ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ / Δημιουργώ και Καινοτομώ STE(A)M Ρομποτική

Τίτλος

” Του Ήλιου η Γειτονιά”

ΣΤΟΧΟΙ

•     Να γνωρίσουν το ηλιακό μας σύστημα και να έρθουν σε επαφή με την φιλοσοφία του STE(A)M .
  •     Να εξοικειωθούν με βασικές αρχές προγραμματισμού και αλγοριθμικής σκέψης.
  •    οι μαθητές να σκεφτούν και να βρουν απαντήσεις σε ερωτήσεις για το διάστημα και για το γεγονός ότι οι πλανήτες δεν είναι απομονωμένοι ο ένας από τον άλλον, αλλά αλληλεξαρτώμενοι καθώς η Σελήνη περιστρέφεται γύρω από τη Γη, η Γη, μαζί με επτά άλλους πλανήτες, περιστρέφεται γύρω από τον Ήλιο και ο Ήλιος, με τη σειρά του, περιστρέφεται γύρω από το κέντρο του γαλαξία μας. Η Σελήνη, η Γη και ο Ήλιος αποτελούν τα τρία ουράνια σώματα τα οποία σχηματίζουν ένα ολοκληρωμένο σύστημα, με την εναλλαγή ημέρας/νύχτας, τις εκλείψεις και τις εποχές που προκύπτουν από τις αλληλεπιδράσεις μεταξύ των σωμάτων αυτών και με τις οποίες οι μικροί μαθητές θα πειραματιστούν και θα γνωρίσουν με βιωματικό τρόπο.
  •     Να εκφραστούν με δημιουργικό τρόπο.
  •    Να προσεγγίσουν έννοιες κωδικοποίησης και μαθηματικών.
  •  Να εξοικειωθούν με την ρομποτική και τον προγραμματισμό.

Οι δραστηριότητες πραγματοποιήθηκαν

σε συνεργασία με το 5ο Νηπιαγωγείο Τυρνάβου

Περίοδος Υλοποίησης

Απρίλιος – Μάϊος 2022