Σχολικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου 2018

Η σχολικές μας ομάδες ποδοσφαίρου, αγοριών και κοριτσιών, αγωνίστηκαν την Παρασκευή 16/2/2018 με τις αντίστοιχες ομάδες του ΓΕΛ Λάππα. Η ομάδα των κοριτσιών ηττήθηκε με 2-1, ενώ η ομάδα των αγοριών προκρίθηκε στην επόμενη φάση εξασφαλίζοντας νίκη με 2-0.

Προπονητής των ομάδων είναι ο γυμναστής του σχολείου, Μ. Ρεμπούτσικας.

Συγχαρητήρια στους παίκτες και παίκτριες όλων των ομάδων!

Τροποποιήσεις στις διαδικασίες των πανελλαδικών εξετάσεων 2018

Α) Για την Αίτηση-Δήλωση:
1.    Όσοι (μαθητές και απόφοιτοι) επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις υποβάλλουν τη σχετική Αίτηση-Δήλωση εντός Μαρτίου, σύμφωνα και με σχετική εγκύκλιο που θα ακολουθήσει στα τέλη Φεβρουαρίου.
2.    Στην Αίτηση-Δήλωση, όσοι επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τα Τμήματα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (Τ.Ε.Φ.Α.Α.), πρέπει υποχρεωτικά να δηλώσουν αυτή την επιθυμία τους, για να συμμετάσχουν στις σχετικές πρακτικές δοκιμασίες (αγωνίσματα) που απαιτούνται.
Δηλαδή, υποψήφιος που στην Αίτηση-Δήλωση δεν δήλωσε τα ΤΕΦΑΑ, δεν θα μπορέσει να συμμετάσχει στα αγωνίσματα τον Ιούνιο και άρα δεν θα μπορέσει να συμπεριλάβει τα ΤΕΦΑΑ στο Μηχανογραφικό του Δελτίο.

Β) Για το Μηχανογραφικό Δελτίο (Μ.Δ.):
1.    Κατά την υποβολή του Μ.Δ., διασαφηνίζεται ότι ο υποψήφιος δεν μπορεί να δηλώσει Σχολή/Τμήμα/Εισαγωγική κατεύθυνση, όπου ήδη φοιτά.
Για παράδειγμα, εάν κάποιος ήδη φοιτά στη Νομική Αθήνας, δεν θα μπορεί να δηλώσει το ίδιο Τμήμα (Νομική Αθήνας), αλλά εννοείται ότι μπορεί να δηλώσει τη Νομική Θεσσαλονίκης ή τη Νομική Κομοτηνής.
2.    Όσοι ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μ.Δ. για το 10% των θέσεων (χωρίς νέα εξέταση), θα υποβάλουν το Μ.Δ. που αναλογεί στο τελευταίο έτος συμμετοχής τους στις πανελλαδικές εξετάσεις.
Έτσι, όσοι  είχαν συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερήσιων ΓΕΛ το 2016 ή το 2017 και θα είναι φέτος υποψήφιοι για το 10% των θέσεων (χωρίς νέα εξέταση), θα υποβάλουν Μ.Δ. με πέντε (5) επιστημονικά πεδία.
Με την ευκαιρία υπενθυμίζεται ότι για όσους συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ το 2018,  το Μ.Δ. θα έχει τέσσερα (4) επιστημονικά πεδία.

Ενημέρωση για τις συνέπειες του καπνίσματος

Ενημέρωση για τις συνέπειες του καπνίσματος, πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 14/2/2018 από το Τμήμα Αγωγής Υγείας της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας. Την ενημέρωση παρακολούθησαν οι μαθητές/τριες της Β΄τάξης.

Τσικνοπέμπτη 2018 στο ΓΕΛ Κ. Αχαΐας

Με επιτυχία τηρήσαμε και φέτος το έθιμο της Τσικνοπέμπτης.

Όλα τα τμήματα του σχολείου έφεραν την ψησταριά τους και ανέλαβαν δράση!

Παράδοση Βαθμολογίας Α΄ τετραμήνου σχ. έτους 2017-2018

Η παράδοση της βαθμολογίας για το Α΄ τετράμηνο του σχολικού έτους 2017-2018, θα γίνει την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου 2018 και ώρα 12:30.

Εκπαιδευτικές επισκέψεις Α΄ και Β΄ Λυκείου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης πραγματοποίησαν την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2018 εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πάτρα.

• οι μαθητές που συμμετέχουν στα περιβαλλοντικά προγράμματα επισκέφτηκαν το Κάστρο της Πάτρας.
  • οι μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Erasmus+ «RESPECT» και στα προγράμματα Αγωγής Υγείας, επισκέφτηκαν το κέντρο πρόληψης και προαγωγής ψυχοκοινωνικής υγείας «Καλλίπολις», όπου συμμετείχαν σε βιωματικές δράσεις.
  • οι υπόλοιποι μαθητές περιηγήθηκαν στο μυκηναϊκό νεκροταφείο στη Βούντενη.

Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας 2018

Τα τμήματα του σχολείου μας, καθώς και ο σύλλογος των καθηγητών έκοψαν σήμερα, 26 Ιανουαρίου, την πρωτοχρονιάτικη πίτα για το 2018.

Τυχερή του συλλόγου καθηγητών για το 2018, η φιλόλογος Αναστασία Καλαμάκη!

Επικαιροποίηση του θεσμικού πλαισίου για την οργάνωση και τη λειτουργία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Στην επικαιροποίηση του θεσμικού πλαισίου που διέπει την οργάνωση και τη λειτουργία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης προχωρά το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, με Υπουργική Απόφαση που δημοσιεύθηκε σε αντικατάσταση του έως τώρα ισχύοντος ΠΔ 104/1979 και της σχετικής Υ.Α για τα ΕΠΑΛ.

Στην Υ.Α συγκεντρώνονται διατάξεις που μεταξύ άλλων αφορούν στο σχολικό και διδακτικό έτος, σε υπηρεσιακά βιβλία και έντυπα, εγγραφές και μετεγγραφές, φοίτηση, διαγωγή κ. ά.

Δείτε την ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας και το ΦΕΚ σε αρχείο pdf

Ευχαριστήριες επιστολές προς το Δήμο και το Σύλλογο Γονέων

Ο Διευθυντής, η Υποδιευθύντρια και ο Σύλλογος διδασκόντων του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας ευχαριστούν τη Δημοτική Αρχή και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του ΓΕΛ, για το άμεσο και ενεργό ενδιαφέρον που επιδεικνύουν για το σχολείο μας.

Από την αρχή του σχολικού έτους 2017-2018, με τη στήριξη της Δημοτικής Αρχής και του Συλλόγου Γονέων:

• τοποθετήθηκαν κάμερες για την πρόληψη καταστροφών στον προαύλιο χώρο του σχολείου
  • ολοκληρώνεται η περίφραξη του εξωτερικού χώρου
  • έχει προγραμματιστεί η διαμόρφωση του προαύλιου χώρου με επιχωμάτωση και δενδροφύτευση.

Ευχαριστήρια επιστολή προς το Δήμαρχο και το Δημοτικό Συμβούλιο

Ευχαριστήρια επιστολή προς το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

Το “Κέντρο Ζωής” στο ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας

Την Παρασκευή 12 Ιανουαρίου 2018 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα προβολών του Λυκείου Κάτω Αχαϊας η προγραμματισμένη ενημέρωση των μαθητών της Β’ και της Γ’ Λυκείου με θέμα την Πρόληψη της λοίμωξης HIV και του AIDS.

Η ενημερωτική αυτή παρέμβαση είχε προγραμματιστεί από τη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας, δια της Υπευθύνου Αγωγής Υγείας, κ. Ιωάννας Θωμοπούλου, σε συνεργασία με τον Οργανισμό «Κέντρο Ζωής».

Σκοπός του προγράμματος ήταν η ενημέρωση των μαθητών/τριών σε θέματα ζωτικής σημασίας για τη ζωή του ανθρώπου, όπως η προάσπιση των αναπαραγωγικών και σεξουαλικών δικαιωμάτων, η αναπαραγωγική υγεία και η πρόληψη των σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων με ιδιαίτερη έμφαση στην πρόληψη της λοίμωξης HIV και του AIDS.

Συνολικά ενημερώθηκαν 150 μαθητές σε τρεις ομάδες, οι οποίοι παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την παρουσίαση, συζήτησαν και εξέφρασαν τις απορίες τους.