Ο Εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου στην Ελληνική κοινότητα της Κινσάσας – 2019

Γράφει ο Δντής των σχολείων, κ. Γεώργιος Λεργιός

Με μεγαλοπρέπεια, όπως κάθε χρόνο, γιορτάστηκε και φέτος στην Ελληνική Κοινότητα Κινσάσας  η Εθνική Επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Παρευρέθησαν: Ο Πρέσβης της Ελλάδας στην Κινσάσα κος Γεώργιος Παπακώστας, Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κινσάσας και Έξαρχος Κεντρώας Αφρικής κ.κ. Νικηφόρος, Ο Πρόεδρος της Ελληνικής Κοινότητας Κινσάσας κος Γεράσιμος Ντούνης, Ο Πρέσβης της Ιταλίας στην Κινσάσα κος Luca Αttanasio και πλήθος Ομογενών.

Οι μαθητές των Σχολείων μας παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία το θεατρικό δρώμενο: ”Ένας πόλεμος ιερός”. Στη θεατρική παράσταση, τονίστηκε ιδιαίτερα το αντιπολεμικό μήνυμα που ήθελαν να στείλουν οι μαθητές, λέγοντας ότι οι λαοί είναι φίλοι, αγαπούν την ειρήνη και αντιτίθενται σε κάθε πολεμική πρόκληση.