ΛαζαράκιαΈξω

Απρίλιος 2024 | Τάξεις ΣΤ1, ΣΤ2 | Τα κάλαντα του Λαζάρου

Δράσεις-Δραστηριότητες

Τα κάλαντα του Λαζάρου

Προετοιμαζόμαστε πολύ καιρό τώρα, τα παιδιά των ΣΤ1, ΣΤ2 τάξεων, πάντα με την καθοδήγηση της κας Φαίης.

Μελετούσαμε και μαθαίναμε, στο μάθημα της Μουσικής, τα Κάλαντα Λαζάρου.

Παραδοσιακά κάλαντα από  τους Φούρνους της  Ικαρίας και την Στερεά Ελλάδα.

Ταυτόχρονα με την εικαστικό του σχολείου, την κα Ερατώ, δημιουργήσαμε καθένας και καθεμία,  σύμφωνα με το έθιμο το ομοίωμα του Λαζάρου, χρησιμοποιώντας ξύλινες κουτάλες και κομμάτια από πανί.

Τα κάλαντα αυτά όμως έχουν κάποιο ιδιαίτερο στοιχείο.

Όποιος τα τραγουδά, μοιράζει στον κόσμο και ειδικά ψωμάκια που αποκαλούνται Λαζαράκια.

Αυτά ανέλαβαν να τα φτιάξουν κάποιες μητέρες. Το έκαναν και εμείς τα τοποθετήσαμε  σε καλαίσθητα καλάθια.

Ως τελευταία πινελιά, πολλά κορίτσια στολίσαμε το κεφάλι μας με ανοιξιάτικα  λουλούδια.

Είμαστε πια έτοιμοι κι έτοιμες!!! Έτοιμοι να τραγουδήσουμε  τα κάλαντα του Λαζάρου στο σχολείο αλλά και στη γειτονιά!!!

Τα κάλαντα του Λαζάρου, μπορείτε να τα ακούσετε στο κανάλι μας στο youtube, επιλέγοντας τον σύνδεσμο:

Προτεραιότητα βέβαια είχε ο κύριος Νίκος, ο Διευθυντής του σχολείου. Ακούστε και εσείς ό,τι ακούστηκε στο σχολείο και στη γειτονιά, μεταβαίνοντας στο κανάλι μας, στο Youtube:

Ενδεικτικές φωτογραφίες από τη δράση μας ακολουθούν:

Λαζαράκια 2
Μετά τα κάλαντα ο Διευθυντής του σχολείου απευθύνεται στα παιδιά
Λαζαράκια 1
Τα καλάθια με γεμάτα με τα Λαζαράκια!!!
Λαζαράκια 8
Από την τάξη της μουσικής, έτοιμοι για να τραγουδήσουμε τα κάλαντα του Λαζάρου παντού!!!
Λαζαράκια 6
Επιδεικνύοντας τον Λάζαρο στη γειτονιά!!!
Λαζαράκια 7
Τραγουδούμε τα κάλαντα στη γειτονιά και προσφέρουμε Λαζαράκια!!!