Διακρατικές συναντήσεις

Το σχολείο μας ταξιδεύει στη Γαλλία για το πρόγραμμα ERASMUS+

(Απρίλιος 2022)

Erasmus…Ταξίδι στη Γαλλία με… όλα τα μέσα: αεροπλάνα, τρένα, λεωφορεία, μίνι βαν και …πόδια για να φτάσουμε στον προορισμό μας.

Χωριό Vayres!

Αποστολή μας :΄΄ Να σπάσουμε τα στερεότυπα΄΄!Μαζί μας και η φινλανδική αποστολή.

1η μέρα: Υποδοχή από τους 19 μαθητές του Δημοτικού Σχολείου και τους 11 μαθητές του Νηπιαγωγείου και των δύο αποστολών. Χαρές, γέλια, κρυφοκοιτάγματα και αμηχανία. Παρουσίαση(με επιτυχία) στα γαλλικά του ΄΄Καλώς σας βρήκαμε΄΄ και της πόλης μας εκ μέρους των τριών μαθητών μας Μανόλη, Νικόλα και Συμεών με ανταλλαγή δώρων. Μετά το δέσιμο των ομάδων …παιχνίδι. Παιχνίδι με ερωτήσεις, ζωγραφιές, δραματοποίηση, φωνές, γέλια όλα για το ΄΄Σπάστε τα στερεότυπα΄΄και τελικά το καταφέραμε!

Ακολουθεί η γνωριμία μας με τη γαλλική κουζίνα. Φάγαμε όλοι μαζί στην τραπεζαρία τους, κοντά στο σχολείο και ήταν κάτι που μας άρεσε! Σειρά τώρα να δοκιμάσουμε να φτιάξουμε κι εμείς κάτι γαλλικό. Και τι άλλο από γαλλικό ψωμί στον φούρνο  του χωριού. Σηκώσαμε  τα μανίκια και για πολλή ώρα με πυρετώδεις προετοιμασίες(αλεύρια, ζύμωμα, κόψιμο ζύμης, μπαγκέτες, πλύσιμο, ψήσιμο) και στο τέλος η ώρα της γεύσης. Ήταν νοστιμότατο!

2η μέρα:  Εκπαιδευτική εκδρομής σ’ ένα ιδιαίτερο πάρκο με ζώα (λύκους, ελάφια, κατσίκες, άλογα, βίσωνες)      ζώα με τα οποία είχαν σχέση οι προϊστορικοί άνθρωποι. Στη συνέχεια εκείνο που μας εντυπωσίασε στο πάρκο  ήταν οι βραχογραφίες που υπήρχαν .Γνωριμία λοιπόν μετά με τεχνητά σπήλαια (μιας και τα πραγματικά καταστράφηκαν) και μεγάλων μακετών με βραχογραφίες ζώων. Φανταστικό! Περπατούσαμε και κοιτούσαμε με δέος! Πριν φύγουμε όμως μια ωραία έκπληξη: πικ-νικ στη γαλλική εξοχή με γαλλικά εδέσματα. Τα τιμήσαμε δεόντως.  Επιστροφή στη βάση μας για ξεκούραση!

3η και τελευταία μέρα: Δημιουργικές εργασίες, κολλάζ  βασισμένο σε έργα Γάλλων καλλιτεχνών πάντα με κεντρικό θέμα ΄΄Σπάστε τα στερεότυπα΄΄Τα καταφέραμε…τα έργα μας βραβεύτηκαν και δόθηκαν σε εμάς.

Ο αποχαιρετισμός έγινε το προηγούμενο βράδυ με ένα τελευταίο τραπέζι με γαλλικές λιχουδιές, παρουσία τοπικών παραγόντων.  Αποχαιρετισμός με γέλια και κλάματα. Για τα παιδιά και των δυο αποστολών το ταξίδι αυτό σε ένα άλλο ευρωπαϊκό σχολείο αποτέλεσε μια ξεχωριστή και μοναδική εμπειρία! Τα παιδιά παίξανε, γελάσανε, συνεργαστήκανε, έγιναν φίλοι και αντάλλαξαν τηλέφωνα και ηλεκτρονικές διευθύνσεις για  να συνεχιστεί η επικοινωνία τους και να αποκτήσει πιο στέρεες βάσεις η γνωριμία τους. Μοναδική και ξεχωριστή ήταν η εμπειρία και  των εκπαιδευτικών που πήραμε μέρος σ΄ αυτό το ταξίδι!

e m w v u t b nzx

1η Συνάντηση : Φινλανδία 8/12/2019-13/12/2019

Το  9ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξ/πολης ταξίδεψε  στη μακρινή Φινλανδία για το πρόγραμμα ERASMUS+

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο  ‘’From Stereotypes to Gender Equality’’ εκπαιδευτικοί και μαθητές του σχολείου μας ταξίδεψαν   στην πόλη Espoo της Φινλανδίας, από 8  έως  13 Δεκεμβρίου 2019, συμμετέχοντας στην πρώτη  συνάντηση με εκπαιδευτικούς και μαθητές  από τη Γαλλία, Ρουμανία, Ελλάδα και Φινλανδία.

Στα πλαίσια αυτής της συνάντησης οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν σε δραστηριότητες που αφορούσαν την ισότητα των δύο φύλων και τα στερεότυπα  που υπάρχουν στις κοινωνίες μας. Τα παιδιά όλων των αποστολών είχαν επιλέξει στην χώρα τους ένα κλασσικό παραμύθι, το μελέτησαν, το επεξεργάστηκαν, βρήκαν τα στερεότυπα που  υπήρχαν  και  έγραψαν την αρχή ενός νέου παραμυθιού χωρίς στερεότυπα αλλά βασισμένο στην ίση  αντιμετώπιση  των φύλων. Τα νέα παραμύθια που γράφτηκαν   παρουσιάστηκαν και μελετήθηκαν  στη συνάντηση της Φινλανδίας. Στη συνέχεια με κλήρωση η κάθε συμμετέχουσα αποστολή πήρε το παραμύθι μιας άλλης  χώρας  με σκοπό το γράψιμο και την εικονογράφηση της συνέχειας του παραμυθιού.

Στην ανταλλαγή αυτή συζητήθηκαν τα αποτελέσματα της συνάντησης καθώς και  οι λεπτομέρειες της επόμενης ανταλλαγής που θα γίνει στη Ρουμανία  από 16  έως 20 Μαρτίου  2020.