Στις 1 Νοεμβρίου 2014 ο 75os Πανελλήνιος Διαγωνισμός στα Μαθηματικά “Ο Θαλής”

Το Σάββατο 1 Νοεμβρίου 2014  στις 9.00 π.μ. πραγματοποιείται η πρώτη φάση  του  75ου  Πανελλήνιου Διαγωνισμού στα Μαθηματικά “Ο Θαλής” που διοργανώνεται από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία. Ο Διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές από Β’ Γυμνασίου  ως  και  Γ’ Λυκείου . Εξεταστέα ύλη για τον  διαγωνισμό “ΘΑΛΗΣ” για κάθε τάξη είναι η διδακτέα ύλη όλων των προηγουμένων τάξεων, σύμφωνα με το αναλυτικό πρόγραμμα κάθε τάξης του Π.Ι. για τα Μαθηματικά.

Ταυτόχρονα πραγματοποιείται και ο 5ος τοπικός  Μαθηματικός Διαγωνισμός “Εύδημος”,  που διοργανώνει με επιτυχία το παράρτημα Δωδεκανήσου της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας για μαθητές της Α΄ Γυμνασίου.

Στη  Ρόδο ο διαγωνισμός  θα  πραγματοποιηθεί  στο  1ο Γυμνάσιο Ρόδου (Καπνοβιομηχανία), ενώ θα υπάρχουν εξεταστικά κέντρα και σε άλλα νησιά.

Πηγή: Αρνικίου Δημήτρης