Επιτυχημένη παρουσία είχαν οι μαθητές και μαθήτριες του ΓΕΛ Κ. Αχαΐας, στους σχολικούς αγώνες κλασικού αθλητισμού Α΄ φάσης, που διεξήχθησαν την Τρίτη 21 Μαρτίου στο Παμπελοποννησιακό στάδιο στην Πάτρα.

Στους αγώνες και στα επιμέρους αγωνίσματα συμμετείχαν οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας:

20_22_Pro 32_Pro_LI 43_28_Pro 23_32_Pro

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μούτος Δημήτρης της Α΄τάξης  στο άλμα τριπλούν με επίδοση 10m, 66 cm.

1η και 2η θέση στα 100 μ. αγοριών πέτυχαν οι Γεωργίου Βασίλης με 11’’:02  και Αντωνόπουλος Δημήτρης με 11΄΄:10, μαθητές της Β΄ τάξης.

1η στη σειρά της στα 100μ. κοριτσιών, με πολύ καλή  παρουσία η Μητροπούλου Βάσια.

4ος στα 800μ, στη σειρά του ο Σαββούδης Κωνσταντίνος της Β΄ τάξης, με χρόνο 2΄και 55΄΄.

4ος στα 200μ , στη σειρά του ο Βλάχος Γεώργιος, μαθητής της Β΄ τάξης.

5η στα 200μ, στη σειρά της, η Λάτσι Δέσποινα, της Γ΄τάξης.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν στους αγώνες.

Στάθης Μακρίδης, γυμναστής

Ήττα με 2-0 και αποκλεισμός για την ομάδα ποδοσφαίρου του ΓΕΛ Κ. Αχαΐας.
Την ήττα με τέρματα 2-0, γνώρισε η ομάδα ποδοσφαίρου των κοριτσιών στον σχολικό αγώνα με αντίπαλο την αντίστοιχη ομάδα του ΓΕΛ Πελοπίου.
Ο αγώνας διεξήχθη στο δημοτικό γήπεδο Πύργου, τη Δευτέρα 20 Μαρτίου 2017.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του ΓΕΛ Πελοπίου να παίρνει την πρωτοβουλία, από τα πρώτα λεπτα και να δημιουργεί ευκαιρίες, μπροστά στην περιοχή της Παναγιωτοπούλου, τερματοφύλακα του ΓΕΛ Κ. Αχαΐας. Η σωστή αμυντική τοποθέτηση όμως της Τακοπούλου Άννας, Ανδρικοπούλου Μάρθας και Φωτεινού Δήμητρας, αποσοβούσαν τις επικίνδυνες επιθετικές ενέργειες των αντιπάλων τους.
Στη μεσαία γραμμή η Γιαννοπούλου Βάσω με την Μπιτούνη Κωνσταντίνα αλλά και με τις ενέργειες της Λάτσι Δέσποινας, ισορροπούσαν το παιχνίδι και προωθούσαν τη μπάλα προς την αντίπαλη περιοχή. Όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα τελείωνε ισόπαλο. Ήρθε όμως στο 33ο λεπτό, ακριβώς 2 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ένα φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή της Παναγιωτοπούλου. Το δυνατό σουτ της αντιπάλου επιθετικού κατέληξε στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του ΓΕΛ Κ. Αχαΐας. Έτσι έγινε το 1-0, σκορ με το οποίο έκλεισε το 1ο ημίχρονο.

46_45_Pro 46_31_Pro_LI

Στο δεύτερο ημίχρονο τα κορίτσια του ΓΕΛ Κ. Αχαΐας, προσπάθησαν περισσότερο και κατάφεραν να δημιουργούν ευκαιρίες μπροστά στην αντίπαλη εστία. Ένα κόρνερ όμως των αντιπάλων παικτριών, που δεν απομάκρυνε η άμυνα του ΓΕΛ Κ. Αχαΐας, έδωσε την ευκαιρία στην επιθετικό του ΓΕΛ Πελοπίου, να σουτάρει από πλεονεκτική κοντινή θέση. Το σουτ απέκρουσε η Παναγιωτοπούλου αλλά η μπάλα πέρασε τη τελική γραμμή της εστίας της και έτσι έγινε το 2-0 για το ΓΕΛ Πελοπίου, στο 44ο λεπτό του αγώνα.
Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τα κορίτσια του ΓΕΛ Κ. Αχαΐας, που πίεζαν τις αντίπαλες παίκτριες και κατάφερναν να φτάνουν κοντά στην αντίπαλη περιοχή, ψάχνοντας ένα γκολ που θα τις έβαζε και πάλι στο παιχνίδι.
Μια καλή ευκαιρία της Μητροπούλου χάθηκε στο 52ο, όταν μέσα από τη μεγάλη περιοχή επιχείρησε δυνατό σουτ, το οποίο όμως κατέληξε λίγο άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό κοντινό σουτ της Μπιτούνη, μέσα από την μικρή περιοχή των αντιπάλων, αποκρούστηκε σε κόρνερ, ενώ 5 λεπτά αργότερα σε σουτ της Λατσι, η αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε και πάλι κρατώντας το πολύτιμο 2-0 για την ομάδα της.
Με το σκορ αυτό έληξε το παιχνίδι και η ομάδα του ΓΕΛ Πελοπίου πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του περιφερειακού πρωταθλήματος. Τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στους αγώνες τους.
Τα κορίτσια της ομάδας του ΓΕΛ Κ. Αχαΐας, ολοκλήρωσαν τις φετινές αγωνιστικές τους υποχρεώσεις, με μια πολύ αξιόλογη παρουσία και έχοντας παρακαταθήκη τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας του νομού, θέτουν πρωταγωνιστικό στόχο και για το επόμενο σχολικό πρωτάθλημα!
Συγχαρητήρια στις παίκτριες και των δύο ομάδων.

Για την ομάδα του ΓΕΛ Κ. Αχαΐας αγωνίστηκαν:
Παναγιωτοπούλου Μαρία, Φωτεινού Δήμητρα, Τακοπούλου Άννα, Ανδρικοπούλου Μάρθα, Πετροπούλου Ελένη, Πετροπούλου Ιωάννα, 48ο Λαδά Μαρία, Γιαννόπουλου Βάσω, Μπιτούνη Κωνσταντίνα, Λάτσι Δέσποινα, Μητροπούλου Βάσια, Φραγκούλια Ιωάννα.

Την Τετάρτη 15/3/2017 η Α΄ Λυκείου συμμετείχε στο πρόγραμμα ενημέρωσης για το AIDS από την Ελληνική Εταιρεία Αντιμετώπισης του AIDS, στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας υπό την επίβλεψη των υπεύθυνων καθηγητριών του προγράμματος Αγγελικής Ρετσινά και Ελένης Ντρέκη.

ΙΣΤΟΡΙΑ

Το Υπουργείο Παιδείας ανακοίνωσε σήμερα 13/3/17 το πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων έτους 2017, με τα:

1.  μαθήματα ημερήσιων και εσπερινών Γενικών Λυκείων

2.  μαθήματα ημερήσιων και εσπερινών ΕΠΑΛ γενικής παιδείας και ειδικότητας

3.  ειδικά  μαθήματα των υποψηφίων για  εισαγωγή στα οικεία  τμήματα

καθώς και τον:

Ορισμό προθεσμίας υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας των υποψηφίων για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ.

Ανακοίνωση

Πρόγραμμα

Η εγκύκλιος για τους υποψηφίους των Πανελλαδικών 2017 με σοβαρές παθήσεις.

Δείτε την ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας εδώ.

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη αγώνα, η ομάδα ποδοσφαίρου των κοριτσιών του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας επικράτησε με συνολικό σκορ 5-3  (1-1 κανονικός αγώνας, 4-2 στα πέναλτι) της αντιπάλου ομάδας του ΓΕΛ Καστριτσίου  και  αναδείχθηκε πρωταθλήτρια νομού, στο σχολικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου κοριτσιών για το 2017!

Ο τελικός του πρωταθλήματος  ποδοσφαίρου κοριτσιών, που διοργάνωσε το ΥΠΠΕΘ και το τμήμα Φυσικής Αγωγής Ν. Αχαΐας, διεξήχθη την Πέμπτη 2 Μαρτίου στο Παμπελοποννησιακό στάδιο Πάτρας παρουσία γονιών, συμμαθητών και εκπαιδευτικών και των δύο σχολείων.

Η οργανωμένη και επιμελής μετακίνηση των μαθητών και μαθητριών, που πραγματοποιήθηκε τόσο με συντονισμένες ενέργειες και παρουσία των διευθυντών και συλλόγων διδασκόντων εκπαιδευτικών και των δύο σχολικών μονάδων, καθώς και με τις συντονισμένες ενέργειες του τμήματος Φυσικής αγωγής Ν. Αχαΐας, δημιούργησαν μια εξαιρετική ατμόσφαιρα μέσα στην οποία ξεκίνησε ο αγώνας.

Ηλιόλουστος ο καιρός, υπέροχη η ατμόσφαιρα που δημιουργούσαν οι επευφημίες των θεατών, όμορφες ενέργειες από τα κορίτσια και των δύο ομάδων, ήταν τα στοιχεία που συνέθεταν το κλίμα μέσα στο οποίο άρχισε ο τελικός!

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα, επιδιώκοντας να επιβάλουν το ρυθμό τους. Δυνατές προσωπικές  μονομαχίες στο χώρο του κέντρου του γηπέδου, όμορφες ατομικές ενέργειες, συνδυασμένες επιθετικές προσπάθειες και για τις δύο ομάδες, ήταν τα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού στο ξεκίνημά του.

Τα κορίτσια του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας, είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν νωρίς στο σκορ όταν μόλις στο 15ο λεπτό,  η Φραγκούλια ξέφυγε των αντιπάλων της, αλλά στο τετ-α-τετ δεν κατάφερε να υπερνικήσει την αντίπαλο τερματοφύλακα, που απέκρουσε σε κόρνερ. Στη συνέχεια και στο 24ο, νέα ευκαιρία για το ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας, όταν το σουτ  φάουλ της Μπιτούνη, έξω απ’ την περιοχή, απέκρουσε και πάλι σε κόρνερ η αντίπαλος τερματοφύλακας. Το ημίχρονο κύλησε με την ομάδα του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας να έχει την υπεροχή, να δημιουργεί ευκαιρίες, αλλά να μην καταφέρνει να σκοράρει και να προηγηθεί.

Αντίθετα το πέτυχαν τα κορίτσια του ΓΕΛ Καστριτσίου!  Ήταν το 30ο λεπτό του αγώνα, όταν η αντίπαλη κεντρική επιθετικός ξέφυγε στον ελεύθερο χώρο πίσω από τις αμυντικούς και με κοντινό σουτ έκανε το 1-0 για το ΓΕΛ Καστριτσίου.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

09_20_19_Pro DSC_0395_s DSC_0408_s
DSC_0430_s DSC_0445_s DSC_0453_s

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε ο ίδιος, με το ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας να πιέζει. Οι ατομικές όμως ενέργειες, τόσο της Λάτσι όσο και της Μητροπούλου και Φραγκούλια δεν επαρκούσαν για να απειλήσουν την αντίπαλη εστία και να φτάσουν στην ισοφάριση. Τα κορίτσια  του ΓΕΛ Καστριτσίου, έδειχναν ικανοποιημένα με το να διατηρούν το σκορ στο 1-0. Με κατοχή της μπάλας στο κέντρο του γηπέδου, ροκάνιζαν το χρόνο του παιχνιδιού.

Η είσοδος της Λαδά στον αγώνα, σε θέση μεσοεπιθετικού αντί  της αμυντικού Ανδρικόπουλου στο 48΄, τόνωσε  την επίθεση του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας. Το πέρασμα της  Μητροπούλου, στην αριστερή  πλευρά της επίθεσης,   της έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγει στιγμιαία  από το μαρκάρισμα  της προσωπικής της αντιπάλου. Αυτό ήταν αρκετό για τη Μητροπούλου, που με ωραία ατομική ενέργεια και κοντινό πλασέ, ισοφάρισε σε 1-1 στο 53΄.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ της νίκης αλλά δεν τα κατάφεραν.  Έτσι ο κανονικός αγώνας τελείωσε ισόπαλος 1-1.

Ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι.

Πρώτο πέναλτι για την ομάδα του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας, εκτελεί η  Γιαννοπούλου και με ωραίο πλασέ σκοράρει. Το ίδιο πετυχαίνει και η παίκτρια του ΓΕΛ Καστριτσίου. 1-1 και στα πέναλτι!

Δεύτερο πέναλτι, εκτελεί η Μπιτούνη για το ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας  αλλά η αντίπαλος τερματοφύλακας αποκρούει. Επόμενο πέναλτι για την ομάδα του ΓΕΛ Καστριτσίου και η επιθετικός αστοχεί.  Άουτ η  μπάλα!  Το 1-1 παραμένει!

Τρίτο πέναλτι για τα κορίτσια του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας. Η Λάτσι σουτάρει, η τερματοφύλακας αποκρούει ασταθώς και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα! 2-1 για το ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας.

Επόμενο πέναλτι για το Καστρίτσι και η Μαρία Παναγιωτοπούλου αποκρούει!

Τέταρτο πέναλτι εκτελεί η Μητροπούλου και με ωραίο σουτ κάνει το 3-1! Επόμενο πέναλτι για το Καστρίτσι και γκολ. 3-2 το σκορ!

Όλα κρίνονται από το τελευταίο πέναλτι που εκτελεί η Φραγκούλια.  Η αγωνία στο κατακόρυφο!

Παίρνει φόρα σουτάρει…… και η μπάλα στα δίχτυα!  4-2.

Τα κορίτσια του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας πρωταθλήτριες του σχολικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου για το 2017!

Με τη νίκη τους αυτή τα κορίτσια του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του περιφερειακού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου κοριτσιών, όπου θα αντιμετωπίσουν τη νικήτρια ομάδα του νομού Ηλείας.

DSC_0464_s DSC_0470_s DSC_0495_s
DSC_0503_s 11_08_03_Pro_LI DSC_0505_s

Άριστη η διαιτησία των καθηγητών Φυσικής Αγωγής κ.κ Κωλέτση Νικολάου, Πατρώνη Νικολάου και Κολλιόπουλου Απόστολου.

Άψογη για ακόμα μια φορά, από πλευράς διοργάνωσης η εκδήλωση, την ευθύνη της οποίας είχε η ομάδα Φυσικής Αγωγής του Ν. Αχαΐας, με επικεφαλής την κα Μητρογιάννη Γεωργία και τους ακούραστους συνεργάτες της.

DSC_0481_s

Στις φιναλίστ του ΓΕΛ Καστριτσίου απένειμε μετάλλια η Διευθύντρια του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας, κα  Κοπανά Αλεξάνδρα, ενώ τα μετάλλια στις πρωταθλήτριες του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας απένειμε ο Διευθυντής του ΓΕΛ Καστριτσίου, κος Πολυχρονόπουλος Παναγιώτης.

Διπλώματα στις παίκτριες και των δύο ομάδων απένειμε η Σχολική Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής κα Κοτρέτσου Πολυξένη.

Το κύπελλο της διοργάνωσης απένειμε στις νικήτριες του τελικού ο Δημοτικός σύμβουλος και πρόεδρος του Οργανισμού Τοπικής Ανάπτυξης Δυμαίων κος Ξενοφών Μπαχράς.

Στάθης Μακρίδης – γυμναστής

Από το ΥΠΠΕΘ ανακοινώνεται ότι από την Τετάρτη 01 Μαρτίου 2017 μέχρι και την Τρίτη 14 Μαρτίου 2017 θα υποβάλλονται αιτήσεις συμμετοχής στις εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας εξεταστικής περιόδου Μαΐου 2017.

Δείτε την ανακοίνωση του ΥΠΠΕΘ εδώ.

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται η παράταση της προθεσμίας για την υποβολή της Αίτησης-Δήλωσης συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕΛ και ΕΠΑΛ. Έτσι, η προθεσμία για την υποβολή της εν λόγω Αίτησης-Δήλωσης παρατείνεται μέχρι και την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2017.

Επιπρόσθετα οι υποψήφιοι παλαιοτέρων ετών, που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις, θα πρέπει προς διευκόλυνσή τους να προσκομίσουν τη Βεβαίωση Πρόσβασης ή Βεβαίωση Συμμετοχής στην οποία αναγράφεται ο κωδικός αριθμός υποψηφίου.

πηγή: ΥΠΠΕΘ

Με επιτυχία διεξήχθησαν οι αγώνες του σχολικού πρωταθλήματος δρόμου σε ανώμαλο έδαφος Λυκείων για τα αγόρια και τα κορίτσια.

Οι αγώνες έγιναν την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου 2017 στο άλσος Αγυιάς στην Πάτρα.

Την ευθύνη της διοργάνωσης είχε το τμήμα Φυσικής Αγωγής Ν. Αχαΐας.