Τάξη Στ΄

Στα πλαίσια  εκπαιδευτικών δράσεων που μπορούν να λειτουργήσουν ενισχυτικά ως προς την προώθηση της ενεργητικής μάθησης, η τάξη της ΣΤ’ και συγκεκριμένα οι μαθητές που διδάσκονται τη γαλλική γλώσσα υποδέχτηκαν στις 8 Δεκεμβρίου στη τάξη της Lucie Lemaire. Η Lucie Lemaire είναι η γαλλίδα εκπαιδευτικός που φιλοξενείται φέτος από το σύλλογο Ελληνογαλλικής Φιλίας ” Το σπίτι της Αντουανέτας”που εδρεύει στην Αλεξανδρούπολη. Η Lucie αφού παρουσιάστηκε στη μητρική της γλώσσα, μίλησε στα παιδιά για τη χώρα της καθώς και τα ήθη και τα έθιμα του τόπου της ενόψει Χριστουγέννων. Πρόκειται για μια δράση που έχει ως στόχο να φέρει τους μαθητές σε ζωντανή επαφή με φυσικό ομιλητή της γλώσσας που διδάσκονται.

Σας στέλνουμε τις ευχές μας στα γαλλικά για ευτυχισμένα Χριστούγεννα.

BONNE ANNEE ET JOYEUX NOEL!

Η εκπαιδευτικός Γαλλικής γλώσσας

Δούρου Ραλλού