Η Διεύθυνση, ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές
του 1ου Γυμνασίου Νάξου
εύχονται ολόθερμα
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ και ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2022
Μία άλλη χριστουγεννιάτικη δράση έλαβε χώρα την Τρίτη 21-12-2021 από τους μαθητές του 1ου Γυμνασίου. Οι μαθητές του Α2 τμήματος συνοδευόμενοι από την καθηγήτρια μουσικής που είχε και την επιμέλεια της χορωδίας, κύρια Λεοντιάδου Ελισάβετ, τον κύριο Κρητικό Δημήτρη που συνόδεψε την χορωδία με το μπουζούκι του, και τον Υποδιευθυντή κύριο Κόντε Ιωάννη, που συμμετείχε με την χορωδία βυζαντινής μουσικής του σχολείου , επισκέφτηκαν το ΕΕΕΕΕΚ Νάξου και έψαλλαν τα κάλαντα και χριστουγεννιάτικους ύμνους. Παράλληλα, μοιράστηκαν γλυκά και δώρα- χειροποίητες κατασκευές από τους μαθητές του σχολείου μας .
Την 01-01-1981 η Ελλάδα προσχωρεί στην Ευρωπαϊκή Οικονομική Κοινότητα και γίνεται το 10ο κράτος-μέλος της. Σήμερα, 40 χρόνια μετά, η Ελλάδα, ως μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, είναι απόλυτα εναρμονισμένη με τα ευρωπαϊκά δεδομένα και έχει ενεργό ρόλο στη χάραξη και εφαρμογή της ευρωπαϊκής πολιτικής στρατηγικής. Αλληλεγγύη, συνεργασία και κοινό αξιακό σύστημα συνθέτουν το ευρωπαϊκό κεκτημένο και οδηγούν με αισιοδοξία στο μέλλον.
Με αφορμή την επέτειο της συμπλήρωσης των 40 ετών ευρωπαϊκής πορείας της Ελλάδας, το σχολείο μας πραγματοποίησε δράσεις την Τρίτη 21-12-21 και την Τετάρτη 22-12-21 , διάρκειας 1 διδακτικής ώρας, προκειμένου να ενημερωθούν οι μαθητές/τριες όλων των τμημάτων , για τη σημασία της επετείου, μέσω δράσεων-συζητήσεων-εκδηλώσεων. Την επιμέλεια των δράσεων έχουν οι φιλόλογοι του σχολείου μας , κυρίες Βαλαμβού Κέλλυ και Καρεγλά Παρασκευή.
Στο πλαίσιο του εορταστικού πνεύματος των Χριστουγέννων, στο 1ο Γυμνάσιο Νάξου έχουν οργανωθεί δράσεις στολισμού και διακόσμησης του σχολικού περιβάλλοντος ( σχολικών αιθουσών, διαδρόμων, αυλής) με ζωγραφική χριστουγεννιάτικων εικόνων και κατασκευή χριστουγεννιάτικων στολιδιών από ανακυκλώσιμο υλικό. Με τις παρακάτω φωτογραφίες μερικών από των χριστουγεννιάτικων δράσεων που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας, ανταποκρινόμαστε στο κάλεσμα της ΔΔΕ Κυκλάδων δια της Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων και αποστέλλουμε φωτογραφίες που θα αποτυπωθούν σε ψηφιακό λεύκωμα ή ημερολόγιο της ΔΔΕ Κυκλάδων. Την επιμέλεια των χειροποίητων κατασκευών είχε η καθηγήτρια του σχολείου μας κυρία Λυκουροπούλου Δέσποινα.
Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ!
Την Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2021 είναι η Παγκόσμια Ημέρα κατά της διαφθοράς. Με αφορμή την συγκεκριμένη ημέρα έγινε μια δράση στο σχολείο μας με στόχο την εξοικείωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών και των μαθητριών σε θέματα διαφθοράς και ακεραιότητας, δικαίου και αλληλεγγύης και την καλλιέργεια της έννοιας του τίμιου και ενεργού πολίτη.
Στη δράση πήραν μέρος οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ1 και Γ3 η οποία έγινε με βιωματικό εργαστήριο, προβολή βίντεο και συζήτηση.
Την επιμέλεια της δράσης είχε η φιλόλογος του σχολείου μας, κυρία Βαλαμβού Κέλλυ
Την Παρασκευή, 3 Δεκεμβρίου 2021 ήταν μια «διαφορετική» Παρασκευή για το σχολείο μας. Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και με σκοπό την ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας στα θέματα ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση, φωνάξαμε το σύνθημα «ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ-ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ» και παρακολουθήσαμε ένα βίντεο αφιερωμένο στην ημέρα.
Οι μαθητές μας έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και ευαισθητοποίηση για τη δράση και περιμένουν στο μέλλον με τις κατάλληλες συνθήκες να κάνουμε κι άλλες σχετικές με το θέμα σεβασμός στη διαφορετικότητα.
Και να θυμόμαστε, η διαφορετικότητα είναι η γοητεία της ζωής…
Ειδικά όταν τυγχάνει του δέοντος σεβασμού…
Είμαστε όλοι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ και όλοι ταυτόχρονα ΙΣΟΙ!
Την επιμέλεια της δράσης είχε η φιλόλογος του σχολείου μας κυρία Βαλαμβού Κέλλυ
Άρωμα Χριστουγέννων διαχέεται στην ατμόσφαιρα του σχολείου με τους μαθητές να πρωταγωνιστούν στο στολισμό του. Δεντράκια, γιρλάντες και πολύχρωμα λαμπιόνια στολίζουν τις αίθουσες των τμημάτων και τους διαδρόμους του σχολείου.
Παράλληλα λαμβάνουν χώρα δύο χριστουγεννιάτικες δράσεις πάλι με πρωταγωνιστές τα παιδιά. Στην πρώτη, στα πλαίσια του μαθήματος των καλλιτεχνικών με την καθηγήτρια ειδικότητας κυρία Σκαρέντζου Άννα , οι μαθητές ζωγραφίζουν μία χριστουγεννιάτικη εικόνα και στολίζουν την αίθουσα τους . Η δεύτερη δράση διεξάγεται με την ευθύνη της κυρίας Λυκουροπούλου Δέσποινας , όπου με τους μαθητές του τμήματος Α2 κατασκευάζουν χριστουγεννιάτικα στολίδια από ανακυκλώσιμο υλικό και στολίζουν την αίθουσα τους.
Καθημερινά χρησιμοποιούμε ένα πλήθος μπαταριών για παροχή ενέργειας σε διάφορες συσκευές. Οι μπαταρίες, όμως, είναι κατασκευασμένες από τοξικά βαρέα μέταλλα και επικίνδυνα οξέα.
Στα πλαίσια του μαθήματος της Tεχνολογίας, με υπεύθυνο τον Υποδιευθυντή του σχολείου μας , κύριο Κόντε Ιωάννη, αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε μια δράση για ενημέρωση των μαθητών/τριών για την ανακύκλωση μπαταριών. Επικοινωνήσαμε με την εταιρεία ανακύκλωσης μπαταριών ΑΦΗΣ, μοιράσαμε σε κάθε τάξη ενημερωτικά φυλλάδια και παραγγείλαμε ένα κάδο ανακύκλωσης μπαταριών.
Με την ανακύκλωση μπαταριών:
-Σεβόμαστε το περιβάλλον, φροντίζοντας τον υδροφόρο ορίζοντα.
-Προστατεύουμε το περιβάλλον από ουσίες ρυπογόνες και επικίνδυνες.
-Εξοικονομούμε ενέργεια.
-Επαναχρησιμοποιούμε τις πολύτιμες πρώτες ύλες, που δεν είναι ανεξάντλητες.
-Μειώνουμε τα απορρίμματα στο νησί μας.
-Διαφυλάσσουμε την υγεία μας, αλλά και των υπολοίπων ζώντων οργανισμών από βλαβερές και τοξικές ουσίες.
Tην Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2021 κατά τη 3η,4η και 5η διδακτική ώρα το σχολείο μας συμμετείχε στην 2η αθλητική δράση του Εκπαιδευτικού Προγράμματος των Special Olympics Hellas «Παίζουμε μαζί. Μαθαίνουμε μαζί.»
Οι μαθητές του ΕΕΕΕΕΚ Νάξου μαζί με τους μαθητές του Γ2 τμήματος συμμετείχαν σε μεικτές ομάδες καλαθοσφαίρισης.
Τέλος έγινε η απονομή των διπλωμάτων συμμετοχής και του μεταλλίου του σχολείου.
Υπεύθυνη για την πραγματοποίηση των αθλητικών δράσεων , ήταν η γυμνάστρια του σχολείου μας κυρία Γιαλή Ευαγγελία
Την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου , το σχολείο μας πραγματοποίησε εορταστικές εκδηλώσεις για την 48η επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Τηρώντας τα μέτρα για την αντιμετώπιση του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, οι εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν σε δύο μέρη, αξιοποιώντας τον οπτικοακουστικό εξοπλισμό και τους μεγάλους αύλειους χώρους του σχολείου μας.
Στο πρώτο μέρος οι μαθητές παρακολούθησαν στα τμήματα τους τα ιστορικά γεγονότα από την εγκαθίδρυση της δικτακτορίας μέχρι το χρονικό της εξέγερσης των φοιτητών του Πολυτεχνείου που κατέληξε σε αιματοχυσία το πρωί της 17ης Νοεμβρίου του 1973. Την επιμέλεια των κειμένων και των video είχε η φιλόλογος του σχολείου μας κυρία Γαλιανίδη Άννα.
Στο δεύτερο μέρος οι μαθητές παρατάχθηκαν στο μπροστινό αύλειο χώρο του σχολείου , τηρώντας τις αποστάσεις και φορώντας υποχρεωτικά μάσκα και απόλαυσαν την χορωδία που ερμήνευσε τραγούδια της επετείου. Την χορωδία πλαισίωσαν με ηλεκτρική κιθάρα ο μαθητής Ηλίας Διαμαντάρης ,με βιολί ο μαθητής Ανδρέας Κουτελιέρης ενώ στα πλήκτρα και στην διεύθυνση της χορωδίας ήταν η καθηγήτρια μουσικής του σχολείου μας κυρία Έλσα Λεοντιάδου.