Οι “Game Travellers” στο σχολείο μας

Τη Δευτέρα 23/12/2024 επισκέφθηκε το Νηπ/γείο μας η ομάδα παιχνιδοποιών : “Game Travellers”. Παίξαμε Χριστουγεννιάτικα παιχνίδια με χαρά, φαντασία, μυστήριο και αναζήτηση.

“ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΚΗΘΡΟΟΟ;”

Σκοπός παιχνιδιού

Τα παιδιά χωρίζονται σε ομάδες, καθοδηγούμενες η καθεμία από έναν εμψυχωτή-ξωτικό. Δρώντας συνεργατικά, τα παιδιά εμπλέκονται σε παιχνίδια-δοκιμασίες και ανακτούνε στοιχεία τα οποία αντιστοιχούν με χριστουγεννιάτικα σχήματα, που πρέπει να αποκωδικοποιήσουν ώστε να φτάσουν στην τελική λύση. Ένα διαδραστικό παιχνίδι  χιουμοριστικού μυστηρίου σε αυστηρά χριστουγεννιάτικο ύφος!

Σενάριο παιχνιδιού

Ο πιλότος που οδηγεί το έλκηθρο του Αϊ-Βασίλη είναι ένα ειδικά εκπαιδευμένο ξωτικό. Όμως, δυστυχώς, φέτος έχει σπάσει το χέρι του! Ο Αϊ-Βασίλης ψάχνει απεγνωσμένα να βρει τον νέο αντικαταστάτη του που θα πρέπει να διαθέτει τέσσερις βασικές ικανότητες: μνήμη, παρατηρητικότητα, αετίσια όραση και εκπληκτική ακοή! Στέλνει τα ξωτικά του ώστε να ανακαλύψουν ποιος μπορεί να έχει αυτά τα προσόντα. Άραγε τα παιδιά θα καταφέρουν να ανταποκριθούν και να αποκτήσουν το δίπλωμα του φετινού πιλότου του έλκηθρου του Αϊ-Βασίλη;

Στο τέλος οι μαθητές μας κατάφεραν μετά από πολλές και δύσκολες δοκιμασίες να αποκτήσουν το δίπλωμα του φετινού πιλότου του έλκηθρου του Αϊ-Βασίλη.

DSCN5623

DSCN5624

DSCN5625

DSCN5626

DSCN5628

DSCN5629

DSCN5630

DSCN5631

DSCN5632

DSCN5633

DSCN5634

DSCN5635

DSCN5646

DSCN5648

DSCN5651

DSCN5652

DSCN5653

DSCN5654

DSCN5636

DSCN5638

DSCN5639

DSCN5640 1

DSCN5641

DSCN5642

DSCN5644

DSCN5645

DSCN5647

DSCN5650

DSCN5656

DSCN5658

 

 

“ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ-ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ”

Με μια μεγάλη αφίσα /πρόσκληση καλέσαμε τους γονείς να παρακολουθήσουν τη χριστουγεννιάτικη γιορτή μας, με θέμα: “Χριστούγεννα στον κόσμο”. Επίσης τους προσκαλέσαμε να συμμετέχουν στο χριστουγεννιάτικο εργαστήρι που διοργανώσαμε και υλοποιήθηκε την Παρασκευή 20/12/2024. Οι μαθητές συνεργάσθηκαν με τους γονείς, δημιούργησαν με φαντασία και χαρά, χόρεψαν και διασκέδασαν παίζοντας χριστουγεννιάτικα παιχνίδια. Οι γονείς άκουσαν από τα παιδιά τα κάλαντα Χριστουγέννων Ικαρίας, τα κάλαντα Πρωτοχρονιάς Μακεδονίας και το τραγούδι “ΜΠΟΥΜ ΤΑ ΡΑ ΤΑ ΜΠΟΥΜ”. Έπαιξαν (γονείς και παιδιά) χριστουγεννιάτικες μουσικές καρέκλες, χριστουγεννιάτικο bowling και χόρεψαν το “Gingerbread Man Freeze Dance”. Συναγωνίσθηκαν μαθητές και γονείς ποιός θα ρίξει τις περισσότερες μπάλες μέσα στο χριστουγεννιάτικο δέντρο. Στη συνέχεια με τους γονείς τους κατασκεύασαν το ημερολόγιο του 2025.

Ευχηθήκαμε “ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ” στα Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά και Ισπανικά!

Ανώνυμο σχέδιο 8

Ανώνυμο σχέδιο 9

Ανώνυμο σχέδιο 10

Ανώνυμο σχέδιο 11

“Christmas Coding Activities”

Χριστουγεννιάτικες Δραστηριότητες Ρομποτικής

Μέσα από μια σειρά ποικίλων και ευχάριστων δραστηριοτήτων τα παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολική ηλικίας θα κάνουν τα πρώτα τους βήματα στην αλγοριθμική σκέψη και τον προγραμματισμό.

1η Δραστηριότητα: Βοήθησε τον Άγιο Βασίλη να ντυθεί. Τα παιδιά προγραμματίζουν το ρομποτάκι Beebot ώστε να βοηθήσει τον Άγιο Βασίλη να ντυθεί. 

2η Δραστηριότητα. Μπορούν να δημιουργήσουν μία πίστα με χριστουγεννιάτικα δώρα. Σε ένα τετράγωνο τοποθετούν ένα έλκηθρο. Σκoπός του παιχνιδιού είναι να βοηθήσουν  το ρομποτάκι Beebot να μαζέψει όλα τα δώρα και να τα βάλει στο έλκηθρο του Άγιου Βασίλη. 

 3η Δραστηριότητα. Τα παιδιά καλούνται να λύσουν τον χρωματικό κώδικα και να αποκαλύψουν το χριστουγεννιάτικο δέντρο που κρύβεται  πίσω από αυτόν.

4η Δραστηριότητα.  Σπάσε τον κώδικα και διάβασε την ευχή. Η εκπαιδευτικός δημιουργεί μια κωδικοποιημένη εκδοχή της αλφαβήτα με χριστουγεννιάτικες εικόνες. Γράφει χριστουγεννιάτικες ευχές με εικόνες και ζητά από τα παιδιά να σπάσουν τον κώδικα και να διαβάσουν την ευχή που κρύβει. 

Ανώνυμο σχέδιο 6

Ανώνυμο σχέδιο 7

Ανώνυμο σχέδιο 5

“ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ”

Στα πλαίσια υλοποίησης του Συλλογικού Προγραμματισμού της Σχ. Μονάδας (Σχέδιο Δράσης) με τίτλο: “Ο ρόλος της Τεχνητής Νοημοσύνης στην εκπαίδευση” συντάξαμε και αποστείλαμε Ερωτηματολόγια στους Εκπ/κούς του σχολείου μας. Στόχος ήταν η διερεύνηση των απόψεων και των επιμορφωτικών αναγκών των εκπαιδευτικών, ώστε να καθοριστούν οι θεματικοί άξονες των ενημερωτικών/επιμορφωτικών συναντήσεων.

 



Λήψη αρχείου

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 12 05 184948

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 12 05 185032

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 12 05 185059

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 12 05 185124

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 12 05 185148

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 12 05 185210

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 12 05 185227

 

“ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ”

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ – ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ & ΕΥΘΥΝΗ

1. Ανθρώπινα Δικαιώματα                                                                                                               

«Η οικογένεια δεν έχει αριθμητική, είναι απλώς μοναδική!» Ένα πρόγραμμα για την οικογενειακή πολυμορφία                     

Φιλοσοφία – Σκοπιμότητα προγράμματος

Η οικογένεια ως κοινωνικός θεσμός έχει διαφοροποιηθεί στο πέρασμα του χρόνου υπό την επίδραση κοινωνικοοικονομικών και πολιτιστικών αλλαγών. Είναι γεγονός ότι, με τον όρο «οικογένεια» σήμερα, εννοούνται περισσότεροι του ενός τύποι οικογενειών με διαφορετική δομή και λειτουργία των μελών τους.

Το παρόν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Η οικογένεια δεν έχει αριθμητική, είναι απλώς μοναδική!» προσεγγίζει θέματα οικογενειακής ποικιλομορφίας προς άρση των όποιων διακρίσεων (άρθρο 2, Διεθνής Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού), μέσα από δραστηριότητες που στοχεύουν στην καλλιέργεια και ενίσχυση των δεξιοτήτων μάθησης του 21ου αιώνα στους μαθητές (4Cs – συνεργασία, κριτική σκέψη, δημιουργικότητα και επικοινωνία), αλλά και στην καλλιέργεια δεξιοτήτων κοινωνικής ζωής (κοινωνικές δεξιότητες, ενσυναίσθηση και ευαισθησία).

Η παρουσίαση του προγράμματος: