Δράση για Παγκόσμια Ημέρα παιδικού βιβλίου

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου που εορτάζεται στις 2 Απριλίου, στο 9ο Δημοτικό σχολείο Αλεξανδρούπολης πραγματοποιήθηκε δράση  με τίτλο “Διαβάζοντας τα Γαλλικά βιβλία”.                        Στην δράση συμμετείχαν οι μαθητές τάξεων Ε1, Ε2, ΣΤ1 και ΣΤ2. Με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Γαλλικών του σχολείου μας, της κυρίας Σοφία Τσχαρτισβιλι, τα παιδιά  επισκέφθηκαν την σχολική βιβλιοθήκη, συζήτησαν για τα γνωστά Γαλλικά  παιδικά βιβλία και τα βιβλία που έχουν σχέση με την Γαλλία. Στην συνέχεια διάβασαν αποσπάσματα από τα βιβλία “Μικρός Πρίγκιπας ” και “Μικρός Νικόλας” και  είδαν σχετικά βίντεο. Επίσης οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία  να μάθουν το αντίστοιχο λεξιλόγιο, να φτιάξουν μικρά βιβλιαράκια  και την σχετική αφίσα.
Πιστεύουμε πως τέτοιες δράσεις που πραγμαατοποιούνται  με στόχο οι μαθητές να γνωρίσουν καλύτερα τον κόσμο των βιβλίων, βοηθάνε άμεσα να τους εμπνεύσουμε την αγάπη για το διάβασμα. Τα γνωστά λόγια του Γάλλου συγγραφέα, Αντουάν ντε Σεντ-Εξυπερύ  “Δεν βλέπεις καθαρά παρά μόνον με την καρδιά. Η ουσία είναι αόρατη στα μάτια” η “Αυτό που κάνει την έρημο όμορφη, είναι ότι κάπου κρύβει ένα πηγάδι”
αναμφισβήτητα  θα τους συνοδεύουν  στην ζωή τους.
IMG 20240404 135254 IMG 20240404 150535 IMG 20240404 131415