Νηπιαγωγείο – Δημοτικό Λουμπουμπάσι 2020-2021

Τρώμε υγιεινά μεγαλώνουμε σωστά! – Οκτώβριος 2020

Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα διατροφής(16 Οκτωβρίου) ασχοληθήκαμε για μια εβδομάδα με το θέμα της υγιεινής διατροφής στο νηπιαγωγείο μας.

• Πρώτο μέλημα γονιών – μαθητών να συμπεριλάβουν τουλάχιστον 1 φρούτο στο κολατσιό τους! Κάθε φορά που ένα παιδί είχε φέρει φρούτο στο κολατσιό του ή λαχανικό κέρδιζε κι ένα αυτοκόλλητο στην καρτέλα επιβράβευσης!
  • Μάθαμε και λατρεύουμε να τραγουδάμε το Τραγούδι Ναι- Όχι για υγιεινές και μη υγιεινές τροφές
  • Ψαλίδισμα και κολλάζ σε πιάτο με τροφές που δεν βλάπτουν τα δόντια μας και τροφές που βλάπτουν
  • Κατασκευή καρδιά με φρούτα με το σλόγκαν “Αγαπώ τα φρούτα”

Το ίδιο και με λαχανικά.