Βιωματικές Δράσεις από το Κ.Π “ΘΗΣΕΑΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ” για τους μαθητές της Β τάξης

IMG 20221108 185156

Ξεκίνησε την Τρίτη 8 Νοεμβρίου 2022 η παρέμβαση για την πρόληψη των Εξαρτήσεων στα τρία τμήματα της Β τάξης του σχολείου μας, από το Κ.Π “Θησέας Κυκλάδων”. Η παρέμβαση θα ολοκληρωθεί τις δύο επόμενες εβδομάδες.

IMG 20221108 182645
Στις τρεις συναντήσεις οι μαθητές ενημερώνονται και ευαισθητοποιούνται για ζητήματα που αφορούν την εφηβεία και τον εθισμό, μέσω βιωματικών δράσεων και παρουσιάσεων από τα στελέχη του Κέντρου Πρόληψης.

IMG 20221116 205145

Οι μαθητές μας χωρίστηκαν σε ομάδες από τις ψυχολόγους/συντονίστριες του προγράμματος και αφού συστήθηκαν όλοι και γνωρίστηκαν καλύτερα, ξεδίπλωσαν τις σκέψεις τους και τα συναισθήματα που βιώνουν κατά τη φάση της εφηβείας. Ύστερα, έπαιξαν κάποια παιχνίδια για να αναγνωρίσουν καλύτερα κάποια χαρακτηριστικά τους και αφού χωρίστηκαν σε ομάδες μίλησαν για το πώς είναι ο έφηβος/η έφηβη σήμερα. Στη συνέχεια, παρακολούθησαν ένα βίντεο για να κατανοήσουν το πώς λειτουργεί ο εγκέφαλος των εφήβων και πού οφείλεται βάσει ανάπτυξης και ανατομίας το γεγονός ότι οι έφηβοι είναι πιο επιρρεπείς και παρορμητικοί. Οι μαθητές ήταν ενθουσιασμένοι και αρκετά ικανοποιημένοι από την πρώτη βιωματική δράση και περιμένουν με ανυπομονησία την επόμενη και μεθεπόμενη  εβδομάδα να συνεχιστεί η διαδικασία!