Δια βίου άσκηση – Φυσική κατάσταση & υγεία

EXERCISE FOR HEALTH

images 1

Σχετικά άρθρα

©  Παιδικά Παιχνίδια που …. χάθηκαν στον χρόνο.

© 6/4 Παγκόσμια Ημέρα Φυσικής Δραστηριότητας

©   Διαδραστική εικόνα Ανακαλύπτοντας τα μυστικά της Υγείας

© Διαδραστική εικόνα: «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ»

© Διαδραστική εικόνα ” Μαθαίνω τα οφέλη της καλής φυσικής κατάστασης με Διαδικτυακά παιχνίδια”

© Ανακαλύπτω το Θαύμα του ανθρώπινου σώματος … με εποπτικό υλικό & διαδραστικές εικόνες

®Νους Υγιής… “Εν Σώματι Υγιεί”: Η ιστορία πίσω από την πασίγνωστη φράση και η σημασία της

©Πρώτες Βοήθειες σε εγκεφαλικό επεισόδιο- Α.Π.Λ.Α.

©ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ: ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΕΞΙΟΤΗΤΑ

© Αφίσες Πρώτων Βοηθειών

©ΕΠΙΛΕΓΩ ΤΗ ΖΩΗ – Γυρίζω την πλάτη μου στις Εξαρτήσεις

©Η ΖΩΗ ΕΧΕΙ ΧΡΩΜΑ – Ξεφεύγω από τους κινδύνους των εξαρτήσεων

©Η ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ -Υλικό για μικρά και μεγάλα παιδιά

©«Ανακαλύπτοντας τα μυστικά της υγείας» _ με 4 διαδραστικές εικόνες

©Κανόνες για ένα θρεπτικό πρωινό

©Διαδραστική εικόνα :“Διατροφή & Πολιτισμός

©Διαδραστική εικόνα :Τροφική Πυραμίδα και Ισορροπημένη διατροφή”

©Κι έφαγαν αυτοί καλύτερα …..16 Οκτωβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής-Επισιτισμού – Υποσιτισμός : Οσα πρέπει να ξέρετε

© Το σύστημα παραγωγής τροφίμων, απειλή για τη γη μας/ Ο ρόλος της κρεοφαγίας στο οικολογικό αποτύπωμα

©  Η «ομογενοποίηση » του κόσμου μέσω του νέου Κώδικα Διατροφής και οι προβλεπόμενες συνέπειες για την υγεία μας.

© Οι διατροφικές διαταραχές και το Body Shaming… To Σώμα και η Ντροπή

©Οι διατροφικές διαταραχές -Ενημερωτικό Υλικό και Οδηγίες Αυτοβοήθειας

©Το οικολογικό αποτύπωμα της μεσογειακής διατροφής
-Υγιή παιδιά, Υγιής πλανήτης !!!

©«ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ»…..                                             20/ 3 Παγκόσμια Ημέρα Στοματικής Υγείας

©11η Μαΐου: Εθνική Ημέρα πρόληψης πνιγμών και θαλάσσιων ατυχημάτων/Μαθαίνω για τους κανόνες ασφαλείας μέσα στο νερό

©Οδική Ασφάλεια & Κυκλοφοριακή Αγωγή

©ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΉ ΕΙΚΟΝΑ :Όλος ο κόσμος μια γειτονιά– Εξοικείωση με την αναπηρία και… «εξ αποστάσεως»

©ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ: «Πρόληψη και Προστασία από τις Φυσικές Καταστροφές

Design D 8

© Σχέδιο μαθημάτων σε μορφή project για την διατροφή (μεγάλες τάξεις)

“Είμαστε ότι τρώμε; Μαθαίνω και φροντίζω για την υγεία μου με την βοήθεια web2 Εργαλείων”

κάντε κλικ στην εικόνα για να μεταφερθείτε στον σχέδιο μαθήματος

Screenshot 2 1 1

© Σχέδιο μαθημάτων σε μορφή project για την φυσική κατάσταση  με τίτλο “Μαθαίνω τα οφέλη της φυσικής  κατάστασης με την βοήθεια  Web2 εργαλείων”
 κάντε κλικ στην εικόνα για να μεταφερθείτε στον σχέδιο μαθήματος που αφορά μαθητές Ε ́, ΣΤ ́ τάξης Δημοτικού και Γυμνασίου

σχέδιο ανακαλύπτω τα οφέλη της σωμ άσκησης

Design D 8

«Οι Μικροί Αθλητές μαθαίνουν για το Ντόπινγκ»

Συγγραφέας: Λίνα Ψούνη

Έτος έκδοσης: 2021

Περιγραφή

Το τρίτο βιβλίο με πρωταγωνιστές τους μικρούς αθλητές, έχει σαν θέμα την ενημέρωσή τους, για το ντόπινγκ.

Δίνουμε έμφαση στην ύπαρξη των κανονισμών στον αθλητισμό αλλά και την εφαρμογή τους. Επίσης, κατανοούμε ότι η επιθυμία για την πρωτιά και την νίκη, μπορεί να μας οδηγήσει στην παραβίαση των κανονισμών αλλά και τη χρήση απαγορευμένων ουσιών.

Στόχος του βιβλίου είναι η κατανόηση της αξίας της προσπάθειας και της καθαρής νίκης, όπως επίσης ο σεβασμός στους κανονισμούς.