Εφαρμογή πρακτικών διαφοροποιημένης μάθησης

Στο πλαίσιο της αξιολόγησης σχολικής μονάδας, στον άξονα «Διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση», υλοποιήθηκε φέτος σχέδιο δράσης με θέμα την εφαρμογή πρακτικών διαφοροποιημένης μάθησης. Ο στόχος της δράσης ήταν να καταγραφούν οι πρακτικές διαφοροποιημένης μάθησης που εφαρμόστηκαν σε γλωσσικά και θετικά μαθήματα για την επίτευξη των μαθησιακών στόχων. Στο πλαίσιο της δράσης αυτής δημιουργήθηκε διαφοροποιημένο υλικό προσαρμοσμένο στις μαθησιακές ανάγκες των μαθητών/τριων του σχολείου μας.

Ακολουθεί δείγμα του σχετικού υλικού. Πρόκειται για φύλλα εργασίας και σχεδιαγράμματα που δημιουργήθηκαν για τα μαθήματα της φυσικής, της ιστορίας και των αρχαίων από μετάφραση καθώς και απόσπασμα από το κόμικ που δημιουργήθηκε κατά την διδασκαλία της Οδύσσειας.

ΑΠΟΙΚΙΑΚΗ ΕΞΑΠΛΩΣΗ – ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ

ΙΛΙΑΔΑ-ΕΚΤΟΡΑΣ ΚΑΙ ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ

ΙΣΤΟΡΙΑ Δ

Ο ΕΡΜΗΣ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΤΗΣ ΚΑΛΥΨΩΣ – ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ο ΗΡΑΚΛΕΙΟΣ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ ΤΟΥ

ΡΑΨΩΔΙΑ Ε 7η ΕΝΟΤΗΤΑ – ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ

ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ

Βίντεο με έργα μαθητών στα μαθήματα της Ιλιάδας και την Ιστορίας.