Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΩΝ ΕΣΩΡΟΥΧΩΝ

Στο πλαίσιο της πρόληψης της παιδικής σεξουαλικής κακοποίησης οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄τάξης παρακολούθησαν τα cd «To μυστικό της Νίκης» και «Η Περιπέτεια του Βίκτωρα». Στη συνέχεια διδάχτηκαν και επεξεργάστηκαν τον κανόνα των εσωρούχων του οποίου πέντε είναι οι σημαντικές πτυχές:

1. Το σώμα σου σού ανήκει
  2. Καλό άγγιγμα-κακό άγγιγμα
  3. Καλά μυστικά-κακά μυστικά
  4. Η πρόληψη και η προστασία είναι ευθύνη των ενηλίκων

5.Άλλες χρήσιμες συμβουλές που συνοδεύουν τον κανόνα των Εσωρούχων

Τη δράση ευαισθητοποίησης υλοποίησε η εκπαιδευτικός ΠΕ70, Χατζηδημητρίου Βασιλική

Κατασκευή κάδου ανακύκλωσης

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος για την ανακύκλωση και του εκπαιδευτικού προγράμματος Νοιάζομαι και Δρω οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄τάξης έφτιαξαν και διακόσμησαν τον κάδο ανακύκλωσης της τάξης τους και δεσμεύτηκαν να τον χρησιμοποιούν κατάλληλα.

Επίσκεψη στο Κινητό Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος για την ανακύκλωση που εκπονούν φέτος όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας οι μαθητές και οι μαθήτριες  της Α΄τάξης επισκέφθηκαν το Κινητό Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο Λιμάνι και ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα της Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης και τα οφέλη της. Έχοντας μαζί τους ανακυκλώσιμα πλαστικά μπουκάλια και μεταλλικά κουτιά αναψυκτικών συμμετείχαν στη διαδικασία. Επίσης,  έπαιξαν διάφορα παιχνίδια με θέμα την ανακύκλωση.