ΣΧΟΛΗ ΣΑΧΕΤΙ – ΑΠΟΚΡΙΕΣ-ΚΑΘΑΡΗ ΔΕΥΤΕΡΑ…Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

Φέτος οι Απόκριες στη Σχολή ΣΑΧΕΤΙ μάλλον θα μείνουν αξέχαστες. Το Ελληνικό Τμήμα σφράγισε την εκδήλωση της Παρασκευής 11 Μαρτίου 2016 με την άψογη εμφάνιση των μαθητών της Τρίτης τάξης οι οποίοι εκτέλεσαν μια μουσική χορογραφία (Σούπερ Ήρωες) ξεσηκώνοντας τους παρευρισκόμενους. Πράγματι η δασκάλα χορού του Τμήματος, Δήμητρα Σπανού εντυπωσίασε με την άψογη δουλειά της. Στην συνέχεια οι τελειόφοιτοι μαθητές του Λυκείου εντυπωσίασαν παρελαύνοντας με τα υπέροχα και ευρηματικά αποκριάτικα κοστούμια τους. Με την λήξη της εκδήλωσης σείστηκε το προαύλιο της Σχολής (φωτο), αφού το σύνολο των μαθητών ξεχύθηκαν σε ένα τρελό αποκριάτικο ξεφάντωμα.

Την Δευτέρα η Παράδοση συνεχίστηκε…αφού όλοι οι μαθητές γεύτηκαν τα νηστίσιμα της έναρξης της Σαρακοστής. Χαλβάδες, ταραμάδες, λαγάνες και ελιές, πέρα από την γεύση οι εκπαιδευτικοί του Ελληνικού Τμήματος πρόσφεραν και την γνώση στους μαθητές αναφερόμενοι στην έννοια και την σημασία αυτής της ημέρας…..και κάποια στιγμή όλοι κοίταζαν ψηλά, ο ουρανός γέμισε χαρταετούς!!!