«Ομαλή μετάβαση των παιδιών από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο»

IMG 1466 IMG 1453IMG 1454

Το 42ο Δημοτικό Σχολείο επισκέφθηκαν τα νήπια του σχολείου μας  συνοδευόμενα από τις υπεύθυνες  νηπιαγωγούς των τμημάτων  κ. Εύα και κ. Βάλια στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης με τίτλο: «Ομαλή μετάβαση των παιδιών από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο» . Τους μικρούς μαθητές υποδέχθηκαν ο διευθυντής του σχολείου κ. Κόντος Αντώνης και οι δασκάλες της Α’ Δημοτικού  κ. Φιλιώ και κ. Δημητρία με τους μαθητές τους.  Οι μαθητές μας είχαν μία πρώτη επαφή με το χώρο του δημοτικού σχολείου, γνώρισαν τις  δασκάλες, το διευθυντή, τις τάξεις και τους χώρους του σχολείου  και συνάντησαν περσινούς συμμαθητές τους που φέτος μεγάλωσαν και φοιτούν στο δημοτικό. Στη συνέχεια αντάλλαξαν χριστουγεννιάτικες κάρτες και κατασκευές  τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια και  κάλαντα, μοιράστηκαν σοκολατένιες λιχουδιές και ζωγράφισαν όλοι μαζί !!! Στο σχολείο μας επέστρεψαν ενθουσιασμένοι με την υπόσχεση και την προσμονή ότι η συνεργασία θα συνεχιστεί και την επόμενη φορά θα ανταποδώσουμε τη φιλοξενία στους μαθητές του Δημοτικού και στις δασκάλες τους!!!

IMG 1455 IMG 1459 IMG 1461 IMG 1469 IMG 1472