Οκτ 25

Σχολική Γιορτή – Παρέλαση

Η εορτή της σημαίας καθώς και της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 θα πραγματοποιηθεί

τη Δευτέρα 27/10/14 στις 10:30 στην αίθουσα τελετών του σχολείου μας.

Κατά την διάρκεια της τελετής θα απονεμηθούν στους μαθητές τα βραβεία και τα αριστεία για

το σχολικό έτος   2013-14.

grad

Οι μαθητές που θα λάβουν μέρος στην παρέλαση  θα πρέπει να βρίσκονται στο χώρο του σχολείου

την Τρίτη 28/10/14 στις 11.00.

Η έναρξη της παρέλασης έχει προγραμματιστεί για τις 12.15.

Οκτ 22

Επαγγελματικός Προσανατολισμός Συμβουλευτική

Ζούμε σε ένα ραγδαία μεταβαλλόμενο κόσμο. Η τεχνολογία και ιδιαίτερα η πληροφορική αλλάζουν το τοπίο της αγοράς εργασίας. Το πρόβλημα της ανεργίας φαίνεται ότι κυριαρχεί στον 21ο αιώνα. Κάτω από τέτοιες συνθήκες οι νέοι καλούνται να πάρουν κρίσιμες και καθοριστικές για το μέλλον τους αποφάσεις. Για τη λήψη τέτοιων αποφάσεων οι νέοι χρειάζονται την κατάλληλη στήριξη, αλλά και έγκαιρη και αξιόπιστη πληροφόρηση.

Το Υπουργείο Παιδείας ανταποκρινόμενο στις ανάγκες αυτές, ίδρυσε τα Κέντρα Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.).

Σε αυτά υπηρετούν ειδικευμένοι Σύμβουλοι Επαγγελματικού Προσανατολισμού που είναι πρόθυμοι:

• να διευκολύνουν την προσωπική ανάπτυξη-εξέλιξη μέσα από τη συμβουλευτική συνέντευξη
  • να ενημερώσουν σε θέματα σχετικά με σπουδές, επαγγέλματα και αγορά εργασίας (Διέξοδοι μετά το Γυμνάσιο, Γενικό Λύκειο, ΕΠΑΛ, ΣΕΚ, ΙΕΚ, ΑΕΙ, ΤΕΙ, Μεταπτυχιακά, Υποτροφίες, Πληροφορίες για την αγορά εργασίας, κλπ)
  • να διευκολύνουν συγκεκριμένες αποφάσεις (π.χ. επιλογή Γενικού Λυκείου ή ΕΠΑΛ)
  • να συζητήσουν με τους ενδιαφερόμενους για θέματα προσωπικών δυνατοτήτων, δεξιοτήτων, στόχων και φιλοδοξιών
  • να στηρίξουν ψυχολογικά κάποιους μαθητές, εφόσον υπάρχει λόγος, ή να παραπέμψουν σε ειδικές υπηρεσίες

Γονείς και μαθητές μπορούν να απευθύνονται στο ΚΕ.ΣΥ.Π Κορωπίου όπου υπάγεται το σχολείο μας.

Χρειάζεται τηλεφωνική συνεννόηση πριν την επίσκεψη:

Κοντζίνου Ιωάννα    τηλ. 210 6627535       –       Στεργίου Χρυσούλα     τηλ. 210 6625697

Η σελίδα του ΚΕ.ΣΥ.Π Κορωπίου εδώ.

Οκτ 18

Ενημέρωση Γονέων της Α΄ Τάξης

Την Πέμπτη 23 Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση των γονέων της Α΄ Τάξης σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα.

Η ενημέρωση θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου. Παρακαλούμε να τηρείτε τις ώρες, ώστε να μην παρεμποδίζετε η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.
Η ενημέρωση των γονέων της Γ τάξης προγραμματίζεται για την εβδομάδα 27-31 Οκτωβρίου. Η ημέρα και το ακριβές πρόγραμμα  θα ανακοινωθούν έγκαιρα.
                           ΠΕΜΠΤΗ 23/10/14
        6η ώρα                  12:40  – 13:20 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Οκτ 17

Αναβολή Γενικής Συνέλευσης Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων

Αναβάλλεται η προγραμματισμένη για την Τετάρτη 22/10/2014 Γενική Συνέλευση του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας.

Για τη νέα ημερομηνία πραγματοποίησης της συνεδρίασης θα ειδοποιηθείτε εγκαίρως.

Οκτ 15

Συμμετοχή σε διεθνές συνέδριο

Ο Όμιλος για την UNESCO Πειραιώς και Νήσων ήταν ο διοργανωτής του  Διεθνούς Συνεδρίου με θέμα: «ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ – Μοναδικό Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς – Η Επιστροφή των Μαρμάρων». Το συνέδριο έλαβε χώρα τη Δευτέρα 6 Οκτωβρίου στον Πολιτιστικό Πολυχώρο ΑΘΗΝΑΪΣ στον Κεραμεικό. Στόχος του συνεδρίου ήταν η ευρύτερη ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της ελληνικής κοινωνίας σχετικά με τη σημασία της επιστροφής των γλυπτών του Παρθενώνα και τη συμμετοχή της τοπικής κοινωνίας.

Το συνέδριο πλαισιώθηκε από Έκθεση Εικαστικών με τη συμμετοχή καλλιτεχνών της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών αλλά και Παιδική Έκθεση Εικαστικών με τη συμμετοχή μαθητών από σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Το σχολείο μας συμμετείχε με μια συλλογική δημιουργία μαθητών πάνω στο θέμα:

IMG_3151_new

Παλαιότερα άρθρα «