Διαχείριση της Covid-19 στο σχολείο

Σχολικό Έτος 2023-2024

giphyΓια τον περιορισμό των λοιμώξεων του αναπνευστικού (από SARS-CoV-2, γρίπη κ.α.) στο σχολικό περιβάλλον συστήνεται από τον ΕΟΔΥ:

• Τακτικό πλύσιμο των χεριών όταν τα χέρια είναι εμφανώς λερωμένα (σαπούνι και νερό), πριν/μετά από κάθε γεύμα ή τη χρήση τουαλέτας.  Το πλύσιμο των χεριών για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα ακολουθείται από προσεκτικό στέγνωμα με χάρτινες χειροπετσέτες μιας χρήσης. Εναλλακτικά, συστήνεται η εφαρμογή αλκοολούχου αντισηπτικού διαλύματος.
  • Καλός αερισμός των εσωτερικών χώρων διδασκαλίας με τακτικό άνοιγμα παραθύρων
  • Αποφυγή ανεπαρκώς αεριζόμενων χώρων με συνωστισμό ατόμων (π.χ. διάδρομοι, σκάλες)
  • Αποφυγή συγκεντρώσεων πολλών ατόμων – τήρηση φυσικών αποστάσεων.
  • Αποφυγή αγγίγματος προσώπου, μύτης, ματιών και στόματος και πλύσιμο των χεριών καλά πριν και μετά από αυτό.
  • Βήχας ή φτέρνισμα στον αγκώνα ή σε χαρτομάντιλο. Αν χρησιμοποιηθεί χαρτομάντιλο, θα πρέπει να πεταχτεί προσεκτικά μετά από μία μόνο χρήση και να ακολουθήσει πλύσιμο των χεριών.
  • Μαθητής/τρια με συμπτώματα λοίμωξης του αναπνευστικού (πονόλαιμο, βήχα, καταρροή) ή με θετικό αποτέλεσμα εργαστηριακού ελέγχου για SARS-CoV-2, ιό γρίπης ή RSV, συστήνεται να παραμένει στο σπίτι και να περιορίσει τις επαφές του
  • Η παραμονή στο σπίτι συστήνεται μέχρι την βελτίωση των συμπτωμάτων και την ολοκλήρωση τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών).

giphyΣχετικά με τις απουσίες των μαθητών/τριών λόγω COVID-19: με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών του σχολείου, καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται οι απουσίες από τα μαθήματα έως πέντε (5) εργάσιμων ημερών, που οφείλονται στη νόσηση από COVID-19, για το σχολικό έτος 2023-24. Η απόφαση αυτή εκδίδεται κατόπιν αιτήσεως των γονέων/κηδεμόνων των μαθητών/τριών μαζί με την οποία προσκομίζεται σχετική υπεύθυνη δήλωση της παρ. 4 του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 και της αντίστοιχης βεβαίωσης θετικού ελέγχου (rapid test ή PCR). Στην περίπτωση που ο/η μαθητής/τρια νοσηλευτεί αποδεδειγμένα σε νοσοκομείο λόγω νόσησης από COVID-19 οι απουσίες του καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται για όλο το χρονικό διάστημα νοσηλείας του/της. Οι παραπάνω απουσίες είναι πέραν του προβλεπόμενου από τις γενικότερες ή ειδικότερες διατάξεις αριθμού απουσιών.