7η Γιορτή Πολυγλωσσίας στη Θεσσαλονίκη

Tο σχολείο μας συμμετείχε στην 7η Γιορτή Πολυγλωσσίας παρουσιάζοντας τις δράσεις που ανέπτυξε στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Νοιάζομαι και Δρω»

Συμμετοχή στο εργαστήρι Δημιουργικής Ανάγνωσης “Διαβάζουμε μαζί στις γλώσσες στου κόσμου”

Το σχολείο μας συνεργάστηκε με το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες υλοποιώντας θεατροπαιδαγωγικά εργαστήρια ευαισθητοποίησης για τους πρόσφυγες από τη συντονίστρια του σχολείου μας κυρία Αντιγόνη Τσαρμποπούλου στο πλαίσιο του προγράμματος «Κι αν ήσουν εσύ;». Η ευαισθητοποίηση αυτή κινητοποίησε όχι μόνο τους μαθητές, αλλά και τους γονείς τους και οδήγησε σε μια συγκινητική και ταυτόχρονα χαρούμενη δράση στη 16η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης.

Μητέρες πρόσφυγες που υποστηρίζονται από το Κέντρο Γυναικείων Μελετών και Ερευνών «Διοτίμα» και μητέρες του σχολείου μας διάβασαν μαζί στα ελληνικά, αραβικά, φαρσί το βιβλίο της Mira Lobe «Το μικρό Εγώ είμαι εγώ». Ταυτόχρονα, το  βιβλίο εμψυχώθηκε με θεατρικό εργαστήριο από την κυρία Τσαρμποπούλου και τη συνεργάτιδά της κυρία Αφροδίτη Ρίζου.

Η υπόθεση του βιβλίου φαίνεται πολύ απλή αλλά είναι ουσιώδης. ένα πολύχρωμο ακαθόριστο ζωάκι τριγυρίζει ανάμεσα σε άλλα ζώα διάφορων ειδών και τα ρωτάει αν είναι ένα από αυτά. Ωστόσο, κανείς δεν το αναγνωρίζει. Τα ζώα με ευγενικό ή όχι τρόπο του απαντούνε ότι δεν ανήκει στο είδος τους. Το ζωάκι όμως δεν σταματά την αναζήτηση. Μέχρι που κάποια στιγμή αρχίζει να αμφισβητεί την ύπαρξή του. Αισθάνεται να μην έχει αξία μέχρι που ο εαυτός του του φωνάζει  “Εγώ είμαι εγώ”. Μόλις το ίδιο αναγνώρισε τη μοναδικότητά του, τότε τα άλλα ζώα το σέβονται, το αποδέχονται και του φωνάζουν “Ναι, εσύ είσαι!” Και το ζωάκι γίνεται πλέον μέλος της παρέας.

Τα παιδιά καταδιασκέδασαν παίζοντας ρόλους και βοηθώντας το μικρό πλασματάκι, τον ήρωα του βιβλίου το «Μικρό Εγώ», να ανακαλύψει την ταυτότητά του καθώς ταξιδεύει στον κόσμο των ζώων. Και επειδή όλοι είμαστε μοναδικοί και πολύ ικανοί σε διάφορους τομείς είχαμε ετοιμάσει το καλαθάκι του μοναδικού εαυτού μας, απ΄όπου, στο τέλος, τα παιδιά τράβηξαν χαρτάκια γραμμένα και στις τρεις γλώσσες που περιελάμβαναν θετικούς χαρακτηρισμούς που διάβαζαν για τους εαυτούς τους (με τη βοήθεια των άλλων, αν ήταν πολύ μικρά): -Είμαι Καταπληκτικός, -Είμαι Απίθανος, – Είμαι Ταλαντούχος, -Είμαι Θαρραλέος, -Είμαι Χαρούμενος, ήταν μερικές από τις δηλώσεις που διαβάστηκαν, ενώ όλοι χειροκροτούσαν με ενθουσιασμό για αυτή την υπέροχη και πολύ ανθρώπινη συνεύρεση!

Περαιτέρω επεξεργασία του βιβλίου έγινε στην τάξη από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄τάξης.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μπαξεβάνου Στεργιανή

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Σέιχ Σου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Δ1 και Δ2 τάξεων παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα για το δάσος. Στόχοι του προγράμματος ήταν:

-Να γνωρίζουν τα δικαιώματα που έχουν όλοι οι πολίτες σε ένα καθαρό και υγιές περιβάλλον.

-Να αντιληφθούν τη σημαντικότητα της προσφοράς και της συλλογικής εργασίας ως βασική προυπόθεση για τη δημιουργία ενός βιώσιμου περιβάλλοντος.

Να αναπτύξουν την υπευθυνότητά τους για την προστασία του περιβάλλοντος.

-Να ελέγχουν κριτικά τους θεσμούς για τις ενέργειές τους.

-Να προτείνουν τρόπους ορθολογικής διαχείρισης του δάσους.

Να μάθουν πως λειτουργεί ένας ενεργός πολίτης που ενδιαφέρεται για το δάσος.

Να γνωρίσουν το έργο της δασοφυλακής και των εθελοντών πυροσβεστών, ώστε να αναπτύξουν εθελοντικές δράσεις στο μέλλον απέναντι στο περιαστικό δάσος της Θεσσαλονίκης και όχι μόνο.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

Αγγίδου Χρυσή

Μαλιούφας Γεώργιος

Εξόρμηση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των δημοτών για την επιτακτικότητα της ανακύκλωσης

Οι μαθητές/ήτριες ενημερώθηκαν μέσα από βιντεάκια και κείμενα, από εφημερίδες έντυπες ή διαδικτυακές, για το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η πόλη μας, η χώρα μας και όλος ο πλανήτης μας από την πολύ μεγάλη κατανάλωση πλαστικών και τον τεράστιο όγκο απορριμμάτων από πλαστικό.

Μετά από συζήτηση για το πώς μπορούμε να παρακινήσουμε την κοινωνία να μειώσει τα σκουπίδια που πετάει, αλλά και να μάθει να κάνει σωστή ανακύκλωση, τα παιδιά αποφάσισαν να δημιουργήσουν μία αφίσα, να τη διανείμουν στους κατοίκους του Ευόσμου και μέσω αυτής να τους ευαισθητοποιήσουν. Η αφίσα δημιουργήθηκε συνεργατικά από τους μαθητές/ήτριες του Δ2 του 18ου Δημοτικού Ευόσμου και τους μαθητές/ήτριες του Δ3 του 2ου Δημοτικού Ευόσμου.