Οκτ 18

Ενημέρωση Γονέων της Α΄ Τάξης

Την Πέμπτη 23 Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση των γονέων της Α΄ Τάξης σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα.

Η ενημέρωση θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου. Παρακαλούμε να τηρείτε τις ώρες, ώστε να μην παρεμποδίζετε η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.
Η ενημέρωση των γονέων της Γ τάξης προγραμματίζεται για την εβδομάδα 27-31 Οκτωβρίου. Η ημέρα και το ακριβές πρόγραμμα  θα ανακοινωθούν έγκαιρα.
                           ΠΕΜΠΤΗ 23/10/14
        2η ώρα                  09:05 – 09:50  ΜΠΟΚΩΡΟΥ
        3η ώρα                  10:00 – 10:45 ΚΟΜΙΝΗΣ
ΛΑΛΑ
ΜΕΘΟΔΙΟΥ
ΜΠΟΥΚΛΗΣ
ΤΖΙΤΡΟΥ
        4η ώρα                  10:55 – 11:40 ΑΡΑΚΑ
ΒΛΑΧΟΝΑΣΙΟΥ
ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ
ΚΩΤΣΑΛΑΣ
ΜΗΛΑ
ΣΙΑΜΟΥ
        5η ώρα                   11:50  – 12:30 ΚΩΣΤΟΜΟΙΡΗ
ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΥ
ΛΑΦΟΓΙΑΝΝΗ
ΝΤΟΓΑΣ
        6η ώρα                  12:40  – 13:20 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Οκτ 17

Αναβολή Γενικής Συνέλευσης Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων

Αναβάλλεται η προγραμματισμένη για την Τετάρτη 22/10/2014 Γενική Συνέλευση του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας.

Για τη νέα ημερομηνία πραγματοποίησης της συνεδρίασης θα ειδοποιηθείτε εγκαίρως.

Οκτ 15

Συμμετοχή σε διεθνές συνέδριο

Ο Όμιλος για την UNESCO Πειραιώς και Νήσων ήταν ο διοργανωτής του  Διεθνούς Συνεδρίου με θέμα: «ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ – Μοναδικό Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς – Η Επιστροφή των Μαρμάρων». Το συνέδριο έλαβε χώρα τη Δευτέρα 6 Οκτωβρίου στον Πολιτιστικό Πολυχώρο ΑΘΗΝΑΪΣ στον Κεραμεικό. Στόχος του συνεδρίου ήταν η ευρύτερη ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της ελληνικής κοινωνίας σχετικά με τη σημασία της επιστροφής των γλυπτών του Παρθενώνα και τη συμμετοχή της τοπικής κοινωνίας.

Το συνέδριο πλαισιώθηκε από Έκθεση Εικαστικών με τη συμμετοχή καλλιτεχνών της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών αλλά και Παιδική Έκθεση Εικαστικών με τη συμμετοχή μαθητών από σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Το σχολείο μας συμμετείχε με μια συλλογική δημιουργία μαθητών πάνω στο θέμα:

IMG_3151_new

Οκτ 15

Δραστηριότητες με το Ινστιτούτο Γκαίτε Θεσσαλονίκης

Την Τρίτη, 24 Οκτωβρίου 2014, οι μαθητές του Α4 έκαναν ένα πολιτιστικό ταξίδι στη Γερμανία με το όχημα του Ινστιτούτου Γκαίτε της Θεσσαλονίκης «GlossoMobil». Οι δραστήριες οδηγοί του βοήθησαν τους μαθητές να ακούσουν τραγούδια, να φτιάξουν παζλ, να παίξουν με πρωτότυπους χάρτες της Γερμανίας, καθώς και με ένα πολύχρωμο αλεξίπτωτο που σκέπασε με γνώσεις όλους τους γερμανομαθείς του Α4. Οι μαθητές απόλαυσαν το ευρωπαϊκό πρόγραμμα «Γερμανικά σε κίνηση», το οποίο εκτός από το όχημα πολιτισμού «GlossoMobil» τους προσέφερε διδακτικό υλικό για το μάθημα των γερμανικών και αναμνηστικές αφίσες για να θυμούνται τη μοναδική αυτή εμπειρία και να μην ξεχνούν ότι «τα γερμανικά είναι διασκέδαση»!

Οκτ 11

Eνημέρωση Γονέων Β΄ Τάξης

Την Πέμπτη 16 Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση των γονέων της Β΄ Τάξης σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα.

Η ενημέρωση θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου. Παρακαλούμε να τηρείτε τις ώρες, ώστε να μην παρεμποδίζετε η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.
Ενημέρωση των γονέων της Α τάξης προγραμματίζεται για την εβδομάδα 20-24 Οκτωβρίου, ενώ ενημέρωση των γονέων της Γ τάξης για την εβδομάδα 27-31 Οκτωβρίου. Η ημέρα και το ακριβές πρόγραμμα για κάθε τάξη θα ανακοινωθούν έγκαιρα.
                   ΠΕΜΠΤΗ 16/10/14
        2η ώρα                  09:05 – 09:50  ΜΠΟΚΩΡΟΥ