Ελληνική Κοινότητα και σχολείο East London

Η Εθνική Επέτειος στο East London της Ν. Αφρικής

Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας – Ελληνικό Σχολείο East London

Λήψη αρχείου

Χριστουγεννιάτικη γιορτή στην Ελληνική Κοινότητα και το σχολείο East London Ν. Αφρικής

Η Εθνική Επέτειος στην Ελληνική Κοινότητα East London Ν. Αφρικής

Λήψη αρχείου

Ο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ EAST LONDON Ν. ΑΦΡΙΚΗΣ 2023

Γράφει ο ιερέας π. Γεώργιος Πιτταράς

Στις 26 Μαρτίου 2023 εδώ Ανατολικά τού Ινδικού ωκεανού  , στήν Ελληνική Κοινότητα  Εast London καί περιχώρων. εορτάσαμε τήν 202η έπετειο της Εθνικής  μας Παλιγγενεσίας . Οί μικροί μαθητές με ποίηματα και πατριωτικά τραγούδια  απόδωσαν το νόημα της μεγάλη μνήμης. Ο  ιερέας καί δάσκαλος π.  Γεώργιος , τόνισε χαραχτηριστικά στήν ομιλία του.

‘’Μία χούφτα άνθρωποι , αλλά με θέληση, καί πείσμα .  Έλληνες της ξενητιας, υπερήφανα επιμένουμε. Ηθη, αξίες γλωσσα, ιστορία , Ελλαδα, βαρια κληρονομιά για τα παιδια μας. Ο Ελληνισμός εδω παλεύει και αγωνιζετε !!! Τιμή και δόξα στου ήρωες , Αγάπη για την Πατρίδα μας, χρόνια πολλά και ένδοξα ‘’

Ή Εορτή Μνήμης αφιερώθηκε σέ όλα τα κεκοίμημενα μέλη της Κοινότητας πού αγωνίστηκαν να κρατήσουν τίς αξίες του Ελληνισμού !!!

Και του χρόνου

π. Γεώργιος Πιτταράς

25i Martiou 2023 East london 1

25i Martiou 2023 East london 3

25i Martiou 2023 East london 2

Η επέτειος του ΟΧΙ στην Ελληνική Κοινότητα East London Ν. Αφρικής

Ο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ EAST LONDON Ν. ΑΦΡΙΚΗΣ

Λήψη αρχείου

Εορταστικές εκδηλώσεις της Ελληνικής Κοινότητας East London, Ν. Αφρικής για τα 200 χρόνια της ανεξαρτησίας.

Γράφει ο πάτερ Γιώργης,  ιερέας της Ελληνικής Κοινότητας  East London  Ν. Αφρικής

Με τιμη και υπερηφανεια , η Ελληνικη Κοινοτητα του East London της Νοτίου Αφρικής ,εορτασε μαζι με τους μικρους μαθητες του Ελληνικου Σχολειου , τα 200 χρονια απο την Ανεξαρτησια μας.
Με Δοξολογια , καταθεση στεφανων , αλλα κυριως τα παιδια εδωσαν το στιγμα της ημερας!!! Η Δασκαλα τους κ. Δεσποινα Λαμπριανιδου, ειχε δωσει στο καθε παιδι ενα ποιημα γυρω απο την μορφη ενος ηρωα, το καθε παιδι ειχε ζωγραφισει τον ηρωα του, και γινοταν ενα με την απαγγελια.
Ο Προεδρος της Κοινοτητος . κ Σαραντος Μανωλελλης σε χαιρετισμο προς τα μελη της , τονισε πως η νικη στην ψυχη και οχι στα αψυχα οπλα,και οτι τα παιδια της Ελληνικης κοινοτητος, θα καταφερουν να γινουν συνεχιστες της ενδοξης ιστοριας μας.
Δείτε παρακάτω φωτογραφικό υλικό της εκδήλωσης:
Εορτασμοί 200 ετών απο την Ελληνική Επανάσταση στο East London, Ν. Αφρικής

Δείτε το οκτασέλιδο φυλλάδιο της Ελληνικής κοινότητας East London για τα 200 χρόνια απο την επέτειο της ελληνικής επανάστασης :

Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας στην Ελληνική Κοινότητα του East London, Ν. Αφρική, 2020

Γράφει η εκπαιδευτικός του σχολείου κα Δέσποινα Λαμπρινίδου

Το Πάσχα των Ελλήνων στην Ελληνική Κοινότητα East London– Ν. Αφρικής !-  Χριστός Ανέστη !!!

Γράφει ο π.  Γεώργιος Πιτταράς – Ιερέας της Κοινότητας.

Κάθε γιορτή της Εκκλησίας έχει το δικό της χρώμα, τη δική της θέση μέσα στον εορτολογικό κύκλο. Αναμφίβολα όμως, το Πάσχα βρίσκεται στην κορυφή της εορταστικής διάθεσης των όπου Γης Ορθοδόξων. Η νίκη επί του θανάτου, η χαρά της Βασιλείας εκφράζονται μοναδικά μέσα από τα γεγονότα που ξαναζεί ο λαός του Θεού μέσα στη μοναδική ατμόσφαιρα των ημερών.

Οι Έλληνες έχουμε έναν ξεχωριστό τρόπο να βιώνουμε τις άγιες τούτες μέρες. Τα πάθια του λαού μας, μέσα από τις μακρές μέρες του, αναγνωρίζονται στο χρονικό του θείου Πάθους.

Ο πόνος της Άκρας Ταπείνωσης βιώνεται αλλιώτικα σ’ ένα λαό που αναγνωρίζει στο ιστορικό του σώμα τις διαχρονικές πληγές της προδοσίας και των καρφιών της σταύρωσης. Η έκρηξη, πάλι, της ζωής μέσα από τον κατακλυσμό της Άνοιξης, συνάδει ευθέως με την έμφυτη αισιοδοξία μας, με το ανοιχτό του χαρακτήρα μας. Το οικείον και φιλικόν του εαρινού φυσικού περιβάλλοντος συστοιχίζεται με τη διάθεση για ανθρωπιά και έλεος.

Facebook της Ελληνικής Κοινότητας και του σχολείου East London.