Διαχείριση της Covid-19 στο σχολείο

Προκειμένου να προστατευτεί η υγεία μαθητών και εκπαιδευτικών, στο σχολείο μας, τηρούνται αυστηρά όλα τα προβλεπόμενα από τα αρμόδια υπουργεία μέτρα.

• Δείτε εδώ  την εγκύκλιο για τα self test.
  • Δείτε εδώ τις οδηγίες του ΕΟΔΥ για την διαχείριση ύποπτων ή επιβεβαιωμένων κρουσμάτων στο σχολείο
  • Δείτε εδώ την εγκύκλιο για την χρήση της μάσκας.
  • Διαβάστε το ΦΕΚ 3780/τ.Β’/8-9-2020, που καθορίζει τον τρόπο λειτουργίας των σχολείων κατά την διάρκεια της πανδημίας Covid-19.
  • Για το τρέχον έτος, σχετικά με τον κορωνοϊό και τις απουσίες των μαθητών δείτε εδώ τι ισχύει συνοπτικά.

Διαβάστε εδώ πληροφορίες για φορείς που παρέχουν Ψυχοκοινωνική υποστήριξη αλλά και χρήσιμες συμβουλές από ειδικούς για την διαχείριση της κρίσης, λόγω έξαρσης του COVID-19. Παράλληλα, στο σχολείο μας εργάζεται σχολική ψυχολόγος, δείτε λεπτομέρειες εδώ.

Εφαρμογή μέτρων στο σχολείο μας

Οι ενημερωτικές συναντήσεις με τους γονείς γίνονται εξ αποστάσεως. Επιπλέον, κατά τη διάρκεια της δια ζώσης εκπαίδευσης εφαρμόζονται τα εξής:

• Κάθε Δευτέρα και Πέμπτη γίνεται σχολαστικός έλεγχος της σχολικής κάρτας Covid των μαθητών αλλά και της ειδικής φόρμας αποτελέσματος self test του σχολικού προσωπικού. Οι μαθητές επιδεικνύουν την ενημερωμένη σχολική κάρτα covid19 (εκτυπωμένη ή χειρόγραφη) την 1η ώρα κάθε Δευτέρα και Πέμπτη. Μαθητές ή εργαζόμενοι χωρίς ενημερωμένη κάρτα ή φόρμα self test αντίστοιχα αποχωρούν άμεσα από το σχολείο.
  • Όλοι υποχρεωτικά φορούν προστατευτική μάσκα, σε όλους τους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του σχολείου.
  • Σε περίπτωση που μαθητής/τρια δεν τηρεί τις υποχρεώσεις του/της, ως προς την υποχρεωτική χρήση κατάλληλης και σωστά εφαρμοσμένης μάσκας, δεν του επιτρέπεται η είσοδος στη σχολική τάξη, λαμβάνει απουσία και παραμένει σε ειδικά καθορισμένο χώρο, μέχρι την παραλαβή του από τους γονείς/κηδεμόνες του.
  • Συσκευασίες με αντισηπτικό έχουν τοποθετηθεί σε όλες τις σχολικές αίθουσες, τα εργαστήρια, τα γραφεία και τις εισόδους του σχολικού κτηρίου.
  • Στο εργαστήριο Πληροφορικής τα ποντίκια και τα πληκτρολόγια έχουν καλυφθεί με ανθεκτικές πλαστικές συσκευασίες ώστε να επιτρέπεται στα διαλείμματα η απολύμανσή τους μαζί με τις υπόλοιπες επιφάνειες, πριν εισέλθει διαφορετική ομάδα  μαθητών στην αίθουσα.
  • Οι πόρτες και τα παράθυρα των αιθουσών παραμένουν ανοικτά για τον βέλτιστο αερισμό των χώρων.
  • Οι μαθητές/τριες κάνουν διάλειμμα σε δύο διαφορετικές βάρδιες για την αποφυγή συνωστισμού. Για τις ώρες των διαλειμμάτων δείτε εδώ.
  • Εάν οι μαθητές/μαθήτριες κατά τη διάρκεια της παρουσίας τους στο σχολείο, εμφανίσουν πυρετό, βήχα ή άλλα συμπτώματα, ενημερώνεται άμεσα ο υπεύθυνος covid εκπαιδευτικός, για να τηρηθεί το πρωτόκολλο.
  • Εάν οι μαθητές/μαθήτριες εμφανίσουν ύποπτα συμπτώματα, οι γονείς ενημερώνουν άμεσα το σχολείο και το παιδί παραμένει στο σπίτι.
  • Για οποιδήποτε θέμα οι γονείς επικοινωνούν πάντα τηλεφωνικά με τη διεύθυνση, εφόσον απαγορεύεται η είσοδος τους στο σχολείο.