Απρ 23

Ενημέρωση γονέων

Την Πέμπτη 26 Απριλίου θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση των γονέων, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου. Παρακαλούμε να τηρούνται αυστηρά οι ώρες συνάντησης με τους καθηγητές ώστε να μην διαταράσσεται η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου μας.

Πέμπτη 26 Απριλίου

ΛΑΛΑ ΜΑΡΙΑ

Απρ 23

Διάκριση μαθήτριάς μας

Η μαθήτρια Αλίκη Πλατή της Α’ τάξης του σχολείου μας, συμμετείχε το Σάββατο 21 Απριλίου στον ετήσιο αγώνα Παίδων – Εφήβων Kazi Cup 2018 στο γήπεδο γκολφ Γλυφάδας και κατέκτησε την 1η θέση.

Μπράβο, Αλίκη!

Απρ 15

Ενημέρωση γονέων

Η επόμενη οργανωμένη ενημέρωση γονέων θα πραγματοποιηθεί  την Πέμπτη 26 Απριλίου. Το αναλυτικό πρόγραμμα υποδοχής ανά διδάσκοντα θα ανακοινωθεί έγκαιρα.

Κινούμενη εικόνα: pixabay.com

Απρ 11

To 1o Γυμνάσιο Βούλας στην Αυστραλία

Στο πλαίσιο της αδελφοποίησης του σχολείου μας με το Alphington Grammar School στη Μελβούρνη της Αυστραλίας, πραγματοποιήθηκε 11 με 21 Μαρτίου επίσκεψη ομάδας μαθητών της Γ΄Τάξης στην Μελβούρνη. Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγήτριες Κασκαντάμη Μαρία, Γαρδίκη Ιωάννα και Μεθοδίου Αγγελική. Μαθητές και καθηγήτριες επέστρεψαν από το ταξίδι ενθουσιασμένοι τόσο από την πολύ όμορφη χώρα, όσο και από την εξαιρετικά φιλόξενη υποδοχή που τους επιφύλαξε το κολλέγιο Alphington αλλά και ολόκληρη η ελληνική ομογένεια.

Δείτε στο video που ακολουθεί λεπτομέρειες από το «ταξίδι ζωής» που είχαμε την τύχη να ζήσουμε!

Απρ 10

Συνέντευξη στο αυστραλιανό ραδιόφωνο

Κατά την διάρκεια της επίσκεψης του σχολείου μας στην Μελβούρνη της Αυστραλίας, μαθητές του 1ου Γυμνασίου Βούλας μαζί με την δ/ντρια κ. Κασκαντάμη και την κ. Χριστίνα Δεσποτέρη, μέλος της Κεντρικής Επιτροπής Αδελφοποίησης Αυστραλίας, επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις του ραδιοφωνικού σταθμού SBS στη Μελβούρνη. Μαθητές και δ/ντρια μίλησαν στο ελληνικό πρόγραμμα του σταθμού για τις εντυπώσεις τους από την Αυστραλία και την θερμή υποδοχή τους από την ελληνική κοινότητα αλλά και για τo πρόγραμμα αδελφοποίησης με το Κολλέγιο Alphington.

Περισσότερες λεπτομέρειες και όλη η συνέντευξη εδώ.

Απρ 10

Γράφτηκε για εμάς!

Δείτε εδώ όλα τα δημοσιεύματα σχετικά με το ταξίδι του σχολείου μας στη Μελβούρνη.

Θυμίζουμε ότι όλα τα δημοσιεύματα που αφορούν το σχολείο και τις δράσεις μας καταγράφονται στη σελίδα μας κάτω από την επιλογή «Γράφτηκε για εμάς».

Κινούμενη εικόνα: Δωρεάν pixabay.com

Απρ 09

Επιδημική Έξαρση Ιλαράς

Με αφορμή την επιδημική έξαρση ιλαράς σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες και πρόσφατα στην Ελλάδα, η Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών συστήνει τον άμεσο εμβολιασμό με το εμβόλιο ιλαράς-ερυθράς-παρωτίτιδας (εμβόλιο MMR) των παιδιών, των εφήβων και των ενηλίκων που δεν έχουν εμβολιαστεί με τις απαραίτητες δόσεις.

Σύμφωνα με το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών, παιδιά, έφηβοι και ενήλικες που έχουν γεννηθεί μετά το 1970 και δεν έχουν ιστορικό νόσου πρέπει να είναι εμβολιασμένοι με δύο δόσεις εμβολίου για την ιλαρά  (με την μορφή μονοδύναμου εμβολίου ιλαράς ή μικτού MMR).

Οι συστάσεις ισχύουν για όσο διάστημα η επιδημική έξαρση της ιλαράς είναι σε εξέλιξη και μέχρι να εκδοθεί νεότερη απόφαση της Επιτροπής.

Κινούμενη Εικόνα: pixabay.com

Απρ 02

Χρόνια Πολλά!

Χρόνια Πολλά !

Μακάρι το Φως της Ανάστασης να χαρίσει σε όλους μας ελπίδα, αδελφοσύνη, αισιοδοξία και δύναμη!

easter-traditions-hero-H

Εικόνα: http://www.history.com/topics/holidays/easter-symbols,

Εικόνα slider: http://www.palaimaxoipanathinaikou.gr/9595/chronia-polla-2/kalo-pasxa/

Παλαιότερα άρθρα «