Απρ 28

Μετά τις πασχαλινές διακοπές … η Φιλαναγνωσία!

Οι μαθητές του τμήματος Γ4, στο πλαίσιο της Φιλαναγνωσίας και με την καθοδήγηση της φιλολόγου Σιάμου Ξανθίππης, από την Δευτέρα 24 Απριλίου, μελετούν και παρουσιάζουν το βιβλίο του Κωνσταντίνου Θεοτόκη

«Η τιμή και το χρήμα».

Αφού μοιράστηκαν σε ομάδες, έγιναν συγγραφείς, γλωσσολόγοι, κριτικοί, καλλιτέχνες …. ..και η εργασία συνεχίζεται!

Παρόμοιες δράσεις Φιλαναγνωσίας έχουν ξεκινήσει σε όλα τα τμήματα του σχολείου μας.

IMG_20170427_093133 (2)

Απρ 27

Δράσεις Ενημέρωσης

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ  (για γονείς και όχι μόνον)

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Βούλας σας προσκαλεί στις παρακάτω δράσεις ενημέρωσης:

1.  «Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ».

Σάββατο 29 Απριλίου, 17.30-20.30, Αίθουσα «Ιωνία»

Εισηγητής: Σ. Στρατηγάκης, Μαθηματικός–Ερευνητής, Σύμβουλος Σταδιοδρομίας, Εκπαιδευτικός Συντάκτης του naftemporiki.gr

Διοργάνωση: Σχ. Επιτροπή Δ/θμιας Εκπ/σης και Επιτροπή Παιδείας του Δήμου μας

2.  «ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ: ΠΡΟΛΗΨΗ – ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ».

Δευτέρα 22 Μαΐου, 18.00-20.00, Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων 1ου Γυμνασίου Βούλας

Εισηγητής: Γ. Τασόπουλος, Md, Phd, Πνευμονολόγος -Εντατικολόγος, Διδάκτωρ Παν. Αθηνών, Δ/ντής Κλινικής Ιατρικού Αθηνών

Διοργάνωση: Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 1ου Γυμνασίου Βούλας

3. «Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΧΡΗΣΗΣ ΕΞΑΡΤΗΣΙΟΓΟΝΩΝ ΟΥΣΙΩΝ».

Τετάρτη 24 Μαΐου, 18.00-20.00, Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων 1ου Γυμνασίου Βούλας

Εισηγητής: Π.Κάλφας, Σύμβουλος Πρόληψης χρήσης εξαρτησιογόνων ουσιών, στέλεχος  ΚΕΘΕΑ.

Διοργάνωση: Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 1ου Γυμνασίου Βούλας

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων 1ου Γυμνασίου Βούλας

Εικόνα slider: pixabay.com

Απρ 23

Εκπαιδευτική εκδρομή στην Κύπρο

Εκπαιδευτική εκδρομή στη Κύπρο, 6-9 Απριλίου, πραγματοποίησαν μαθητές και εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν στα Πολιτιστικά Προγράμματα «Γνωρίζω την Ιστορία και τον Πολιτισμό μέσα από τα μνημεία της UNESCO» και «Εμείς οι Έλληνες». Σκοπός του ταξιδιού να προσεγγίσουν βιωματικά τα θέματα που μελέτησαν στα προγράμματά τους κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά. Έτσι, επισκέφθηκαν το νησί της Κύπρου, ένα νησί στο οποίο μιλιέται η ελληνική γλώσσα από τα βάθη των αιώνων μέχρι σήμερα, παρά τους πολυάριθμους λαούς που το κατέκτησαν. Παράλληλα, ξεναγήθηκαν στα μνημεία του νησιού που συγκαταλέγονται στην Παγκόσμια Πολιτιστική Κληρονομιά της UNESCO (Νεολιθικό χωριό Χοιροκοιτίας, Έπαυλη Διονύσου στη Πάφο, Βυζαντινές και Μεταβυζαντινές εκκλησίες…), καθώς και σε άλλους αρχαιολογικούς χώρους και τόπους ιστορικής μνήμης του νησιού.

Συνοδοί καθηγητές: Κασκαντάμη Μαρία, Καλογερόπουλος Νικόλαος, Τζίτρου Ευαγγελία, Μεθοδίου Αγγελική

cyprus-gif

Απρ 14

Χρόνια Πολλά!

Μακάρι το Φως της Ανάστασης να χαρίζει σε όλους μας ελπίδα, αδελφοσύνη, αισιοδοξία και δύναμη!

easter-traditions-hero-H

Εικόνα: http://www.history.com/topics/holidays/easter-symbols,

Εικόνα slider: http://www.palaimaxoipanathinaikou.gr/9595/chronia-polla-2/kalo-pasxa/

Απρ 03

Επίσκεψη στο Λύρειο Παιδικό Ίδρυμα

Με την ευκαιρία της γιορτής του Πάσχα, που πλησιάζει, συγκεντρώσαμε εβαπορέ γάλα για το Λύρειο Παιδικό Ίδρυμα στη Νέα Μάκρη (http://www.lyreioidryma.gr ). Μαθητές της Α΄Τάξης επισκέφτηκαν τη Δευτέρα 3/4/17 το Λύρειο Ίδρυμα, παρέδωσαν τα γάλατα που συγκεντρώσαμε και γνωρίστηκαν με τα παιδιά που φιλοξενούνται εκεί.

Ευχαριστούμε όλους όσους ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας για βοήθεια.

Καλό Πάσχα σε όλους!

lirio1

Απρ 02

«… για ένα πουκάμισο αδειανό για μιαν Ελένη»

Την Παρασκευή 31 Μαρτίου οι μαθητές του Γ2 τμήματος συμμετείχαν σε θατρικό παιχνίδι βασισμένο στο ποίημα του Σεφέρη «Ελένη» με εμψυχώτρια την κ. Παπαδομιχελάκη Εύη. Οι μαθητές έπαιξαν, χόρεψαν, αντάλλαξαν σκέψεις, ζωγράφησαν,  δημιούργησαν το δικό τους πουκάμισο, μεταμφιέστηκαν, έγραψαν μηνύματα για τους συμμαθητές τους, μοιράστηκαν συναισθήματα, βίωσαν το μήνυμα του ποίηματος ο κάθένας με τον δικό του τρόπο. Η δραστηριότητα υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της διδασκαλίας της τραγωδίας «Ελένη» του Ευρυπίδη σε διαθεματική προσέγγιση με τη Νεοελληνική Λογοτεχνία.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Κασκαντάμη Μαρία

IMG_20170331_085650 (2)

Απρ 01

Εβδομάδα Εθελοντισμού «Let’s do it Greece»

Στο πλαίσιο της Εβδομάδας Εθελοντισμού «Let’s do it Greece» (27-31 Μαρτίου), μαθητές που συμμετέχουν στην περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου, αλλά και άλλοι μαθητές της Β΄Τάξης, ανέλαβαν δράση! Καθάρισαν τον κήπο από τα αγριόχορτα, έριξαν λίπασμα, φύτεψαν φυτά και καθάρισαν την παρακείμενη Πλατεία Μπακογιάννη.

Υπεύθυνη δράσης:  κ.Τζίτρου Ε.

20170330_084811

Απρ 01

Στοματική Υγεία

Οι μαθητές της Α” Τάξης συμμετέχουν στη δράση «Στοματική Υγεία»  του Κέντρου Υγείας Βάρης. Στόχος της δράσης είναι η πρόληψη. Οι μαθητές ενημερώνονται για θέματα στοματικής υγιεινής και ακολουθεί οδοντιατρικός έλεγχος και φθορίωση.

20170327_095406

Εικόνα slider: pixabay.com