Τσικνοπέμπτη στο σχολείο μας!

Την Πέμπτη 20 Φεβρουαρίου γιορτάσαμε την Τσικνοπέμπτη στο σχολείο μας.

Μαθητές και καθηγητές τσίκνισαν στην αυλή του σχολείου, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς και ομάδα μαθητών από όλες τις τάξεις χόρεψε σε χορογραφία που είχαν ετοιμάσει οι ίδιοι.

Και του χρόνου!

Ενημέρωση Γονέων

Την  Τρίτη,  18 Φεβρουαρίου 2020, θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων στην αίθουσα  πολλαπλών  χρήσεων του σχολείου.  Παρακαλούμε να τηρούνται αυστηρά οι ώρες συνάντησης με τους καθηγητές, ώστε να μη διαταράσσεται η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.

Η κα Δανιήλ θα απουσιάζει όλη την εβδομάδα με αναρρωτική άδεια.

Οι υπόλοιποι διδάσκοντες καθηγητές που υπηρετούν σε άλλα σχολεία θα ενημερώσουν τους γονείς ως εξής:

• ΑΝΘΕΜΙΔΟΥ: Παρασκευή, 21/02/2020,  1η ώρα (08:15-09:00)
  • ΒΛΑΧΟΥ: Δευτέρα, 17/02/2020,  4η ώρα (10:55-11:40)
  • ΒΟΥΔΟΥΡΗ: Πέμπτη, 20/02/2020, 3η ώρα (10:00-10:45)
  • ΓΟΡΙΔΑΡΗΣ: Τετάρτη, 19/02/2020, 4η ώρα (10:55-11:40)
  • ΚΑΡΑΜΗΤΡΟΥ: Τετάρτη, 19/02/2020, 4η ώρα (10:55-11:40)
  • ΚΟΤΣΑΡΙΝΗ: Παρασκευή, 21/02/2020, 3η ώρα (10:00-10:45)
  • ΚΩΣΤΟΜΟΙΡΗ: Τετάρτη, 19/02/2020, 4η ώρα (10:55-11:40)
  • ΣΙΑΦΛΑ: Δευτέρα, 17/02/2020, 4η ώρα (10:55-11:40)
  • ΧΡΥΣΟΥΛΗ: Δευτέρα, 17/02/2020,  5η ώρα (11:50-12:30)

Σχολικός Περίπατος

Την Πέμπτη 13/2/2020 πραγματοποιήθηκε ο τρίτος σχολικός περίπατος της τρέχουσας σχολικής χρονιάς.

Οι μαθητές αξιοποιώντας την ηλιόλουστη χειμωνιάτικη μέρα, απόλαυσαν την παιδική χαρά, περπάτησαν στη φύση και έπαιξαν βόλεϊ, μπάσκετ και πινγκ-πονγκ.

Nτοκιμαντέρ KinderDocs-199 Little Heroes

Οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν στις 7/2/20 στο Μουσείο Μπενάκη, στο πλαίσιο του 4ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ για Παιδιά και Νέους, το βραβευμένο ντοκιμαντέρ «199 Little Heroes», όπου παιδιά μας προσκαλούν στην καθημερινότητά τους, στο σπίτι, στον δρόμο για το σχολείο ή τη δουλειά.  Η Zozooloi ζει στην οροσειρά Altai της Μογγολίας με μια φυλή νομάδων που ίσως χαθεί λόγω κλιματικής αλλαγής και ταξιδεύει 120 χιλιόμετρα μακριά από τους γονείς της για να φοιτήσει στο σχολείο. Ο Diego, ορφανός από πατέρα, ζει στη Γουατεμάλα βοηθώντας την οικογένειά του στην καλλιέργεια καλαμποκιού και περπατά μεγάλη απόσταση καθημερινά για να φτάσει στο σχολείο. Η Rania ζει από το 2013 στον καταυλισμό Ζαατάρι στην έρημο της Ιορδανίας όπου και πηγαίνει σχολείο. Η Olivia, ορφανή από μητέρα, ζει στην Μπουρκίνα Φάσο σε ορφανοτροφείο, βλέποντας πού και πού τον πατέρα της. Τέλος, ο Ilyas, γιος Ιταλίδας και Αλγερινού, ζει στη Ρώμη και φοιτά σε πολυπολιτισμικό σχολείο, ακροβατώντας ανάμεσα σε δύο πολιτισμούς. Μετά την προβολή  η κα Δήμητρα Κουζή, υπεύθυνη για τη διοργάνωση και την καλλιτεχνική επιμέλεια του φεστιβάλ, συντόνισε  συζήτηση με τους μαθητές.

Φωτογραφία: www.newdocs.de/199-little-heroes

Αφιέρωμα στην Αυστραλία

Στο πλαίσιο της αδελφοποίησης του σχολείου μας με το Αlphington Grammar School στη Μελβούρνη της Αυστραλίας και με αφορμή τον εορτασμό της «Ημέρας Αυστραλίας» στις 26 Ιανουαρίου, μαθητές μας προετοίμασαν και παρακολούθησαν παρουσιάσεις σχετικά με την σημαντική αυτή εθνική γιορτή αλλά και τις πυρκαγιές που έχουν επισκιάσει, δυστυχώς, κάθε άλλη δραστηριότητα στην μακρινή ήπειρο που δοκιμάζεται σκληρά.  Υπεύθυνες δράσης: κ. Σκουρολιάκου,  κ. Γαρδίκη, κ. Μεθοδίου.

Δείτε τις παρουσιάσεις στο blog που υλοποιήθηκε ειδικά  για την συγκεκριμένη αδελφοποίηση, εδώ.   Εικόνα: www.cnn.gr

Γαλλικό έθιμο της chandeleur

..
Στο πλαίσιο τού μαθήματος των Γαλλικών και υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας κ.  Μποκώρου, οι μαθητές των Γαλλόφωνων τμημάτων της Β Τάξης γιόρτασαν το γαλλικό έθιμο της Chandeleur (2 Φεβρουαρίου, γιορτή της Υπαπαντής για τους Έλληνες) τρώγοντας τις πατροπαράδοτες κρέπες που ετοίμασαν οι ίδιοι!
..
Και του χρόνου!

Επίδοση Ελέγχων Α΄τετραμήνου

Την Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου, ώρα 12:30 – 14:00, θα πραγματοποιηθεί η επίδοση ελέγχων και η ενημέρωση των γονέων για το 1ο τετράμηνο.

Εικόνα : http://www.publicdomainpictures.net

Εποχική γρίπη και απουσίες μαθητών

Σύμφωνα με την παρ. 4 του άρθρου 24 της αρ. 79942/ΓΔ4/21-5-2019 ΥΑ (Β΄ 2005), με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται οι απουσίες από τα μαθήματα μαθητών έως πέντε εργάσιμων ημερών που οφείλονται σε εποχική γρίπη, από τον Ιανουάριο 2020 έως και τον Μάρτιο 2020.
Η απόφαση αυτή εκδίδεται κατόπιν αίτησης των κηδεμόνων και με την προσκόμιση  πρόσφατης βεβαίωσης δημόσιου ή ιδιωτικού νοσηλευτικού ιδρύματος ή ιδιώτη γιατρού, που να πιστοποιεί το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας του μαθητή.

Ημέρα Μνήμης των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος

Στο πλαίσιο της ημέρας «Μνήμης των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος – 27 Ιανουαρίου», οι μαθητές της Β΄Τάξης του σχολείου μας, την Δευτέρα 27/1/2020, συζήτησαν και παρακολούθησαν αποσπάσματα από ντοκιμαντέρ αλλά και video που δημιούργησαν ομάδες μαθητών Λυκείου με θέμα «Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι».

Στόχος της δράσης ήταν  η ευαισθητοποίηση των μαθητών ώστε να κατανοήσουν ότι μοναδική επιλογή μας είναι η ειρήνη και όχι ο πόλεμος, η αγάπη και όχι το μίσος, η αδελφοσύνη και όχι η  ξενοφοβία, η αλληλεγγύη και όχι η μισαλλοδοξία και οι διακρίσεις.

Υπεύθυνη δράσης: κ. Γαρδίκη  (Εικόνα: https://commons.wikimedia.org)

Φεστιβάλ Ρομποτικής Βουλιαγμένης

Καθηγητές και μαθητές του σχολείου μας βρέθηκαν την Κυριακή 26 Ιανουαρίου στο Λύκειο Βουλιαγμένης, προκειμένου να λάβουν μέρος στο Φεστιβάλ Ρομποτικής που διοργάνωσε για 2η χρονιά η CRABs Robotics Team του Λυκείου Βουλιαγμένης. Μια εξαιρετική εκδήλωση με στόχο την ανάδειξη της προσπάθειας και των διακρίσεων των σχολικών ομάδων ρομποτικής του δήμου μας.

Την εκδήλωση παρακολούθησε και η διευθύντρια του σχολείου μας κ. Σκουρολιάκου, μαζί με διευθυντές όμορων σχολείων του δήμου μας.