Τάξη Δ

Εδώ παρουσιάζονται οι δράσεις των τμημάτων της Δ Τάξης του σχολείου μας.

δ ταξη

Δ1, Δ2, Δ3 – Εκπαιδευτικό ταξίδι στη Θεατρική Αγωγή

Την Τετάρτη 29 Μαΐου 2024 πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση των θεατρικών δρώμενων της Δ’ τάξης στην κατάμεστη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας.
Το Δ1 παρουσίασε τον παραδοσιακό μύθο «Η Σοφία, το Φαγητό και ο Πλούτος», το Δ2 το έργο του Σελ Σιλβερστάιν «Το δέντρο που έδινε» και το Δ3 τον «Μικρό Πρίγκιπα» του Αντουάν ντε Σεν-Εξυπερύ.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ τάξης ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το εκπαιδευτικό τους ταξίδι στη θεατρική αγωγή.
Για την τελική παρουσίαση συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί:
Σοφία Καραγιάννη, εκπαιδευτικός Θεατρικής Αγωγής
Γιώτα Λαλούδη, Δασκάλα Δ1
Σαλβίνα Λέλα, Δασκάλα Δ2
Μαρία Συμεωνίδου, Δασκάλα Δ3
Ολυμπία Βασιλού, Παράλληλη Στήριξη
Κλεοπάτρα Κατσουράνη, Παράλληλη Στήριξη

Δ3 ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ – ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων τα παιδιά του Δ3 συζήτησαν, κατέγραψαν και εικονογράφησαν τα βασικά δικαιώματα των παιδιών ,κατά τη γνώμη τους .
Δασκάλα: Συμεωνίδου Μαρία.

D class

ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ (ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ)

Στα πλαίσια των δεξιοτήτων και της Κυκλοφοριακής Αγωγής το Δ3 παρουσιάζει οπτικοποιημένους κανόνες για τους οδηγούς ,που αφορούν τα παιδιά!!!
Δασκάλα: Συμεωνίδου Μαρία
IMG20240422123311

ΈΡΧΕΤΑΙ ΠΑΣΧΑ!

Με κατασκευές πασχαλινές τα παιδιά του Δ3 μπήκαν στο πνεύμα της Μεγάλης Εβδομάδας .

Η δασκάλα του τμήματος κα Συμεωνίδου Μαρία και τα παιδιά σας εύχονται Καλή Ανάσταση με υγεία και οικογενειακή ευτυχία!!!

IMG20240417113849

IMG20240417111047

IMG20240424123518

ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΑΝΟΙΞΗ!
Φορέσαμε τα “μαρτάκια” μας και στολίσαμε τα χελιδόνια μας στο Δ3.
Καλό μήνα και μια όμορφη άνοιξη να έχουμε!
Δασκάλα: Συμεωνίδου Μαρία

Ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης για τα Χριστούγεννα

Με ένα κλαδί, ρολά χαρτί, χρωματιστή κλωστή και….. κρυμμένες λιχουδιές. Έτοιμο το ημερολόγιο του Δ3 !!!!!

Τελευταία βδομάδα του φθινοπώρου στο Δ3

Τα παιδιά του Δ3 αποχαιρετούν το φθινόπωρο με μια κατασκευή, που χρησιμοποιήθηκαν κομμάτια από χαρτόκουτα και πεσμένα φύλλα που μάζεψαν τα ίδια.

28η Οκτωβρίου 1940

Με αφορμή την εθνική μας επέτειο, τα παιδιά του Δ3 συζήτησαν για τα δεινά του πολέμου και τα αγαθά της ειρήνης.
Σχεδίασαν και χρωμάτισαν το περιστέρι της ειρήνης του Πικάσο, βάζοντας την προσωπική τους σφραγίδα στο έργο τέχνης.

Η δασκάλα της τάξης: Συμεωνίδου Μαρία.

Μελανόμορφα και ερυθρόμορφα αγγεία.

Τα παιδιά του Δ3 αποδεικνύουν πως αν ζούσαν στα αρχαία χρόνια, θα είχαν σίγουρα μια θέση ανάμεσα στους καλλιτέχνες της εποχής!

Η δασκάλα της τάξης: Συμεωνίδου Μαρία.

Εικονογραφώντας φράσεις με το νερό.

Τα παιδιά του Δ3 σε ρόλο εικονογράφου μας εκπλήσσουν με τη φαντασία τους!

18/05/2023

Εργασίες μαθητών/τριών για τo μάθημα των Εικαστικών

Οι μαθητές/τριες της Δ’ τάξης,  κατά την διάρκεια του μαθήματος των Εικαστικών δημιούργησαν πολλά έργα. Ενδεικτικά έργα – μετά από επιλογή των ίδιων των παιδιών –  παρουσιάζονται παρακάτω.

22/05/2022

Εργασίες μαθητών/τριών για τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Οι μαθητές/τριες της  Δ’ τάξης,  κατά την διάρκεια προγράμματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, αναζήτησαν σπουδαίους και  αξιόλογους επιστήμονες που η έρευνα, η συστηματική μελέτη και η γνώση τους άλλαξε την ανθρωπότητα και την οδήγησε στην σημερινή αλματώδη πρόοδο!

Υπεύθυνη δασκάλα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων

Κωνσταντίνα Παπαδάκη

Η εργασία των μαθητών του Δ1

Υπεύθυνη δασκάλα τμήματος : Δέσποινα Παναγιώτου

Μετάβαση στο padlet.com

Η εργασία των μαθητών  του Δ2

Υπεύθυνη δασκάλα τμήματος : Κωνσταντίνα Παπαδάκη

16/05/2022

Εκπαιδευτικός περίπατος στην Ακρόπολη

28/03/2022

Οι μαθητές της Τετάρτης Τάξης στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων ασχολήθηκαν με το πρόγραμμα «Έχω κι εγώ δικαιώματα;».

Στη διάρκεια του προγράμματος αποτύπωσαν με όμορφο και δημιουργικό τρόπο τα δικαιώματά τους.

Υπεύθυνη δασκάλα
Παπαδάκη Κωνσταντίνα

Ας θαυμάσουμε τις δημιουργίες τους και σε ηλεκτρονικά βιβλιαράκια!

Το βιβλίο του Δ1

Υπεύθυνη δασκάλα της τάξης: Δέσποινα Παναγιώτου

Το βιβλίο του Δ2

16/4/2019

Ταξιδεύοντας με τα ρήματα

Στο παρακάτω αρχείο μπορείτε να δείτε, αλλά και να αποθηκεύσετε, την ομαδική εργασία που έκαναν οι μαθητές του Δ1 τμήματος του σχολείου μας στο μάθημα της ευέλικτης ζώνης με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κο. Σπύρο Καλογήρου και η οποία πραγματεύεται τον χωρισμό των ρημάτων σε οικογένειες – ομάδες ανάλογα με τις καταλήξεις τους.

15/3/2019

Επίσκεψη στην Ακρόπολη

Παρακάτω μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από την επίσκεψη των μαθητών της Δ’ Τάξης στην Ακρόπολη.

26/09/2018

Το Δ1 τμήμα καλωσόρισε τον Σεπτέμβρη με όμορφο τρόπο!!!

04/01/2018

Βιωματικό Εργαστήριο: “Αποδέχομαι και Χαίρομαι”

Την τελευταία εβδομάδα πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, οι μαθητές του Δ2 τμήματος με την καθοδήγηση της δασκάλας ειδικής αγωγής του σχολείου μας κ. Ειρήνης Νίτη συμμετείχαν σε βιωματικό εργαστήριο στο χώρο του σχολείου με θέμα “Αποδέχομαι και Χαίρομαι“.

Στόχοι του εργαστηρίου ήταν

1. Να ασκηθούν τα παιδιά στο να εστιάζουν στο θετικό και όχι στο αρνητικό

2. Να ασκηθούν στο να αναζητούν και να εστιάζουν στα θετικά στοιχεία των συμμαθητών τους, παρά τις όποιες διαφορές που μπορεί να υπάρχουν.