Η Πυροσβεστική στο νηπιαγωγείο μας

Η Πυροσβεστική υπηρεσία Δυτ. Θεσσαλονίκης , ανταποκρίθηκε άμεσα στο αίτημα μας, για ενημέρωση των μαθητών και εκπαιδευτικών σε θέματα αντιμετώπισης έκτακτων αναγκών,  όπως πυρκαγιά και σεισμός,  στον χώρο του σχολείου μας.

IMG 4424

Πραγματοποιήθηκε επίδειξη του  Πυροσβεστικού οχήματος, του εξοπλισμού και της χρήσης τους, καθώς και ενημέρωση για τον εξοπλισμό του Πυροσβέστη.

IMG 4430

Ο ενθουσιασμός των παιδιών  έγινε μεγάλος όταν έριξαν νερό με τη μάνικα…σβήνοντας μια υποτιθέμενη φωτιά και δοκιμάζοντας τις ικανότητες τους ως πυροσβέστης.

IMG 4432

Με βιωματικό τρόπο οι μαθητές/τριες μας  και οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν σε θέματα πρόληψης και αντιμετώπισης πυρκαγιών και φυσικών καταστροφών όπως σωστή χρήση πυροσβεστήρα, δημιουργία και τήρηση σχεδίου εκκένωσης, χρήση του τηλεφώνου έκτακτης ανάγκης 112

IMG 4443

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση, παρουσίαση και σας ευχόμαστε καλή δύναμη στο έργο σας!