Μαρ 05

Συλλογή Φαρμάκων

Στα πλαίσια της βιωματικής δράσης της  Α΄ τάξης του σχολείου μας «Εγώ κι εσύ μαζί» (υπεύθυνη κ. Μποκώρου) σας προσκαλούμε να στηρίξετε την προσπάθειά μας για συλλογή φαρμάκων κάθε είδους που σας περισσεύει με σκοπό της ενίσχυση του κοινωνικού ιατρείου-φαρμακείου του Δήμου μας.

Τα φάρμακα πρέπει να μην έχουν λήξει. Καρτέλες με χάπια – και χωρίς κουτί γίνονται δεκτά. Τα σιρόπια πρέπει να είναι κλειστά.

Η συλλογή γίνεται στο χώρο του σχολείου και θα διαρκέσει μέχρι και την ημέρα επίδοσης βαθμολογιών Β τριμήνου.

Μαρ 02

Εκπαιδευτική επίσκεψη

Πραγματοποιήθηκε στις 25 Φεβρουαρίου η εκπαιδευτική επίσκεψη του σχολείου μας:

• στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο, με σκοπό την παρακολούθηση παρουσίασης σχετικά με την σημασία της σωστής διατροφής και της άσκησης, και στη συνέχεια στη Μαρίνα Φλοίσβου. Συμμετείχαν μαθητές από το Α2 και το τμήμα Βιωματικής Δράσης της Β΄Τάξης με υπεύθυνη την Κ. Κωστομοίρη
  • στον κινηματογράφο ΣΙΝΕΑΚ, στον Πειραιά, για την προβολή της ταινίας «Πρόμαχος» με θέμα το ελληνικό αίτημα για επιστροφή των Ελγινείων μαρμάρων. Συμμετείχαν μαθητές όλων των τάξεων.

Φεβ 28

Ενημέρωση Γονέων

Την Τρίτη 3 Μαρτίου δε θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση γονέων λόγω του προγραμματισμένου σχολικού περίπατου.

Φεβ 25

Προληπτική Ενημέρωση από το ΚΕΘΕΑ

ΚΕΘΕΑ – ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ENHMEΡΩΣΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ και ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

ΤΟΥ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΒΟΥΛΑΣ

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Βούλας σας προσκαλεί σε ενημέρωση-συζήτηση με θέμα:

«Ο ρόλος της οικογένειας στην πρόληψη της χρήσης εξαρτησιογόνων ουσιών»

Τετάρτη 4 Μαρτίου 2015, ώρα 18:00,                                                                Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων 1ου Γυμνασίου Βούλας

Ομιλητής: Πάρης Κάλφας, Φιλόλογος- Σύμβουλος Πρόληψης της χρήσης εξαρτησιογόνων ουσιών, στέλεχος του ΚΕΘΕΑ.

Επειδή το «ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙΝ», σας περιμένουμε όλους για μια ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Βούλας

Φεβ 20

ΚΑΛΕΣ ΑΠΟΚΡΙΕΣ !

Τις καλύτερες ευχές μας για χαρούμενες αποκριές!

11003459_885190771523453_850149148_o (1)

Παλαιότερα άρθρα «