Εξόρμηση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των δημοτών για την επιτακτικότητα της ανακύκλωσης

Οι μαθητές/ήτριες ενημερώθηκαν μέσα από βιντεάκια και κείμενα, από εφημερίδες έντυπες ή διαδικτυακές, για το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η πόλη μας, η χώρα μας και όλος ο πλανήτης μας από την πολύ μεγάλη κατανάλωση πλαστικών και τον τεράστιο όγκο απορριμμάτων από πλαστικό.

Μετά από συζήτηση για το πώς μπορούμε να παρακινήσουμε την κοινωνία να μειώσει τα σκουπίδια που πετάει, αλλά και να μάθει να κάνει σωστή ανακύκλωση, τα παιδιά αποφάσισαν να δημιουργήσουν μία αφίσα, να τη διανείμουν στους κατοίκους του Ευόσμου και μέσω αυτής να τους ευαισθητοποιήσουν. Η αφίσα δημιουργήθηκε συνεργατικά από τους μαθητές/ήτριες του Δ2 του 18ου Δημοτικού Ευόσμου και τους μαθητές/ήτριες του Δ3 του 2ου Δημοτικού Ευόσμου.