Μέρα- Νύχτα.

Τα παιδιά γνώρισαν τη χρονική έννοια της μέρας και της νύχτας μέσα από μύθους, επιστημονικές εξηγήσεις, πλούσιο εποπτικό- ψηφιακό υλικό και πολύ παιχνίδι. Στο τέλος ήρθε και η ζωγραφική τους αναπαράσταση. Πάρτε μια μικρή ιδέα…

Kοπή βασιλόπιτας(2023)

Τηρώντας το έθιμο ,τα δύο πρωϊνά τμήματα  σε συνεργασία με το ολοήμερο, έκοψαν την καθιερωμένη βασιλόπιτα.
Νικητές ο Μηνάς και η Θωμαϊς.
Ευχαριστούμε θερμά  την κα Ντενίσα, μαμά του Φιλίππου που μας παρασκεύασε τις δύο νοστιμότατες βασιλόπιτες.

class 1  class 2

Συμμετοχή στο δίκτυο δράσης σχολείων «Ο Ταπερίστας»(2022-2023)

Για το σχολικό έτος 2022-2023, το νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στο δίκτυο δράσης σχολείων μέσα από το πρόγραμμα του Ταπερίστα. Ένα πρόγραμμα που ασχολείται με την υγιεινή διατροφή και το οικολογικό αποτύπωμα της τροφής. Στη συνέχεια πατώντας πάνω στην εικόνα μπορείτε να δείτε την έγκριση του προγράμματος από το υπουργείο Παιδείας και τα συνεργαζόμενα σχολεία ανά την επικράτεια.

Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2022

Στις 16-12-2022 πραγματοποιήθηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή με τίτλο:
Φρικαντέλα η μάγισσα που μισούσε τα κάλαντα.

Μετά από δύο χρόνια πανδημίας οι μικροί πρωταγωνιστές έλαμψαν ως μεγάλοι και οι μεγάλοι μεταμορφώθηκαν σε παιδιά. Και εδώ η μαγισσούλα μας ,έκανε τα μαγικά της. Σας παρουσιάζουμε μερικά φωτογραφικά εσταντανέ καθώς και τα  συγκινητικά λόγια των γονέων που αποτελούν την ηθική ικανοποίηση του κάθε εκπαιδευτικού.
.jpg .jpg.jpg.jpgμαζί.jpgκαι φρικ.jpg.jpg.jpg8

Σχεδίασε το δικό σου αστέρι- Δημιουργικός διαγωνισμός make a wish.

Συμμετοχή νηπίων και ομάδας παιδιών του δημοτικού στο δημιουργικό διαγωνισμό του make a wish: Σχεδίασε το δικό σου αστέρι.
Σας παρουσιάζουμε το αστέρι που φτιάξανε συνεργατικά οι δύο βαθμίδες εκπαίδευσης. Ευελπιστούμε σε μια επιτυχία!
asteri