Οδηγίες για τα μαθήματα της Γεωλογίας & Διαχείρισης Φυσικών Πόρων και Εφαρμογών Πληροφορικής για την Α΄Λυκείου.

DSC_4393_sΠραγματοποιήθηκε σήμερα Παρασκευή 17/11/2017 η σχολική γιορτή για την επέτειο της 17ης Νοεμβρίου 1973.

Την υλοποίηση της γιορτής, ανέλαβε η Γ΄ Λυκείου με την καθοδήγηση των φιλολόγων Όλγας Κάνιστρα και Μάρθας Νικολετσέα.

DSC_4389_s DSC_4395_s
DSC_4391_s DSC_4400_s

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ «R.E.S.P.E.C.T. (Τα ευρωπαϊκά σχολεία δείχνουν σεβασμό και επιδιώκουν ισότητα και πολιτισμική ανοχή)», στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη με συμμετοχή μαθητών και καθηγητών, στο σχολείο Mittelschule Wörth an der Donau στο Wörth an der Donau της Γερμανίας από 8 έως και 14 Νοεμβρίου 2017. Σε αυτήν συμμετείχαν μαθητές και εκπαιδευτικοί από τις 6 συμμετέχουσες χώρες.

Από το σχολείο μας συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί Αιμιλία Σιακοβέλη, υπεύθυνη υλοποίησης του σχεδίου και η Αγγελική Ρετσινά, μέλος της παιδαγωγικής ομάδας και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης Αντρέα Βαλεντίνα Κίβου και Παναγιώτα Τσάφου.

DSC_3674_s DSC_4139_s DSC_3883_s

Στο πλαίσιο της επίσκεψης πραγματοποιήθηκε παρουσίαση του γερμανικού εκπαιδευτικού συστήματος και περιήγηση στις εγκαταστάσεις του σχολείου. Έλαβαν επίσης χώρα βιωματικές δραστηριότητες και εργαστήρια για τους μαθητές.

Έγινε επίσης ενημέρωση για τις δράσεις που πραγματοποίησε κάθε χώρα από την προηγούμενη συνάντηση στην Φινλανδία μέχρι την παρούσα συνάντηση και οριστικοποιήθηκαν οι  υποχρεώσεις κάθε συμμετέχοντος σχολείου μέχρι την επόμενη συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί τον Μάρτιο του 2018, με τη συμμετοχή και μαθητών,  στο Ies Valsequillo, Valsequillo Canarias Ισπανία.

Η οργάνωση και η φιλοξενία από την πλευρά του γερμανικού σχολείου ήταν άριστη και η συνεργασία με τους συναδέλφους των υπόλοιπων χωρών εξαιρετική.

DSC_4348_s DSC_3895_s DSC_4368_s

Άρθρο στη γερμανική εφημερίδα DonauPost για την εκπαιδευτική συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ RESPECT στο Mittelschule Wörth an der Donau.

Η επόμενη συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στο Ies Valsequillo, στο Valsequillo Canarias της Ισπανίας τον Απρίλιο του 2018 και σε αυτή θα συμμετέχουν και μαθητές.

Περισσότερα για το Erasmus+ R.E.S.P.E.C.T. στο ιστολόγιο του προγράμματος.

Καλούνται οι υποψήφιοι που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις και επιθυμούν να εισαχθούν σε Σχολές ή Τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης σε ορισμένο αριθμό θέσεων, καθ΄ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων, για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019, να απευθυνθούν σε μία από τις Ειδικές Επταμελείς Επιτροπές, που έχουν συσταθεί σε συγκεκριμένα Δημόσια ή Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία, προκειμένου να αποκτήσουν Πιστοποιητικό διαπίστωσης Πάθησης.

Υποψήφιοι μπορεί να είναι μαθητές της τελευταίας τάξης ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, κάτοχοι τίτλου απόλυσης Λυκείου ή αντίστοιχου σχολείου της ημεδαπής ή Έλληνες κάτοχοι τίτλου απόλυσης ξένου Λυκείου ή αντίστοιχου σχολείου της αλλοδαπής.

Οι εν λόγω υποψήφιοι καταθέτουν στις Ειδικές Επταμελείς Επιτροπές στην αποκλειστική προθεσμία από Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2017 έως και Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2017, τα σχετικά δικαιολογητικά.

Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις το ακαδημαϊκό έτος 2018-19

Δείτε την ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας εδώ.

Οδηγίες για τη διδασκαλία της Ιστορίας στις Α΄, Β΄ Ημερήσιου ΓΕΛ και Α΄, Β΄ Εσπερινού ΓΕΛ για το σχολικό έτος 2017 – 2018

Για να δείτε τον πίνακα που περιλαμβάνει όλες τις παθήσεις που εντάχθηκαν με τις διατάξεις  της παρ. 1 του άρθρου 13 του ν. 4452/2017 καθώς και τη νέα κωδικοποίησή τους, πατήστε εδώ.

ΓΕΛ ΑΧΑΙΑΣ ΛΟΓΟΤΥΠΟ_SQARE_smallΤο ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας ύστερα από ομόφωνη απόφαση του Δ/ντή, των συνοδών καθηγητών, του συλλόγου γονέων και του δεκαπενταμελούς συμβουλίου των μαθητών, αποφάσισε να επιλέξει για την πενθήμερη εκδρομή της Γ΄ Λυκείου στη Θεσσαλονίκη (11 – 15 Δεκεμβρίου 2017) το τουριστικό πρακτορείο Gerasimopoulos Travel.

Ο Δ/ντής
Ανδρέας Ψήνιας

ΓΕΛ ΑΧΑΙΑΣ ΛΟΓΟΤΥΠΟ_SQARE_smallΤο άνοιγμα των προσφορών για την πενθήμερη εκδρομή της Γ΄ Λυκείου στη Θεσσαλονίκη, θα γίνει την Τετάρτη 1/11/2017 και ώρα 13:00 στο γραφείο του Δ/ντή του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας, λόγω συμμετοχής των μαθητών του σχολείου στην πανελλήνια ημέρα διαμαρτυρίας για τα προβλήματα στην εκπαίδευση τη Δευτέρα 30/10/17 και λόγω  προγραμματισμένης διδακτικής επίσκεψης του σχολείου την Τρίτη 31/10/17.

Ο Δ/ντής

Ανδρέας Ψήνιας

ΤηDSC_3423_s Δευτέρα 31/10/2017, πραγματοποιήθηκε  από το τμήμα  Αγωγής Υγείας της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας και την υπεύθυνη του τμήματος κ. Θωμοπούλου,  η παρουσίαση των προγραμμάτων  Αγωγής Υγείας που υλοποιηθήκαν στο νομό κατά το σχολικό έτος 2016 – 2017. Η παρουσίαση έγινε στη Πάτρα, στη  αγορά Αργύρη. Το σχολείο μας συμμετείχε με την παρουσίαση των προγραμμάτων:

• Τέχνη & Ψυχική Υγεία (υπεύθυνη καθηγήτρια Ελένη Ντρέκη και συμμετέχοντες καθηγητές Αγγελική Ρετσινά και Γιώργος Στρίγγος)
  • Χορός – Υγεία – Ευεξία (υπεύθυνος καθηγητής Στάθης Μακρίδης και συμμετέχουσα καθηγήτρια Αιμιλία Σιακοβέλη)

Τα προγράμματα παρουσίασαν οι καθηγήτριες Ελένη Ντρέκη και Αιμιλία Σιακοβέλη.

28η 2017_7

Το σχολείο μας, στο πλάισιο του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου συμμετείχε στην κατάθεση στεφάνων και στη μαθητική παρέλαση που έγινε το Σάββατο 28/10/17, στην Κεντρική Πλατεία της Κάτω Αχαΐας.

28η 2017_6 28η 2017_3
28η 2017_5 28η 2017_4