις οι μαθητές

Dimos Kostaras

ΣυνημμέναΤετ 17 Απρ, 8:17 π.μ. (πριν από 8 ημέρες)
προς εγώ
———- Forwarded message ———
From: 9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ <9dimalex@sch.gr>
Date: Wed, 17 Apr 2024 at 08:15
Subject: Fwd: “Το Σπίτι της Αντουανεττας ανοιχτό στα σχολεία ”
To: <dimkost75@gmail.com>

—– Προώθηση μηνύματος από 9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ <9dimalex@sch.gr> —–
Ημερομηνία: Wed, 10 Apr 2024 06:34:45 +0000
Από: 9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ <9dimalex@sch.gr>
Θέμα: Fwd: “Το Σπίτι της Αντουανεττας ανοιχτό στα σχολεία ”
Προς: dimkost75@gmail.com

—– Προώθηση μηνύματος από Sophia Chkhartishvili <chkhartis@yahoo.gr> —–
Ημερομηνία: Wed, 8 Nov 2023 20:42:12 +0000 (UTC)
Από: Sophia Chkhartishvili <chkhartis@yahoo.gr>
Απάντηση-Προς: Sophia Chkhartishvili <chkhartis@yahoo.gr>
Θέμα: “Το Σπίτι της Αντουανεττας ανοιχτό στα σχολεία ”
Προς: 9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ <9dimalex@sch.gr>

Τη μεταπτυχιακή Γαλλίδα φοιτήτρια  κ. Ève Truch από το Πανεπιστήμιο Aix en Provence υποδεχθήκαμε στις  2.11.23 στο  9ο Δημοτικό σχολείο Αλεξ-πολης.    Η Γαλλίδα φοιτήτρια, στο πλαίσιο της πρακτικής της άσκησης και σε  συνεργασία με τον Σύλλογο Ελληνογαλλικής φιλίας  “La Maison d’Antoinette” -«Το Σπίτι της Αντουανέττας» παρουσίασε στους μικρούς μαθητές των Ε και ΣΤ τάξεων την περιοχή από την οποία κατάγεται (Provence-Alpes-Côte d’Azur), τον πολιτισμό και τις παραδόσεις της.
Έτσι, με έναν ιδιαίτερο και ξεχωριστό τρόπο τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με την Γαλλική κουλτούρα. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι εγκεκριμένο από την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και υλοποιείται κατά το  αχολικό έτος 2023-24.  Με την καθοδήγηση της καθηγήτριας γαλλικής γλώσσας του σχολείου, κ.Τσχαρτισβίλι Σοφίας οι μικροί μαθητές που μαθαίνουν τα Γαλλικά ως δεύτερη ξένη γλώσσα κατανόησαν την έννοια της γαλλοφωνίας και άλλων  λέξεων που αναφέρθηκαν από την καλεσμένη μας και  με ενθουσιασμό  απομνημόνευσαν την κάθε πληροφορία σχετικά με την Γαλλία,  τα τοπικά ήθη και έθιμα και τον τρόπο ζωής των Γάλλων συνομήλικων τους. Όπως ήταν αναμενόμενο, τα παιδιά εξέφρασαν την επιθυμία της επανάληψης της δράσης. Είναι σίγουρο πως θα έχουμε την συνέχεια και με τέτοιες δράσεις οι μαθητές θα αγαπήσουν περισσότερο την γαλλική γλώσσα και τον Γαλλικό πολιτισμό!

IMG 20231102 114313 IMG 20231102 105306 IMG 20231102 110336 IMG 20231102 125040