Εορτασμός 1ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού

Αγαπητοί γονείς,

Με βάση τη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων τη Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014 καθόλη τη διάρκεια της ημέρας ΔΕΝ θα γίνουν μαθήματα στο σχολείο.

Οι μαθητές θα προσέλθουν και θα αποχωρήσουν κανονικά αλλά δεν θα έχουν βιβλία μαζί τους παρά μόνο μαρκαδόρους, ξυλομπογιές και αθλητική περιβολή.

Σε όλη τη διάρκεια του πρωινού  – κανονικού προγράμματος οι μαθητές θα ενημερωθούν για τη διαφορετικότητα σε σχέση με τον αθλητισμό, θα υλοποιήσουν πολιτιστικές και καλλιτεχνικές δράσεις που έχουν σχεδιαστεί για το θέμα από το Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου, θα παρακολουθήσουν σχετικά εκπαιδευτικά βίντεο και θα πραγματοποιήσουν αθλητικές ομαδικές δραστηριότητες.

Το Ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά.

Υ.Γ : Σε περίπτωση κακοκαιρίας (δεδομένου ότι μεγάλο μέρος των εκδηλώσεων θα πραγματοποιηθεί στον προαύλιο χώρο) η εορτή θα μεταφερθεί και θα ενημερωθείτε άμεσα με νέα ανακοίνωση στο Ιστολόγιο αλλά και έντυπο στους μαθητές.

Από το Σύλλογο Διδασκόντων