Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στα σχολεία της Ελληνικής Κοινότητας, Λουμπουμπάσι – Λ.Δ. Κονγκό 2020

Την Παρασκευή  2 Οκτωβρίου  2020 τα Σχολεία της Ελληνικής Κοινότητας στο Λουμπουμπάσι της Λαϊκής Δημοκρατίας του Κονγκό διοργάνωσαν δραστηριότητες για τον εορτασμό  της Πανελλήνιας-Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2020 με σύνθημα «Αθλούμαι-Μένω Υγιής –Μένω Ασφαλής». Όλες οι αθλητικές δράσεις εντάχθηκαν στη θεματική « Παραδοσιακό Παιχνίδι».

Το πρόγραμμα περιλάμβανε

1. Παιχνίδια ομαδικά : γιαουρτοφαγία, μαντηλάκι, αυγοδρομία
  2. Αγώνες: αγώνες δρόμου, σκυταλοδρομία, σκάσιμο μπαλονιών συνδυασμένο με τρέξιμο και αγώνα βόλεϊ μεταξύ των μαθητών Δημοτικού (Ε΄και ΣΤ΄ τάξης) και μαθητών του Γυμνασίου
  3. Μετά το πέρας των αθλητικών δραστηριοτήτων έγινε ενημέρωση σε όλους τους μαθητές του Νηπιαγωγείου, του Δημοτικού και του Γυμνάσιου -Λυκείου για την σημασία του σχολικού αθλητισμού για την σωστή σωματική, ψυχική και πνευματική ανάπτυξη όπως και στη μεγάλη σημασία της ατομικής υγιεινής του σώματος. Επίσης μοιράστηκαν φυλλάδια «ΟΔΗΓΟΣ ΒΑΣΙΚΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ» από τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό.

Όλες οι δραστηριότητες πραγματοποιήθηκαν μέσα σε μια ατμόσφαιρα ενθουσιασμού, αυθορμητισμού και ομαδικότητας που συνέβαλαν στην κοινωνικοποίηση και αλληλοσεβασμό των μαθητών.