Ενημερωτική συνάντηση γονέων και κηδεμόνων

Την Τετάρτη 13 Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική συνάντηση γονέων και κηδεμόνων στο νηπιαγωγείο μας. Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων της παλαιάς πτέρυγας για κάθε τμήμα ξεχωριστά για λόγους προστασίας από τη πανδημία του Covid19. Σας παρακαλούμε να είστε συνεπείς στην ώρα προσέλευσης για να μην υπάρχει καθυστέρηση στα τμήματα.
1ο τμήμα(κ. Βίνα –κ. Δέσποινα) :5:00μ.μ
2ο τμήμα(κ. Δήμητρα –κ. Καλλιόπη) :6:00μ.μ
3ο τμήμα(κ. Θάλεια –κ. Αριέττα) :7:00μ.μ
Σας παρακαλούμε να έρθετε χωρίς παιδιά και μόνο ένας γονέας. Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική. Το δεύτερο και το τρίτο τμήμα θα περιμένουν στον αύλειο χώρο του νηπιαγωγείου μας μέχρι να τους καλέσουν οι εκπαιδευτικοί. Η παρουσία σας κρίνεται απαραίτητη!
Οι Νηπιαγωγοί

Οδηγίες προς τους γονείς για το σχέδιο αντισεισμικής προστασίας του σχολείου μας

Σας παρακαλούμε θερμά να διαβάσετε με προσοχή της παρακάτω οδηγίες. Ευχόμαστε να μην μας χρειαστούν ποτέ!

Λήψη αρχείου

Σημείο συγκέντρωσης και παραλαβής των μαθητών.

Εκπαιδευτικοί

Στο 1ο  τμήμα υπεύθυνοι  νηπιαγωγοί είναι η Βιργινία Σμυρναίου , η Δέσποινα Τσουκαλά.

1ο τμήμα

Στο 2ο  τμήμα υπεύθυνοι  νηπιαγωγοί είναι η Δήμητρα Μαστοράκη, Καλλιόπη Αμπανούδη.

2ο τμήμα

Στο 3ο  τμήμα υπεύθυνοι  νηπιαγωγοί είναι η Αριέττα Σκαφίδα, η Θάλεια Χατζηδαμιανού.

Στο τμήμα ένταξης υπεύθυνη νηπιαγωγός είναι η Βάσω Κόνιαρη.
Εκπαιδευτικός Αγγλικών: Αιμιλία Μιχελουδάκη.

Καλωσήρθατε

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.

Αγιασμός

Αγαπητοί γονείς, αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου μας,τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 10:00π.μ.
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι για τους/τις μαθητές/τριες όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Εξαιρούνται του μέτρου, τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου. Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο σχολείο γίνεται με επίδειξη και όχι προσκόμιση βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος. Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας ο πρώτος αυτοδιαγνωστικόςέλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα, δηλάδή την Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου. Ο δεύτερος έλεγχος, συστήνεται να διενεργείται την 3η ημέρα μετά τον πρώτο σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 53950/4-9-2021 (Β΄4054) ΚΥΑ.
Aπό 8/9/2021 έως 17/9/2021 μπορείτε να παραλάβετε 6 δωρεάν self test (για τις επόμενες 3 εβδομάδες λειτουργίας των σχολείων) από τα φαρμακεία.
Η χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας (υφασμάτινης ή απλής χειρουργικής)είναι υποχρεωτική για όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες σε όλα τα τμήματα, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των νηπιαγωγείων.
Ας ευχηθούμε ότι είναι η τελευταία χρονιά που μας ταλαιπωρεί ο covid19. Καλή σχολική χρονία με υγεία, δημιουργία και αισιοδοξία!

Συμμετοχή του νηπιαγωγείου μας σε εθελοντικό πρόγραμμα.

Το σχολείο μας, συνεχίζοντας την εδώ και χρόνια επιτυχημένη υλοποίηση Ευρωπαϊκών και διεθνών προγραμμάτων, όπως το Erasmus και το European Solidarity Corps, υποδέχθηκε από 12 έως 23 Ιουλίου, τρείς εθελόντριες από Ιταλία και δύο από Ισπανία, οι οποίες φρέσκαραν τα επιδαπέδια παιγνίδια, έβαψαν τα παγκάκια & τα ξύλινα παιχνίδια του κήπου και κατασκεύασαν δωράκια καλωσορίσματος για να υποδεχτούμε τα «νηπιάκια» μας.

Η υλοποίηση παρόμοιων προγραμμάτων θα συνεχιστεί και τη νέα σχολική χρονιά, πάντα τηρώντας όλα τα μέτρα προφύλαξης από τον Covid19.

Τα δικά μας παραμύθια.

Στα πλαίσια της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης αξιοποιήσαμε την πολύ ενδιαφέρουσα δραστηριότητα της συναδέλφου Ειρήνης  Πετρίδου «Δημιούργησε την δική σου ιστορία! Γίνε παραμυθάς!» και τα παιδιά δημιούργησαν τα δικά τους παραμύθια. Τα αποτελέσματα της προσπάθειας τους μπορείτε να δείτε παρακάτω. Εμείς είμαστε πολύ περήφανες για τους μικρούς συγγραφείς και εικονογράφους μας!

Πατώντας πάνω στην εικόνα μπορείτε να δείτε το βίντεο με τα παραμύθια των παιδιών του 1ου τμήματος: Πέτρος, Παναγιώτης Φ, Κωνσταντίνα, Ηλιάννα, Δανάη, Κυβέλη, Αποστολία, Γιάννης, Αργυρώ, Μαρκέλλα, Δημήτρης, Ορέστης, Μαρία, Παντελής, Ελεονώρα, Παναγιώτης Ζ, Παναγιώτης Κ.

Λήψη αρχείου

Πατώντας πάνω στις  εικόνες μπορείτε να δείτε το βίντεο με τα παραμύθια των παιδιών του 2ου τμήματος:

Φωτεινή, Γιάννης, Ελπίδα, Μίλτος, Ειρήνη Κ, Κωνσταντίνα, Σταμάτης, Βαγγέλης, Μάριος, Φωτεινή Ρ:

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Ίων, Δέσποινα, Τάσος, Μιχάλης Κ, Νικόλας, Κώστας:

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper