Κοπή Πρωτοχρονιάτικης βασιλόπιτας 2019

Γράφει η αποσπασμένη νηπιαγωγός,  Κατερίνα Κρούσκου

Τη Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2019, ο σύλλογος διδασκόντων των Σχολείων της Ελληνικής Κοινότητας Λουμπουμπάσι μαζί με τους μαθητές όλων των βαθμίδων (Νηπιαγωγείου, Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου), συγκεντρωθήκαμε στο χώρο του εστιατορίου της Ελληνικής μας Κοινότητας για την κοπή της Πρωτοχρονιάτικης Βασιλόπιτας. Μαζί μας, ο Πατέρας  Κύριλλος, ο οποίος και ευλόγησε τις βασιλόπιτες μας.

Η Ελλάδα είναι μακριά μας, αλλά πάντα μέσα μας. Ενωμένοι σαν μια μεγάλη οικογένεια, κοινότητα-εκπαιδευτικοί-μαθητές, φροντίζουμε όχι μόνο να μην ξεχνάμε τα ελληνικά έθιμα, αλλά να τα μεταδίδουμε με τον καλύτερο τρόπο στους μαθητές μας.

Κόπηκαν βασιλόπιτες ξεχωριστά για κάθε βαθμίδα του σχολείου και μια για τους εκπαιδευτικούς! Έτσι βάσει εθίμου υπήρξε και ένας τυχερός από κάθε βαθμίδα, που βρήκε το χρυσό φλουρί!

Καλή Χρονιά σε όλους!