«Discovery Space (D-space) -Αστεροσκοπείο Σκίνακα

Το σχολείο μας συμμετέχει ενεργά στο συγκεκριμένο πρόγραμμα υλοποιώντας δράσεις που αφορούν το πρόγραμμα και ειδικότερα το ΣΤ2 τμήμα της Στ΄τάξης.Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί είναι οι: Δαστερίδης Κων/νος (ΠΕ11), Λίογας Αναστάσιος(ΠΕ70) και Μητσόπουλος Κων/νος(ΠΕ11).

Κύριος στόχος του προγράμματος είναι να χρησιμοποιήσει το πλεονέκτημα που δίνει η έμφυτη συμπάθεια που τρέφει ο κάθε άνθρωπός μας για το αντικείμενο της Αστρονομίας και από τη γοητεία της απευθείας χρήσης ενός επιστημονικού οργάνου, ειδικότερα ενός υψηλής ποιότητας τηλεσκοπίου,  να διδαχθούν οι μαθητές/τριες  επιστημονικές έννοιες και ιδέες με τη βοήθεια μιας διαθεματικής προσέγγισης μέσα από τα πεδία των μαθηματικών, της στατιστικής, της χημείας, της φυσικής, της αστρονομίας, της αστροφυσικής, της κοσμολογίας και άλλων επιστημών.

Συγκεκριμένα στις 17 Ιανουαρίου 2023 «προκηρύχτηκε» στο Σχολείο μας  Διαγωνισμός Ζωγραφικής με θέμα το Διάστημα. Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 250 ζωγραφιές από ενθουσιασμένους μαθητές. Την Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2023 ήταν η ημέρα απονομής των βραβείων του διαγωνισμού ζωγραφικής στους μικρούς καλλιτέχνες. Δόθηκαν 5 βραβεία : Ένα για Α’ και Β’ τάξη, τρία για Γ’ και Δ’ τάξη και ένα για Ε’ και ΣΤ’ τάξη. Υποστήριξη και ενθάρρυνση για τον διαγωνισμό δόθηκε από τον εκπαιδευτικό Καλλιτεχνικών κ. Σοφοκλή Τσελεμπή και την ομάδα δράσεων του 9ου ΔΣ Αλεξ/πολης.

Επίσης τα παιδιά  του ΣΤ2 τμήματος  συμμετείχαν σε δύο  συνδέσεις υψηλού επιπέδου.Στην πρώτη  με  τα τηλεσκόπια Faulkes,  είδαν σε σύνδεση  στην Αυστραλία έναν εξωπλανήτη έτη φωτός, μοναδική εμπειρία… και στη δεύτερη εξίσου εντυπωσιακή σύνδεση  με το Μουσείο του Γαλιλαίου στην Φλωρεντία  για μια εξ αποστάσεως ξενάγηση.

Για περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα και τις δράσεις δείτε http://blogs.sch.gr/9dimalex/files/2023/04/230203_9ο-Δημ_Σχ_Αλεξπολης_Δελτίο-Τύπου_Ζωγραφιές-Αστρονομίας-2.pdf