Η ηλεκτρονική συμπλήρωση – τα βήματα

1ο βήμα: Επιλογή μίας εκ των δύο δυνατοτήτων

Α. Συμπλήρωση νέου μηχανογραφικού (μπορούν να συμπληρωθούν πολλά) ή διόρθωση υπάρχοντος μηχανογραφικού (που έχουμε ήδη συμπληρώσει)

Β. Οριστικοποίηση κάποιου από τα υπάρχοντα μηχανογραφικά. Γίνεται μία φορά και είναι μη αναστρέψιμη διαδικασία, άρα θέλει προσοχή. Καλό θα είναι οι υποψήφιοι να οριστικοποιήσουν τις επιλογές τους, αφού δουν τη βαθμολογία τους.

2ο βήμα: Είσοδος. Απαιτείται ο οκταψήφιος κωδικός υποψηφίου που υπάρχει πάνω στο καρτελάκι του υποψηφίου και ο κωδικός ασφαλείας που έφτιαξε ο υποψήφιος στο σχολείο του. Απαραίτητη είναι η συμπλήρωση των δύο λέξεων για λόγους ασφαλείας του συστήματος.

3ο βήμα: Συμπλήρωση ατομικών στοιχείων. Δεν είναι απαραίτητη. Οι υποψήφιοι θα δουν προσυμπληρωμένα, σε γκρι φόντο, τα κρίσιμα στοιχεία, όπως η κατεύθυνση, το 6ο μάθημα, τις Αρχές Οικονομικής θεωρίας, αν εξετάστηκαν, καθώς και το ειδικό μάθημα, αν επέλεξαν να εξεταστούν σε ειδικό μάθημα. Οι υποψήφιοι των ειδικών κατηγοριών θα δουν ήδη καταχωρισμένη την ειδική κατηγορία στην οποία ανήκουν.

4ο βήμα: Επιλογή Επιστημονικών Πεδίων αν πρόκειται για μηχανογραφικό υποψηφίου από Γενικό Λύκειο ή ΕΠΑΛ ομάδα Β. Αν πρόκειται για υποψήφιο ΕΠΑΛ ομάδας Α, τότε έχουμε την επιλογή Επιστημονικού Τομέα. Η επιλογή αυτή γίνεται ανάλογα με την κατεύθυνση και το 6ο μάθημα που επέλεξε ο υποψήφιος. Δεν εμφανίζονται δηλαδή και τα 5 επιστημονικά πεδία, αλλά μόνον όσα πεδία μπορεί να επιλέξει ο υποψήφιος. Από τα εμφανιζόμενα πεδία μπορεί να επιλέξει μόνο δύο.

6ο βήμα: Επιλογή σχολών και η κατάταξή τους σε σειρά προτίμησης. Το κυρίως μέρος της διαδικασίας.

7ο βήμα: Σύνοψη, αποθήκευση, εκτύπωση του πρόχειρου μηχανογραφικού. Αυτό το μηχανογραφικό δελτίο μπορεί να διορθωθεί όποια στιγμή θέλει ο υποψήφιος και να αποθηκευτεί ξανά. Προσοχή, από φέτος δεν μπορείτε να αποθηκεύσετε πολλά διαφορετικά μηχανογραφικά. Μπορείτε να εργαστείτε μόνο σε ένα.

Μία αλλαγή σε σχέση με πέρυσι είναι ότι δεν μπορεί ο υποψήφιος να δημιουργήσει πολλαπλά μηχανογραφικά, αλλά μόνον ένα. Αυτό διορθώνει όσες φορές θέλει και όταν καταλήξει το υποβάλλει οριστικά.

Η λειτουργία των κουμπιών που υπάρχουν δίπλα σε κάθε σχολή

΄Oταν πατήσουμε το πρώτο κουμπί (το τρίγωνο), συμπληρώνεται στο κουτί προτίμησης ο επόμενος αύξων αριθμός προτίμησης.

΄Oταν πατήσουμε το δεύτερο κουμπί (το x), σβήνεται ο αριθμός προτίμησης που έχουμε βάλει στο κουτί προτίμησης.

΄Oταν πατήσουμε το τρίτο κουμπί (το συν), προστίθεται ένας αριθμός επιπλέον από εκεί και κάτω, ώστε να μπορέσουμε να παρεμβάλουμε έναν αριθμό κάπου αλλού. Στην εικόνα του παραδείγματος, δηλαδή, αν πατήσουμε το + στην επιλογή Nο 2, αυτή θα γίνει 3, το 3 θα γίνει 4 και ούτω καθεξής μέχρι να εξαντληθούν οι αριθμοί. Απελευθερώνεται έτσι η επιλογή 2 για να τη δηλώσουμε σε μία άλλη σχολή. Να παρεμβάλουμε δηλαδή μία άλλη σχολή ως επιλογή Nο 2. Αν πατήσουμε το + στο 3 αυτό θα γίνει 4, το 4 θα γίνει 5 και θα ελευθερωθεί το 3 για να δηλώσουμε μία σχολή στο 3.

Ο σχεδιασμός και η λειτουργία της ηλεκτρονικής εφαρμογής είναι πολύ καλός.