Tell, teach, include!

εικονα 2

“If you tell, I forget, if you teach, I remember, if you involve, I learn” (Benjamin Franklin). We are planning to implement our project by taking inspiration from this beautiful saying. Our project aims to help typically developing children guide children with special needs in activities. Students will work together in a variety of activities through art, music, fairy tales and game activities. Peer teaching method will be used in the project.

Το σχολείο μας συμμετέχει στο ευρωπαϊκό etwinning  έργο «Tell, teach, include» μαζί με 6 σχολεία της Ελλάδας και 6 σχολεία της Τουρκίας.

«Αν πεις, ξεχνάω, αν διδάσκεις, θυμάμαι, αν συμμετέχω, μαθαίνω»

(Benjamin Franklin)

Σχεδιάζουμε να υλοποιήσουμε το έργο μας αντλώντας έμπνευση από αυτό το όμορφο ρητό του Βενιαμίν Φραγκλίνου. Το έργο μας στοχεύει να βοηθήσει τα τυπικά αναπτυσσόμενα παιδιά να καθοδηγήσουν τα παιδιά με ειδικές ανάγκες σε δραστηριότητες. Οι μαθητές θα εργαστούν μαζί σε ποικίλες δραστηριότητες μέσα από τέχνη, μουσική, παραμύθια και δραστηριότητες παιχνιδιού. Στο έργο θα χρησιμοποιηθεί η μέθοδος διδασκαλίας κατά την οποία τα παιδιά μαθαίνουν από τους συνομηλίκους τους.

Την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε σε κλίμα φιλίας και συνεργασίας online  συνάντηση μεταξύ των συνεργατών του έργου μας με περιεχόμενο την οργάνωση και τον σχεδιασμό του πλάνου του.

1st meeting 29 02 2024 0