Τάξη Γ΄

Στις 5/10/2017 οι μαθητές των τάξεων Γ΄και Δ΄με συνοδούς τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας Ιντζέ Θεοδοσία, Σκεύα Μαρία, Σκεύα Χρήστο, Καλλιτσάρη Χρήστο, Κελεσίδου Ελισάβετ, Βουβαλάκη Ευδοξία, Δαστερίδη Κωνσταντίνο και Καϊάφα Ελένη επισκέφτηκαν το οινοποιείο “Μπέλας” στο Σουφλί. Κατά την επισκεψή τους είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το τελευταίο στάδιο του τρύγου, τη διαλογή σταφυλιών, τη δημιουργία μούστου και την παραγωγή οίνου και τσίπουρου.

Ο τρύγος
Το ταξίδι του σταφυλιού …μέχρι να γίνει μούστος
Ενημέρωση από τον κ. Μπέλα
Στον τρύγο του σταφυλιού
Έξω από το οινοποιείο

Ο τρύγος

InkedDSC01782_LI
Μέσα στο οινοποιείο

Τη Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2020 τα παιδιά της Γ΄τάξης του Σχολείου μας, επισκέφτηκαν το Κ.Δ.Α.Υ(Κέντρο Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών) στην περιοχή Χ.Υ.Τ.Α. Αλεξανδρούπολης.Είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους και τις εγκαταστάσεις καθώς και να λύσουν τις απορίες τους σχετικά με τα υλικά που ανακυκλώνονται. Η επίσκεψη βοήθησε τα παιδιά να κατανοήσουν  ότι τα ανακυκλώσιμα δεν είναι σκουπίδια    και   πως ανακυκλώνοντας συμβάλλουμε σε ένα καθαρότερο περιβάλλον.